Коли люди почали готувати їжу?

Пролити світло на те, коли наші предки почали готувати їжу, допомагають сліди стародавніх контрольованих багать та спалені кістки тварин.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідники вважають приготування їжі надзвичайно важливим фактором в еволюції людини. Адже воно дало можливість нашим предкам звільнити додаткові калорії, необхідні для росту та розвитку мозку.

Тож коли було винайдено приготування харчів? Точна дата невідома, але вчені свідчать, що люди готували їжу принаймні 50 000 років тому й навіть 2 мільйони років тому. Ці дані отримані спеціалістами двох галузей науки: археології та біології.

Одним з археологічних свідчень перших кулінарних спроб є приготовані зерна крохмалю, виявлені в зубному камені або затверділому зубному нальоті. Про те, що крохмаль заходили в зубах, яким 50 тисяч років, розповів Річард Ренгем, професор біологічної антропології Гарвардського університету та автор книги «І спалахнуло полум’я: як приготування їжі зробило нас людьми».

Проте докази, виявлені до цього, менш очевидні. Зазвичай вчені шукали свідчення того, що предки сучасних людей контролювали вогонь. Але ж рештки контрольованого вогню не завжди є свідченнями приготування їжі. Бо ж предки людей могли використовувати цей вогонь для обігріву або виготовлення інструментів, розповіло видання Live Science.

давні люди у печері

«Свідчення пожеж присутні протягом усього археологічного літопису. Але проблема в тому, щоб відрізнити, чи це був вогонь контрольований», – сказав Бетан Лінскотт, археолог-геохімік з Оксфордського університету.

За його словами, одним із ключових моментів у пошуку доказів контролю над вогнем є структура горіння. Можливо, це каміння, розташоване навколо ватри, а в середині є трохи попелу. Або ж фітоліти (кремнієві структури, що залишилися від давно померлих рослин) та згорілі об’єкти.
Дослідники виявили такі артефакти повсюди на нашій планеті. Їх залишили ще до появи Homo sapiens. Це означає, що ранні гомініди також використовували вогонь. Команда дослідників печери Кесем в Ізраїлі виявила докази існування вогнища віком 300 000 років поряд з останками оброблених тварин. А в печері у графстві Саффолк (Англія) є залишки вогнища віком 400 000 років, в якому знайшли обпалені кістки та кремінь.
Якщо зазирнути ще глибше в минуле, можна пригадати, як попіл у печері Вандерверк, що в Південній Африці, змусив вчених запідозрити, що приготування їжі відбувалося навіть 1 мільйон років тому. Ба більше: є навіть свідчення контрольованого розведення вогню в Кенії 1,6 мільйона років тому.

Кулінарія розпочалася з Homo erectus?

Працюючи на місці під назвою Гешер Бенот Яаков в Ізраїлі, дослідники виявили справді переконливі докази приготування їжі. Їм 780 000 років. Йдеться про кола з каменів для вогнища, а також риб’ячі кістки, які нагрівали.

давні люди перед вогнищем

Біологічним свідченням історії кулінарії, зокрема її початку, є еволюція людського тіла. «Ми як вид відрізняємося від усіх інших видів на Землі, тому що ми біологічно адаптовані до вживання приготовленої їжі», – зазначив професор Ренгем. На його думку, перші гомініди навчилися обробляти їжу на багатті задовго до появи сучасних людей.

Першим гомінідом, що мав пропорції тіла, які меншою мірою нагадували приматів, а більшою – людей, був Homo erectus. Деякі з фізіологічних особливостей, які були властиві представникам цього виду, дають можливість припустити, що саме вони могли бути першими примітивними кулінарами.
Одна з головних відмінностей між людьми та приматами – це розмір кишок. Оскільки приготування їжі вимагає від нас менших зусиль для перетравлення, наші кишки менші, ніж у них.

І саме тому в нас відносно плоскі животи, на відміну від живота мавпи, «особливо після того, як вона добре поїсть», сказав професор Ренгем. За його словами, щоб розмістити ці більші кишки, примати мають широкий таз і ребра, що виступають. Людські пращури втратили ці характеристики близько двох мільйонів років тому.

Друга ознака еволюційного пристосування до змін у харчуванні – зменшення розміру жувальних зубів. Річ у тім, що їжу стало легше жувати, вона пом’якшала. А сталося це приблизно в той самий час.

«Приготування їжі почалося близько 1,9 мільйона років тому з виникненням виду, який найбільше схожий на нас – Homo erectus», – підсумував професор Ренгем.

Однак ідея стосовно того, що представники виду Homo erectus були першими кухарями на Землі, залишається в науковому світі предметом суперечок. «Над цим питанням працює багато людей, і, на мою думку, це триватиме ще довго», – вважає Бетан Лінскотт.

Фото з відкритих джерел

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU