Гіпертонія – тиха вбивця: як фізкультура стабілізує кров’яний тиск

Дослідники з’ясували, з якого віку слід пильнувати артеріальний тиск та який рівень фізичних навантажень допоможе його контролювати.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Нещодавнє дослідження Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) показало: якщо ви хочете захиститися від високого кров’яного тиску, слід налаштуватися на «довгу гру». Контролювати тиск потрібно з молодого віку. Вагому роль в цьому відіграватиме систематична фізична активність.

Гіпертонія, також відома як високий кров’яний тиск, є серйозним захворюванням, на яке страждає близько 1,3 млрд людей по всьому світу. Більш як половина з них його не лікують. А кожен другий гіпертонік не здогадується про свою недугу. Тому гіпертонію часто називають тихою вбивцею. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вона є проблемою кожного четвертого чоловіка і кожної п’ятої жінки на нашій планеті. Медики попереджають, високий тиск може призвести до інфаркту або інсульту. Гіпертонія також відома як фактор ризику розвитку недоумства в похилому віці.

чоловіку вимірюють тиск

Проте є способи звернути назад високий кров’яний тиск. І це, зокрема, фізичні вправи.

Про що дізналися дослідники?

Вчені й раніше неодноразово повідомляли, що фізичні вправи допомагають нормалізувати артеріальний тиск. Але тепер науковці виявили, що для протистояння гіпертонії особливо важлива «підтримка фізичної активності в молодому віці – на вищому рівні, ніж рекомендувалося раніше», – зазначила епідеміологиня Кірстен Біббінс-Домінго, співавторка дослідження. За її словами, «підлітки та молоді люди віком до 20 років можуть бути фізично активними, але це з віком змінюється».

Університетська команда залучила до своєї роботи понад 5100 дорослих добровольців із чотирьох міст США. Протягом трьох десятиліть вчені відстежували стан здоров’я учасників за допомогою клінічного оцінювання артеріального тиску, а також анкетування. Воно стосувалося рівня фізичного навантаження і поганих звичок – куріння та вживання алкоголю, повідомило видання Science Alert.

Як дізналися науковці, і в чоловіків, і в жінок рівень фізичної активності різко знижувався у віці від 18 до 40 років. При цьому протягом наступних десятиліть їхнього життя показники гіпертонії істотно зростали.

На думку дослідників, це свідчить про те, що молодий вік є важливим періодом профілактики гіпертонії, яка може стати частиною життя в середньому віці. І саме в молодому віці необхідно активно практикувати фізичні вправи, що боронитимуть організм від високого тиску.

«Близько половини наших учасників мали в молодому віці недостатній рівень фізичної активності, що й було значною мірою пов’язане з подальшим розвитком гіпертонії», – зауважив Джейсон Нагата, провідний автор дослідження.

жінка і чоловік роблять вправи

Скільки фізичної активності потрібно для захисту від гіпертонії?

Коли команда досліджувала учасників, які в ранньому дорослому віці (18-25 років) займалися помірними фізичними вправами по 5 годин на тиждень (це вдвічі перевищує мінімальний рекомендований рівень), вона виявила, що така активність сприяє значному зниженню ризику гіпертонії. Особливо, якщо люди зберігають звичку займатися спортом до 60 років.

Рекомендацій щодо фізичних навантажень мають дослухатися люди різного віку, а більшою мірою – молоді. Ці поради можуть бути особливо актуальним для тих, хто закінчив середню школу. «Можливості для фізичної активності скорочуються в міру того, як молоді люди йдуть до коледжу, на роботу або стають батьками; вільного часу в них залишається дедалі менше», – наголосив пан Нагата.

Результати дослідження опублікувало видання American Journal of Preventive Medicine.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.