Крутий підйом соціальними сходами знижує ймовірність деменції

Японські дослідники виявили зв’язок між соціальним альпінізмом та ризиком розвитку слабоумства.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда японських науковців довела, що підйом соціальними сходами може знизити ризик розвитку деменції на 40 відсотків. Але цей підйом має бути не лише успішним, але й крутим.

Найбільший захисний ефект від слабоумства спостерігається в людей, які народилися в сім’ях з низьким доходом і низькою підтримкою з боку соціуму, але протягом життя розбагатіли та набули високого статусу. Саме таких осіб дослідники називають справжніми соціальними альпіністами.

І навпаки, люди, які залишилися на нижній сходинці, ті, хто перемістився з вищої позиції на нижчу, й ті, хто застряг десь посередині, більш схильні до розвитку деменції, ніж соціальні альпіністи.

За припущенням дослідників, соціальний підйом може зробити мозок стійкішим до стресу, розповіло видання Daily Mail. Слід нагадати, що стрес вважають одним з ключових факторів ризику розвитку деменції.

У звітній статті вчені послалися на дослідження Університету Рутгерса (США), яке показало, що люди, котрі пережили стресовий досвід, мають кращу пам’ять. Це може бути пов’язано з тим, що стресова ситуація тренує мозок, роблячи його сильнішим і більш здатним протистояти віковим змінам.

чоловік похилого віку працює

Про ще дізналися науковці

Очолював японську команду професор Хіроясу Ісо, епідеміолог та директор Інституту досліджень глобальної політики охорони здоров’я (iGHP). Він, зокрема, зауважив: що більше в людини соціальної підтримки, то менша ймовірність розвитку в неї деменції. Втім, за його словами, про це науковці знали давно. Наприклад, одне французьке дослідження показало, що самотні літні люди на 30 відсотків частіше хворіють на деменцію, ніж ті, хто має насичене соціальне життя.

При цьому дуже мало попередніх досліджень вивчали питання про те, чи може зміна соціального статусу захистити від розвитку слабоумства.

Команда професора Ісо використовувала дані Японського дослідження геронтологічної оцінки (JAGES), яке впродовж 6 років відстежувало умови життя близько 200 тисяч осіб віком 65 років і старше. Вчених передусім цікавило, які фактори допомагають людям жити здоровіше і довше.

Науковці розділили респондентів на кілька категорій – залежно від середнього доходу, рівня освіти та самооцінки соціального життя. Найнижчий заробіток сягав у середньому 7217 доларів на рік або менше, найвищий – 38 690 доларів.

старий хворий чоловік

Люди з нижніх сходинок часто вирізнялися недостатньою вагою, вони з більшою ймовірністю жили самі, страждали на психічні захворювання та мали мізерні шанси здобути науковий ступінь. Також вони повідомляли, що в них менше підтримки з боку близьких та менше друзів. І вони з більшою ймовірністю мешкали в сільській місцевості.

Ті, хто видерся на вищі сходинки, були освіченішими, частіше займалися спортом, багато спілкувалися та мешкали в місті. Крім того, вони відчували підтримку родини та друзів.

Нові результати перегукуються з висновками цьогорічного дослідження Лондонського університету. Його автори виявили, що в людей, які піднялися соціальними сходами, ймовірність розвитку деменції на 50 відсотків нижча, ніж у тих, хто спустився ними.

Статтю про дослідження японських учених опублікувало видання Journal of the American Medical Association Network Open.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.