Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Диво Атаками: найсухіше місце Землі заполонили квіти

Найсухіша у світі пустеля Атакама, що на півночі Чилі, взимку раптом вкрилася білими та фіолетовими квітами; причина – кліматична криза.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Рідкісне цвітіння квітів посеред південноамериканської зими сталося в Атакамі, яка є найпосушливішим місцем планети, вперше за десять років.

«Цей дуже посушливий ґрунт приховує в собі скарб», – прокоментувала природне явище екологиня Марія Фернанда з Папського католицького університету Чилі.

Цвітіння квітів в Атакамі вона пояснила осінніми рясними дощами у квітні, тобто посеред осені в Південній півкулі. Тоді випало близько 11 міліметрів опадів. Дощі та ранкові тумани активували рослинність, яка може залишатися в стані спокою близько 15 років.

Двома першими видами, що прикрасили ландшафт цієї зими, стали «пата де гуанако» (Cistanthe grandiflora) кольору фуксії та білі «зітхання полів» (Nolana baccata).

жовті квіти в пустелі

Рідкісне цвітіння очима експертів

Явище охопило площу близько 400 квадратних кілометрів, повідомив Сесар Пісарро, голова відділу збереження біорізноманіття та наукових досліджень Національної лісової корпорації (Conaf) в Атакамі. А тим часом повне цвітіння, що через зимові дощі зазвичай припадає на весну, може простягатися на 15 000 квадратних кілометрів. Тоді прокидаються понад 200 видів флори.

За словами експерта, пустельні квіти, як правило, цвітуть навесні в ті роки, коли з червня до серпня випадає щонайменше 15 мм опадів. Це пов’язано з явищем Ель-Ніньйо, що збільшує кількість опадів у Чилі вище за середній рівень.

Попереднього разу зимове цвітіння в посушливій Атакамі відбувалося 2015 року. Тоді дощі випадали в березні, пробуджуючи рослинність. А потім дощі йшли також у липні та серпні, через що навесні пустеля знову вкрилася квітами.

Незрозуміло, чи повториться такий самий сценарій нині. За прогнозом Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA), щонайменше за місяць активізується Ла-Нінья. Це означає, що в Атакамі не буде достатньої вологості для відновлення рослинності.

Якщо найближчими тижнями випадуть опади, вологість повітря буде вищою за норму. Це може спричинити цвітіння пустелі у вересні. З другого боку, якщо Ла-Нінья незабаром заявить про себе, то квітучі зимові ділянки, ймовірно, будуть останніми, які можна буде побачити в цьому десятилітті. А пишного цвітіння наступної весни, на жаль, не буде, розповів Live Science Франсіско Скео, президент Інституту екології та біорізноманіття (IEB).

Рідкісне зимове цвітіння Атаками не обходиться без проблем. Головна з них, за словами Марії Фернанди Перес, полягає в тому, що запилювачі не прилітають так само швидко, як рослини реагують на дощ. «Якщо насіння проростає і цвіте, але запилювачі не прилітають, воно зрештою закінчується», – екологиня. Й саме це, ймовірно, відбувається тепер, оскільки через низькі температури немає бджіл, жуків та інших запилювачів.

каландринія в пустелі

Чим загрожує такий стан речей?

Якщо цей дисбаланс між цвітінням та запилюванням, спричинений аномальними кліматичними явищами, повторюватиметься регулярно, пустельна флора не зможе розмножуватися.

За словами пана Пісарро, зміна клімату може врешті призвести до того, що квітуча пустеля залишиться лише з цибулинними рослинами. Це різко скоротить її різноманіття або звільнить місце для інвазивних видів.

Фото з выдкритих джерел

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ОСТАННІ ЗАПИСИ

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU