Собаки мають певний хист виявляти свої емоції – від виляння хвостом до скиглення та погляду цуценя. Коти більш відомі своєю відстороненістю, і насправді, як зазначають власники цих домашніх тварин, зчитувати котячі емоції доволі складно.
Собаки більш емоційні, ніж коти
Дослідники попросили 438 власників домашніх тварин розповісти, чи демонструє їхній домашній улюбленець (собака або кішка) емоції. В анкетуванні були вказані варіанти з 22 емоцій – від радості та смутку до розчарування.
Порівняно з власниками котів, власники собак вважають, що вони розпізнають набагато більше емоцій у своїх вихованцях. У середньому 65% власників собак у порівняно з 58% власників кішок вважають, що їхні домашні тварини можуть виражати певні емоції.
Собаки, здається, частіше виражали тонкі почуття, такі як співчуття та провина. Коти хоча й здаються закритою книжкою, але доволі чудово виражають певні емоції. Наприклад, близько 85% власників котів порівняно з менш ніж 60% власників собак зазначили, що їх улюбленець висловлював гнів.
Коти як закрита книжка для людини
Автори дослідження стверджують, що «напіводинокі» коти можуть бути незбагненними. Це пов’язано з тим, що цим тваринам не потрібно було спілкуватися з людьми так сильно, як собакам, яких історично використовували для полювання та скотарства.
Кішки також схильні дивитися на своїх господарів рідше, ніж собаки, тому складніше зрозуміти, про що вони думають. Проте люди все ж можуть спробувати читати котячі думки, якщо хочуть зменшити ризик бути подряпаними кігтями.
Один з авторів дослідження, професор Деніел Міллз зазначає, що коли кішки дряпають своїх господарів, то це через те, що власники пропускають ледь помітні ознаки, що пора припинити торкатися тварини або гладити її. Саме тому важливо розуміти своїх домашніх тварин.
Проте, за словами професора виданню Daily Mail, результати дослідження свідчать, що люди не так добре спілкуються з котами, як із собаками. Можливо, це пов’язано з тим, що собаки мають більш виразні обличчя, ніж кішки.
Проте, дослідник також зазначає, що, на жаль, ми досі не знаємо, чи справді домашні тварини виявляють різні емоції, чи то люди проєктують більше емоцій на собак, ніж на котів. Історично співпраця з собаками ближче людині, тому й спілкування між ними краще, ніж з котами.
У дослідженні були опитані люди, які жили зі своїми домашніми тваринами принаймні 2 роки, тому дійсно добре їх знали. Вони відповіли, чи бачили вони 6 основних тваринних емоцій у своїх вихованців – гнів, огиду, страх, радість, смуток і здивування – і як вони виражалися, наприклад, через вираз обличчя, позу голови та зоровий контакт.
Потім учасників опитування запитали, чи бачили вони коли-небудь 16 менш чітких емоцій. Серед них тривога, нудьга, плутанина, розчарування, почуття провини або сорому, біль і позитивне очікування були більш помітні у собак, ніж у котів.
Прив’язаність однаково властива кішкам та собакам
Серед підгрупи з 68 людей у дослідженні, які володіли як собаками, так і котами, приблизно третина сказала, що визнала провину чи сором у своїй собаці. Але ніхто з цієї групи ніколи не думав, що їхній кіт виглядає винним.
Цікаво, що група власників обох тварин повідомила про більше емоцій у своїх собак. Однак автори дослідження припускають, що люди могли просто переконати себе, що знають, що думають собаки чи коти у певних ситуаціях.
Проте попередні дані свідчать, що власники кішок рідко сприймають свого вихованця як одного з членів родини, ніж власники собак. Саме тому між ними може бути менше зв’язків, а це означає, що вони не вірять, що можуть читати емоції кота однаково. При цьому коти не можуть бути байдужими, оскільки частка власників цих тварин та собак, які стверджують, що їхні домашні тварини виражають любов та прихильність, істотно не відрізняється.
Фото: pixabay.com, unsplash.com