Уявіть машину часу, яка могла б перенести вас в епоху динозаврів. Раптом ви опиняєтеся в густому, болотистому лісі, де серед квітів, папоротей та хвойних дерев дзижчать комахи. Хочете вірте, хочете ні, але так колись було в Західній Антарктиді.
Саме там дослідники з Німеччини та Великої Британії першими знайшли древній бурштин – скам’янілу смолу хвойних дерев, що росли на південному континенті Землі 83-92 мільйони років тому.
Пробуривши морське дно в Західній Антарктиді, науковці виявили у зразках порід крихітні шматочки бурштину.
Поряд зі скам’янілостями коренів, пилку та спор знайдений бурштин є одним із найкращих на сьогодні доказів того, що в середині крейдяного періоду поблизу Південного полюса існували болотисті тропічні ліси. А також того, що в цьому доісторичному середовищі переважали хвойні дерева, схожі на ті, що ростуть нині в Патагонії.
Виявлення бурштину в Антарктиді ніби «відсунуло» теперішню нинішню крижану оболонку континенту, відкривши давню правду про цю місцевість. Колись вона була досить теплою та вологою, аби тут росли дерева, що виробляють смолу. У середині крейдяного періоду цим деревам довелося б виживати взимку протягом місяців повної темряви.
Раніше вчені знаходили поклади бурштину крейдяного періоду лише в басейні Отвей в Австралії та у формації Тупуанги у Новій Зеландії.
«Дуже зворушливо усвідомлювати, що в якийсь момент історії на всіх семи континентах були кліматичні умови, які сприяли виживанню дерев, що виробляють смолу», – зазначив морський геолог Йоганн Клагес з Інституту Альфреда Вегенера в Німеччині.
Як дослідники натрапили на антарктичний бурштин?
Учені знаходили скам’янілості деревини та листя в Антарктиді ще від початку XIX століття. Багатьом із цих природних раритетів – сотні мільйонів років. Їхнє датування збігається з періодом існування південного суперконтиненту Гондвана. Оскільки Антарктида дрейфувала від Австралії та Південної Америки до Південного полюса, не зовсім ясно, що сталося з її лісами.
У 2017 році команда Клагеса пробурила морське дно поблизу Західної Антарктиди. Після кількох років аналізу вилучених зразків порід учені оголосили, що вони знайшли мережу скам’янілого коріння, яке датується серединою крейдяного періоду. Під мікроскопом учені також виявили скам’янілості пилку та спор.
Це буріння надало конкретні докази того, що в Антарктиді колись існували дерева, які виробляють смолу. Але на дослідників чекало ще неочікуваніше відкриття.
У триметровому шарі аргіліту дослідники виявили кілька крихітних шматочків напівпрозорого бурштину розміром від 0,5 до 1 міліметра. Вони мали жовте та помаранчеве забарвлення. На їхній поверхні вчені помітили типові фестончасті тріщини. Це ознака смолотечності, що відбувається, коли сік витікає з дерева, захищаючи кору від пошкоджень, спричинених пожежами або комахами.
Мета науковців нині – дізнатися більше про стародавню тропічну лісову екосистему, розповіло видання Science Alert.
Імовірно, бурштин зберігся та скам’янів завядки тому, що високий рівень води швидко покрив деревну смолу, захистивши її від ультрафіолетового випромінювання та окиснення. Схоже, що цей бурштин навіть містить крихітні шматочки деревної кори, але для підтвердження цього потрібні додаткові аналізи.
Отже, поступово, по крихтах, вчені збирають картину того, який вигляд мали ліси Антарктиди і як вони функціонували 90 мільйонів років тому.
Результати дослідження опублікував журнал Antarctic Research.
Фото: Alfred-Wegener-Institut