Команда Даремського університету (Велика Британія) на чолі з Демідом Гетіком заявила: чоловіки відчувають стрес, коли їхні дружини заробляють більше за них. Отже, багата дружина – нещасне життя?
Тейлор Свіфт, Ніколь Кідман та інші знамениті пані є фінансово успішнішими за своїх партнерів. І ці партнери здаються цілком задоволеними своїм життям. Однак автори нового дослідження попередили: так комфортно почуваються далеко не всі представники сильної статі.
Проаналізувавши доходи та психічне здоров’я численних гетеросексуальних пар зі Швеції, вчені дійшли висновку: якщо жінка стає годувальницею родини, ризик виникнення проблем із психічним здоров’ям істотно збільшується в обох партнерів, але особливо – в чоловіків.
«Частка пар, в яких дружина заробляє більше за чоловіка, зростає в усьому світі. Перехід межі, за якою дружина починає заробляти більше, значно підвищує ймовірність психічних розладів. Ця загроза загострюється для обох партнерів, але більшою мірою – для чоловіків», – зауважили дослідники.
Про що ще дізналися науковці?
У статті за підсумками свого дослідження, опублікованій виданням The Economic Journal, учені повідомили: і у Сполучених Штатах, і у Швеції доля пар, в яких дружина заробляє більше за партнера, виросла від початку тисячоліття приблизно на 25 відсотків.
Але досліджень, які вивчали б наслідки цієї тенденції для психічного здоров’я, досі проводилося мало. Тож науковці з Дарема вирішили заповнити цю прогалину. Вони зосередили свою увагу на гетеросексуальних парах зі Швеції, середній вік яких становив 37 років. Команда вела за ними спостереження протягом 10 років або до моменту їхнього розлучення (така розв’язка стосунків спостерігалася в кожної п’ятої пари).
Аналіз показав, що психічне здоров’я учасників було у нормі, коли заробітки обох членів тандема були однаковими або чоловік заробляв більше. Однак коли дружина починала заробляти більше за чоловіка, ймовірність психічного розладу збільшувалася на 8 відсотків для всієї вибірки та на 11 відсотків – для чоловіків.
Серед представників сильної статі це зростання здебільшого було обумовлене вживанням психоактивних речовин. Тоді як в учасниць дослідження найчастіше діагностувалися невротичні та пов’язані зі стресом розлади, розповіло видання Daily Mail.
«Психічне здоров’я пов’язане з безліччю важливих економічних і життєвих чинників. Це дослідження отримало вагомі докази того, що відносний дохід у парах відіграє важливу роль для психічного здоров’я навіть в такому, здавалося б, егалітарному (заснованому на рівності. – Ред.) суспільстві, як шведське», – зазначили вчені.
При цьому дослідники не розглядали можливі причини отриманих результатів. За словами пана Гетіка, «припущення робити складно». Такі висновки можуть бути пов’язані зі стійким стереотипом, відповідно до якого чоловік у парі має заробляти більше.
«Однак цікаво те, що все це можна спостерігати в такій країні, як Швеція, що пишається своєю гендерною рівністю», – сказав керівник дослідження.
Фото: pexels.com, pixabay.com