Королева Анд: науковці помітили гігантську квітку, що цвіте раз на століття

Міжнародна команда вчених зафіксувала рідкісну подію – цвітіння дивовижної рослини Puya raimondii, що квітне лише раз на сто років.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Хто є справжнім правителем Анд? Розмірковуючи про це, можна припустити, що величними горами Південної Америки володарюють сім країн, крізь які вони тягнуться. Але ж ні: дослідники вважають, що правдивою правителькою Анд є харизматична масивна рослина Puya raimondii. Вона всіяна незліченною кількістю квіточок, цвіте лише раз на століття та довго живе.

Що це таке – пуя раймонді?

Puya raimondii – вид однодольних квіткових. Це – найбільша рослина сімейства бромелієвих (Bromeliaceae), до якого також належить ананас. Хоча P. raimondii аж ніяк не є ананасом. Величезне суцвіття Королеви Анд сягає 12 метрів.

Уперше, 1830 року, рослину описав французький натураліст Альсід д’Орбіньї. Однак до 1874-го вид не був класифікований. Саме тоді вчений Антоніо Раймонді назвав гігантську квітку Pourretia gigantea. А 1928 року рослину рекласифікували: долучили до роду Puya. А потім дали їй ім’я на честь Раймонді, розповіло видання IFLScience.

cholovik bilya gigantskoyi puya raimondii - Природа - 50Plus

Де зустрічається Puya Raimondii?

Отже, як зауважили вище, пуя раймонді прикрашає собою Анди, найдовший континентальний гірський хребет світу. Причому цей вид флори є ендеміком доволі обмеженої території. Якщо пощастить, велетня можна знайти виключно на території Перу та Болівії – на висоті від 3000 до 4800 метрів.

Більш як половина популяції Puya raimondii зосереджена в регіональному заповіднику Титанкайокк у Перу, де налічується понад 450 000 екземплярів виду. Решта розпорошені Андськими горами.

suczvittya puya raimondii - Природа - 50Plus

Чому Королева Анд є особливою?

Харизматичність рослини полягає не лише в її розмірах або нечастому цвітінні. Дослідники підозрюють, що вона ще й може бути «протоплотоядною». Тобто ловити та знищувати дрібних тварин. При цьому пуя раймонді не спроможна їх перетравлювати. Зрештою, чом би ні: подейкують, інша рослина того самого роду – Puya chilensis – навіть ловить овець.

Хоча задля підтвердження цієї теорії вченим необхідно провести дослідження.

Ще один показник унікальності Puya raimondii – доволі довге життя рослини. Зазвичай її життєвий цикл – 80-100 років, тобто подекуди навіть довший, ніж в людини.

При цьому цвіте андський гігант лише раз – наприкінці свого життя. Тож не дивно, що з цього приводу він влаштовує справжнє театралізоване шоу: вкривається незліченними білими квітами, викидаючи до 12 мільйонів насінин. А потім, уже після своєї смерті, залишається стояти у вертикальному положенні протягом кількох років.

Фото з відкритих джерел

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU