Науковці з Університету Отаго (Нова Зеландія) виявили, що декілька коротких регулярних вправ допоможуть спати краще й довше.
Зазвичай експерти виступають проти інтенсивних навантажень на ніч. Фізичні вправи напружують наші тіла в той час, коли потрібно розслаблятися. Попередні дослідження показали, що після таких тренувань людині потрібно більше часу, щоб заснути, і спить вона геть погано.
Це, звісно, не означає, що ліпше за все проводити вечір, розвалившись на дивані перед телевізором. Університетська команда вирішила пошукати баланс між вечірнім спокоєм та активністю. Так народилося невелике дослідження, згідно з яким для гарного сну потрібно лише кілька трихвилинних серій фізичних вправ із власною вагою, які потрібно робити проти ночі кожні пів години.
«Для багатьох із нас найтриваліший період безперервного сидіння припадає на вечір. Ми хотіли дізнатися, що станеться, якщо робити дуже короткі вправи легкої активності кілька разів протягом вечора», – зазначила Дженніфер Гейл, експертка з малорухливої поведінки та керівниця дослідження.
Половина із 28 його учасників провела один вечір, безперервно сидячи протягом чотирьох годин перед сном. Іншого вечора, за тиждень, ці самі добровольці кожні пів години робили протягом трьох хвилин 20-секундні вправи з власною вагою. Всі вони були прості (як-от присідання або підйоми колін з подальшим випрямленням ноги в кульшовому суглобі), аби їх міг виконувати будь-хто без жодного обладнання. Вся сесія розтягнулася на чотири години. Тим часом друга група навпаки: перший вечір присвятила вправам, а другий – тривалому сидінню.
Під час експерименту учасники їли однакову їжу та носили наручний годинник-акселерометр для відстежування рухів, розповіло видання Science Alert.
Як виявили вчені, після виконання серії вправ учасники спали вночі міцніше та в середньому на 30 хвилин довше порівняно з тими, хто весь вечір просидів на одному місці.
За словами Дженніфер Гейл, це ще один доказ того, що вечірні вправи не погіршують якість сну, попри поширені стереотипи.
Оскільки дослідження команда проводила переважно серед молодих здорових жінок, середній вік яких становив 25 років, результати необхідно буде підтвердити у великих і різноманітних групах
«З інших досліджень ми знаємо, що ви, ймовірно, могли б отримати аналогічний ефект, якби ходили по дому, маршували на місці або навіть танцювали у вітальні», – зауважила дослідниця спорту та харчування Мередіт Педді, яка також брала участь у дослідженні. На її думку, «найголовніше – регулярно вставати зі стільця та рухатися»
Результати дослідження опублікував журнал BMJ Open Sport & Exercise Medicine.
Фото: pexels.com