Ківі: ягода, схожа на птаха

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За разючу схожість опушеного плоду з місцевим безкрилим птахом селекціонери з Нової Зеландії дали культурним сортам китайської актинідії однойменну назву. Чим є цікавою ця рослина, звідки походять її предки, і чи можна вирощувати екзотичну ліану в Україні? Розповідаємо про вітамінний склад і лікувальні властивості плодів ківі, користь та протипоказання, а також пропонуємо актуальний рецепт із особливою ягодою.

Еволюція делікатесу

Регіонами природного походження великої листопадної деревоподібної ліани є Китай і Далекий Схід. Перший опис рослини роду Актінідія було зроблено в XII столітті в Китаї: найбільш рання згадка про «пращура ківі» датована періодом правління династії Сун. Проте культурну великоплідну форму актинідії китайської (вона ще називається делікатесною) було виведено у Новій Зеландії. У тодішню британську колонію рослину завезли з Піднебесної на початку ХХ століття. Почавши працювати з плодами вагою 30 грамів, у 1920-х роках місцеві садівники-селекціонери Олександр Еллісон, Бруно Просто, Джон Макгрегор і Хейворт Райт досягли п’ятикратного збільшення їх маси, отримавши плоди вагою до 150 грамів. Нові фруктові сорти з покращеним смаком зробили відомими імена своїх творців, а сам плід з подачі Олександра Еллісона отримав назву «ківі». Так автор зафіксував зовнішню подібність волохатої бурої шкірки з оперенням однойменного птаха, що не літає – ендемічного мешканця Нової Зеландії й її національного символу.

ptashka i frukt kivi - Їжа - 50Plus

З часів Другої світової війни фрукти з перших комерційних посадок сподобалися британським та американським військовослужбовцям, дислокованим у Новій Зеландії. Невдовзі незвичного вигляду плоди стали предметом експорту до Великобританії та США, а з другої половини ХХ століття вони завоювали популярність на світовому фруктовому ринку. Втім, ботаніки б уточнили, що ківі – не фрукт, а велика ягода.

Українська селекція

Попри те, що Китай продовжує залишатися неперевершеним виробником «китайського аґрусу» (на батьківщину цієї субтропічної культури припадає половина її світового обсягу), нині ківі вирощують у багатьох країнах із субтропічним кліматом. У трійці лідерів – Італія та Нова Зеландія. Серед країн-експортерів – Греція та Чилі. Звідти вітамінні плоди із соковитою та смачною зеленою або жовтою м’якоттю (золотавий колір має сорт Gold kiwi) десятками тисяч тонн експортуються і в Україну. Втім, наша країна могла б вирощувати ківі і сама. Понад 20 років тому морозостійкий сорт актинідії китайської вивів закарпатський селекціонер Генріх Стратон. Метою селекційної роботи, започаткованої 1992 року його батьком, біологом Валентином Бучацьким-Стратоном, було створення рослини, здатної давати врожаї в нашому кліматі.

Самозапильний плодоносний сорт «Карпат Стратона Валентайн» витримує 30-градусний мороз і може вирощуватися не лише на Закарпатті. Це підтверджує природне випробування його приживання та плодоношення в інших регіонах України. У цьому немає біологічного дива, бо походження ківі від актинідії сповіщає про генетичну схильність до короткого періоду вегетації. Автор інноваційного сорту стверджує, що екзотичні плоди українці могли б вирощувати на власних присадибних ділянках, а на промислових площах морозостійка ліана має шанси стати майбутньою шпалерною культурою.

dereva kivi - Їжа - 50Plus

За словами новатора, вирощувати ківі – не складніше за виноград: для активного росту рослини, що плететься, потрібна лише опора. А врожайність екзотичної ягоди, що дозріває у розпал осені, може складати від 25 до 35 кілограмів із куща. Перевагою вирощування ківі у відкритому ґрунті в умовах України є відсутність потреби в агротехнічних хімікатах. Рослина з іншої кліматичної зони не хворітиме, бо на новому місці не буде її природних шкідників. Це говорить про можливість отримання у найближчій перспективі екологічно чистих місцевих урожаїв.

Чим корисний ківі?

Цей плід нутріціологи називають одним із найкорисніших у світі. Вітаміну С у ківі вдвічі більше, ніж у лимоні. У складі цілющої ягоди – вітаміни групи В, а також А та D. Вплив ківі на організм не вичерпується зміцненням імунітету та швидким відновленням працездатності. Антиоксидантні властивості плода мають протипухлинну та антимутагенну дію. При цьому більший рівень антиоксидантів містить не м’якоть, а шкірка ківі. Вона має антисептичні властивості, але не рекомендується в їжу у разі підвищеної чутливості слизової оболонки ротової порожнини. Вживання ківі взимку є профілактикою простудних захворювань та грипу. Цей плід знижує підвищений артеріальний тиск і підтримує серцеву функцію, перешкоджає утворенню тромбів та каменів у нирках, виводить холестерин і спалює жирові відкладення. Корисні властивості ківі оцінять люди з віковими хворобами очей – катарактом та глаукомою. Плід також бореться з атеросклерозом, має позитивний вплив на судини головного мозку і виводить із організму радіацію.

kivi z plyashechkoyu - Їжа - 50Plus

Калорійність ківі складає 61 ккал. Лідером хімічного складу ківі є калій (312 мг на 100 г продукту). Порівну в плоді міститься фосфору та кальцію (по 34 мг) і вдвічі менше магнію (17 мг). Є в цій ягоді також залізо та марганець. Із поживних речовин на першому місці – вуглеводи (близько 14,7 г) та цукри (майже 9 г).

З якого віку можна їсти ківі?

Плід містить алерген актинідин, що може становити небезпеку для дітей і схильних до алергії дорослих – аж до загрози життю. Тому користь вживання ківі має розглядатися разом зі шкодою. Протипоказаннями вважаються чутливість слизових і алергія. Найчастіші скарги в таких випадках – свербіж, хрип та утрудненість дихання. Найбільш серйозним симптомом є анафілаксія (алергічною реакцією можуть стати задишка та гіпотензія). Важкий стан полегшують ін’єкція адреналіну та антигистамінні препарати.

Дітям ківі рекомендовано обережно вводити в харчування після трьох років. За відсутності алергії плід дають малюкам після року, починаючи з мінімальної кількості. Від року до трьох років дітям можна їсти 5 г ківі раз на тиждень, а від трьох до п’яти років – 30-40 г (половину плода) впродовж тижня.

hdopchyk robyt smuzi - Їжа - 50Plus

Дорослі люди без алергічних реакцій можуть сповна насолодитися бадьорим смаком ягоди, популярної в декоруванні десертів і коктейлів. Цей складний смак описується фахівцями як поєднання аґрусу, дині, черешні, суниці, банана, яблука та ананаса. Поживні властивості ківі можна оцінити у свіжому або переробленому стані. Цей плід пасуватиме для начинки пирогів і зробить більш яскравим смак смузі чи салату. З ягоди готують желе, мармелад, джем та варення. При термообробці та консервації ківі зберігає свої корисні властивості.

Салат із ківі «Зелений Дракон»

Відомо багато рецептів із зеленою ягодою, що має велику користь. І один із них зараз є особливо актуальним.

Інгредієнти: ківі 4 плоди, куряче філе 200 г, твердий сир  100 г, яйця 3 шт., чорнослив 50 г, майонез 3 ст. ложки, часник 1 зубчик, зелена цибуля, листовий салат, маслини, червоний перець для декорування.

Відварюємо до готовності куряче філе та яйця. Курятину подрібнюємо на шматочки, а яйця пропускаємо через яйцерізку або тремо на тертці. З’єднуємо продукти у салатнику.

Промиваємо чорнослив і заливаємо його на кілька хвилин гарячою водою. Обсушуємо сухофрукти рушником і теж подрібнюємо.

Натираємо на тертці сир.

З’єднуємо всі складники в салатнику, додаємо майонез і перемішуємо.

Збираємо салат на блюді або у великій тарілці. Викладаємо продуктову суміш півколом (можна скористатися відповідною формою для випікання, заповнивши її наполовину), формуємо Дракону хвіст та голову.

Насамкінець чистимо від шкірки ківі, розрізаємо м’якоть навпіл і нарізаємо тонкими пластинами. Прикрашаємо ними салатну заготівлю зовні. З оливок викладаємо «вогнедишній істоті» ніздрі, очі та хребет. Робимо з червоного перцю язик і додаємо по шматочку цього овочу на очі Дракона.

salat drakon - Їжа - 50Plus

Нагадуємо господиням, що Рік Зеленого Дракона починається за східним календарем 10 лютого 2024 року, тож ми ще маємо час запастися продуктами і приготувати страву з ківі без поспіху.

Фото: pexels.com, pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.