Харчові добавки: користь чи ризик

На чому базується масова недовіра до позначки «Е» на упаковці продуктів, і чи завжди є виправданими подібні упередження?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Світовий ринок харчових добавок у 2024 році оцінюється щонайменше у $140 мільярдів і, за очікуваннями експертів, найближчими роками збільшиться вдвічі. Які включення до продуктів є безпечними, а які можуть зашкодити здоров’ю?

Підстави для упереджень

Харчові добавки – це речовини, що додаються у продукти для надання їм необхідних властивостей: аромату, кольору, смаку, консистенції тощо. Це барвники, ароматизатори, підсилювачі смаку, підсолоджувачі, розпушувачі, загусники, антиокислювачі, плівко- або піноутворювачі, піногасники, вологоутримувачі, наповнювачі, консерванти, стабілізатори, емульгатори і т. д. Всупереч поширеним уявленням прихильників «натуральної їжі» про шкідливість таких включень для здоров’я, це не обов’язково так: сіль і перець у певному сенсі теж є харчовими добавками.

І це не новий винахід, хоча асортимент і популярність харчових добавок зросли з розвитком ринку оброблених продуктів, тобто впродовж останніх 200 років. З ХІХ–ХХ століть країни регулюють використання харчових добавок, дозволяючи чи забороняючи щось із них. Зокрема, борна кислота широко використовувалася як харчовий консервант під час двох світових воєн, але після них заборонялася через виявлену токсичність (з 1920-х років – на певний час, з 1950-х – назавжди). Можна уявити масштаби отруєння небезпечною харчовою добавкою, яку використовували для продовження терміну придатності продуктів із 1870-х років.

Подібні інциденти породили масову недовіру до харчових добавок та створили упередження проти «хімії» (хемофобію). З 1960-х років безпека харчових добавок перевіряється численними токсикологічними експертизами, перш ніж їм дадуть «зелене світло» законодавці. У Європейському Союзі узгодження нової харчової добавки може тривати десятиліття. Дозвіл видається з великим запасом безпеки. Встановлюється допустима межа речовини на одиницю ваги тіла. Для глутамату натрію цей показник, наприклад, – до 120 мг/кг, для аспартаму – до 40 мг/кг, а для нітриту натрію – до 0,2 мг/кг.

газована солодка вода

У міру вдосконалення методів аналізу державні нормативи на вміст харчових добавок переглядаються, а добавки, що раніше вважалися нешкідливими, визнаються небезпечними і забороняються. Приклади – формальдегід E240 у шоколадних батончиках та E121 у газованій воді. Через те, що харчові добавки небезпідставно підозрюються в причетності до онкологічних захворювань, алергії, астми та інших проблем зі здоров’ям, що почастішали в наш час, з маркетинговою метою виробники нерідко замінюють буквений код E в інгредієнтах назвою добавки – просто вказують «глутамат натрію» та ін.

Але алергічні реакції є індивідуальними, тож шкідливими можуть бути визнані навіть безневинні натуральні добавки, що не є небезпечними в цілому. І буває, коли канцерогеном оголошується речовина, яка міститься в натуральному продукті природним чином: наприклад, у США заборонено ароматизувати пиво сафролом – рослинним складником солодкого базиліка. Кожна країна має свій перелік заборонених домішок, а міжнародні стандарти встановлює Об’єднаний експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоров’я. Норм Codex Alimentarius мають дотримуватися країни, що входять до Світової організації торгівлі.

Що ховається під «Е»

Не варто боятися якоїсь літери – це просто класифікатор. Звертаємо увагу на номер.

Корисні харчові добавки

Почнемо з найсприятливіших номерів та їх значень.

E100 (куркумін) – контролює вагу.

E101 (вітамін B2 або рибофлавін) – забезпечує обмін речовин та синтез гемоглобіну.

Е160d (лікопін) – зміцнює імунну систему.

Е270 (молочна кислота) – має властивості антиоксиданту.

E300 (вітамін С або аскорбінова кислота) – підвищує імунітет.

Е440 (пектин) – очищає кишківник і виводить шлаки.

Е916 (йодат кальцію) – збагачує харчові продукти йодом.

куркума у ложках

Нейтральні харчові добавки

Наступна категорія – нешкідливі включення.

E140 (хлорофіл) – пігмент, що відповідає за зелений колір рослин.

E162 (бетанін) – червоний пігмент харчових буряків.

E170 (крейда) – карбонат кальцію або вуглекислий кальцій, тобто сіль вугільної кислоти та кальцію.

E202 (сорбат калію) – природний консервант.

E290 (вуглекислий газ) – речовина, що насичує газований напій.

Е500 (бікарбонат натрію) – харчова сода.

E913 (ланолін) – газуючий агент у кондитерській продукції.

сода

Шкідливі харчові добавки

Ці компоненти можуть становити загрозу при певному хронічному захворюванні.

Алергіки мають уникати продуктів з добавками Е131, Е132, Е160b, Е210, Е214, Е217, Е230, Е231, Е232, Е239, Е311, Е312, Е313, Е951.

Астматики можуть постраждати від продуктів із вмістом Е102, Е107, Е122, Е123, Е124, Е155, Е211, Е212, Е213, Е214, Е217, Е221…Е227 – ці компоненти здатні викликати напад ядухи.

При захворюваннях щитоподібної залози не варто вживати препарати з Е127.

Високий рівень холестерину в крові є протипоказанням для вживання продуктів з добавкою Е320.

Чутливість до аспірину – протипоказання для продуктів з Е107, Е110, Е121… Е124, Е155, Е214, Е217.

Шкірні захворювання – протипоказання для Е320…Е332.

Хвороби печінки та нирок – протипоказання для Е171…Е173, Е220, Е302, Е320…Е332, Е510, Е518.

perelik ingrediyentiv pid lupoyu - Здоров'я - 50Plus

Небезпечні харчові добавки

У ряді країн заборонено речовини, що завдають потенційної шкоди здоров’ю. До таких добавок належать компоненти наступної групи (у нас вони можуть бути дозволені до використання).

E123 (амарант) – провокує накопичення вапна в нирках і викликає вади розвитку у плода.

Е211 (бензоат натрію) – є потенційним канцерогеном.

Е220 (діоксид сірки) – подразнює кишківник: чверть людей не переносить сірки.

E249 (нітрит калію) – потенційний канцероген є забороненим у дитячому харчуванні.

Е322 (лецитин) – у харчових добавках використовується генетично модифікований фосфоліпід із трансгенної сої.

Е450 (пірофосфат) – накопичувальний ефект добавки, що міститься у молочній продукції, призводить до остеопорозу (розпушення кісткової тканини) й утворення каменів у нирках.

Е621 (глутамат натрію) – добавка, що використовується в м’ясних продуктах, викликає харчову залежність і впливає на мозкові клітини. Заборонена до споживання дітям, підліткам та вагітним.

Е622 (глутамат калію) – найпоширеніший компонент фаст-фуду може спричинити слабкість, нудоту, кольки чи діарею.

Е951 (аспартам) – харчова добавка в газованих напоях і замінниках цукру погіршує мозкову діяльність, викликає головний біль і провокує висипання на шкірі.

Е952 (цикламат) – речовину, що є у 200 разів солодшою за цукор, заборонено в ряді країн як добавку з канцерогенними властивостями.

Варто уважно вивчати склад та уникати продуктів харчування з великим набором харчових добавок. Що менше ми їх з’їмо, то цілішими будемо.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU