Гарячий метал, підгорілий стейк чи тістечко: чим пахне космос?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Коли астронавти повертаються на МКС після виходу у відкритий космос, вони часто описують несподіваний запах. Він асоціюється з горілим стейком, відпрацьованим порохом та розпеченим металом. Але чому космос пахне саме так?

Перебуваючи там, астронавти захищаються стінами космічних кораблів, станцій та скафандрами. А інакше вони просто не вижили б, зазначив Офек Бірнхольц, астрофізик з Університету імені Бар-Ілана (Ізраїль). Таким чином, ніхто не міг би безпосередньо відчути запах космосу.

Проте, повертаючись зі своїх вилазок у відкритий космос, астронавти регулярно відчувають унікальний запах після того, як знімають скафандри. Їхні колеги по станції також помічають цей запах, пише Live Science.

«Космос безперечно пахне», – підтвердив Домінік Ентоні Антонеллі, астронавт NASA (НАСА). Він виходив у відкритий космос у 2009 році.

Астронавти про запах космосуЗагалом астронавти часто порівнюють запах космосу з «гарячим металом, підгорілим м’ясом або тістечками, відпрацьованим порохом і зварюванням металу». Про це розповів Стів Пірс, біохімік та генеральний директор компанії Omega Ingredients.

А тим часом колишній астронавт Томас Джонс порівняв запах просто з  озоном. Його колега Дон Петтіт докладно описав запах космосу у блозі НАСА як «приємний, солодкий, металевий». «Він нагадав мені про літо, проведене в коледжі, де я багато годин працював з пальником для дугового зварювання, ремонтуючи важке обладнання для невеликого лісозаготівельного підприємства. Приємний зварювальний дим солодко пахнув. Це і є запах космосу».

Звідки цей запах?

Насправді космос – це не ідеальний вакуум, як багато хто вважає. «Насправді ми не говоримо про простір, геть позбавлений часточок», – зазначила Міранда Нельсон, диспетчерка з виходу у відкритий космос із Центру управління польотами Космічного центру NASA імені Джонсона в Х’юстоні.

Існує кілька можливих пояснень цього запаху. Один з них пов’язаний із киснем, що плаває навколо Міжнародної космічної станції. Ультрафіолетові промені Сонця можуть розщеплювати молекули кисню (O2) на окремі атоми. За словами пані Нельсон, цей атомарний кисень може прилипати до скафандрів, стін шлюзів та інших предметів, що знаходяться в космосі, спричиняючи хімічні реакції. Ними й пояснюється запах, наприклад, того самого озону.

Запах зоряних вибухів від зірок

«Інша, набагато кумедніша теорія полягає в тому, що це запах зоряних вибухів від зірок, які вмирають», сказала експертка. За її словами, викиди від вибухів породжують смердючі молекули, відомі як поліциклічні ароматичні вуглеводні, що містяться у вугіллі, харчових продуктах, нафті та інших матеріалах. Однак, як зауважила пані Нельсон, обом цим ідеям бракує офіційних підтверджень з боку дослідників.

Позаземний аромат

У 2008 році заради більш реалістичної підготовки астронавтів керівництво NASA доручило Стіву Пірсу створити аромат, що імітує запах космосу. Біохіміку запропонували скористатися описами астронавтів. За його словами, мета полягала в тому, щоб у майбутніх підкорювачів Всесвіту було якнайменше несподіванок, з якими вони можуть стикнутися на орбіті.

Створюючи аромат, Пірс не літав у космос і не нюхав скафандри. Натомість він відтворив запах за описами астронавтів, використавши свої знання про  доступні та безпечні ароматичні матеріали, які у поєднанні могли б нагадати запах космосу.

2020 року внаслідок цього дослідження, за безпосереднього сприяння пана Пірса, були розроблені парфуми, відомі як Eau de Space. Вони стали правдивим бестселером.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU