Крок до депресії: кожен п’ятий підліток одержимий смартфоном

Експерти запевняють: фанатичне користування смартфонами наражає підлітків на проблеми зі здоров’ям, зокрема депресію, тривожність та безсоння.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Чимало батьків вважають, що надмірно «зависаючи» у смартфонах, їхні діти страждають від «залежності». Але дослідники вирішили не використовувати це слово, оскільки воно означає клінічний термін. Натомість предмет нового дослідження охрестили «проблемним використанням смартфона» (PSU).

Команда науковців з Інституту психіатрії, психології та нейронауки при Королівському коледжі Лондона стверджує, що так зване «проблемне використання смартфона» спостерігається в кожного п’ятого підлітка старшого віку. Чимало цих молодих людей волають про допомогу, бо їм не під силу самотужки скоротити час «сидіння» у смартфоні.

Науковці також виявили, що підлітки, які повідомили про свою одержимість смартфонами, можуть бути втричі більш схильними до депресії, тривожності та безсоння.

дівчина зі смартфоном у ліжку

Про що дізналися дослідники?

Команда визначила PSU як «суб’єктивну втрату контролю за використанням» смартфона. Вона, зокрема, передбачає поглиненість думками та зневагу до обов’язків або значущих справ на користь використання мобільного пристрою.

До нової роботи британської команди увійшли два окремі дослідження. Перше, опубліковане у виданні Acta Paediatrica, вивчало дані про 657 добровольців віком 16-18, котрі навчалися у п’яти школах Лондона, Східного Мідленду та південного заходу Англії.

У 123 учасників (19 відсотків) науковці виявили PSU. Близько 43 відсотків підлітків з цієї групи поскаржилися на симптоми тривожності. Близько 56 відсотків підлітків з PSU повідомили про симптоми депресії. А тим часом 64 відсотки цих учасників розповіли експертам про часте безсоння, пише видання Daily Mail.

хлопець з телефоном

Майже третина опитаних молодих людей (31 відсоток), які усвідомили наявність у себе цієї проблеми, хотіли б отримати допомогу.

Друге дослідження, результати якого опублікував журнал BMJ Mental Health, було присвячене спостереженню за невеликою групою підлітків. Протягом місяця команда аналізувала поведінку 62 школярів Лондона віком 13–16 років. Учені засвідчили, що загострення в учасників PSU було пов’язане з розвитком у них тривожності та депресії.

Що радять експерти?

Автори дослідження вважають, що найефективнішими стратегіями щодо обмеження використання смартфонів серед молоді є переведення телефону в беззвучний режим, вимкнення повідомлень, використання функцій «Не турбувати» й «У літаку». Також експерти рекомендують на час сну залишати смартфон в іншій кімнаті.

«Якби в мене був підліток, який щойно придбав свій перший смартфон, розмова з ним могла б звучати приблизно так: «Є свідчення того, що деякі підлітки починають дещо залежати від своїх телефонів, це може посилити їхню тривожність та змусити їх почуватися вельми пригніченими», – зауважила Нікола Калк, докторка психіатрії та провідна авторка роботи. За її словами, з підлітком необхідно обговорити обмеження, пов’язані з використанням смартфона, та способи, які допоможуть зупинити ймовірний розвиток PSU.

смартфон у руці

Нікола Калк вважає смартфони «кумедними та корисними». Але як лікарка, яка спеціалізується на лікуванні залежностей, вона пояснила, що «деякі люди потрапляють в біду через речі, які приносять їм задоволення, і їм потрібно допомогти». Розв’язання проблеми може стати «сімейним починанням», сказала вона. Пані Калк, приміром, порадила батькам придбати дитині будильник. Завдяки цьому син чи дочка зможуть не тримати смартфон біля ліжка, аби ранком вчасно прокинутись.

«Якщо сім’я сформує культуру обмежень щодо використання смартфона, це буде більш ефективно, ніж постійно вказувати підлітку, що він має робити», – зазначила докторка Калк.

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU