Кухонні табу: експерти назвали непомітні чинники харчових отруєнь

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Експерти з безпеки харчових продуктів попереджають про чинники хвороб такого роду, які далеко не завжди є помітними. Часто вони ховаються на кухні. Для цього важливого приміщення існують особливі закони, які мають виконувати всі домочадці.

З-поміж бактеріальних, паразитарних та вірусних інфекцій харчового походження, найпоширенішими є сальмонела, токсоплазма, лістерія, норовірус та кишкова паличка. Усі вони можуть призвести до серйозних захворювань, а деякі навіть до смерті.

550 мільйонів жителів нашої планети щороку хворіють через небезпечне харчування. 40 відсотків хвороб харчового походження припадає на дітей віком до пяти років. Через вживання неякісних харчових продуктів у світі щороку помирають понад 420 тисяч людей. 

Про непомітні чинники харчових недуг та способи їх уникнення експерти розповіли виданню Daily Mail.

Не залишайте їжу поза холодильником

Продукти, що мають зберігатися в холодильнику, не мають перебувати поза ним більш як дві години. Адже падіння температури небезпечне для них, повідомив доктор Дарін Детвайлер, провідний експерт з безпеки харчових продуктів Північно-Східного університету в Бостоні та колишній радник Міністерства сільського господарства США.

Якщо температура продуктів падає нижче за потрібну, вони можуть містити такі мікроорганізми, як сальмонела та золотистий стафілокок. Ці інфекції призводять до нудоти, блювання, діареї, зневоднення та низького кров’яного тиску. Більш докладно про те, які продукти можна зберігати у холодильнику, а які краще покласти у кухонну шафу, читайте тут.

Скажіть «до побачення» службам доставки

Якщо ви купуєте продукти не самотужки, а довіряєте цю роботу спеціальним службам, ви можете й не здогадуватися, що отримали зіпсовану їжу.

Лікар Детвайлер каже, що люди не схильні перевіряти продукти, отримані з кур’єрами, так само прискіпливо, як у супермаркеті.

«Ви, по суті, передаєте цим людям всю відповідальність за прийняття рішень у продуктовому магазині», – зауважив доктор Детвайлер. Але треба пам’ятати, що незнайомцеві, котрий купує продукти за вас, не завжди можна довіряти. Адже його дорога із супермаркету до вашого помешкання є ще одним каналом передачі інфекцій харчового походження.

cholovik z glovo - Спосіб життя - 50Plus

Зважуйте їжу перед приготуванням

Час, необхідний для досягнення безпечної температури приготування їжі, залежить від ваги продуктів, особливо м’яса. Наприклад, якщо ви готуєте два шматки курки різного розміру протягом того самого часу, більший з них, швидше за все, виявиться недовареним або недосмаженим.

Тобі Амідор, дієтологиня та експертка з безпеки харчових продуктів з Нью-Йорка, рекомендує використовувати термометр для м’яса, що його слід встромляти у найтовстішу частину шматка. Він допоможе визначити, чи повністю готова страва.

zhinka gotuye na kuhni - Спосіб життя - 50Plus

Уникайте готових пакетних салатів

Доктор Детвайлер каже, що він ніколи не вживає готові запаковані салати з продуктового магазину. Адже «це надто ризиковано». За його словами, останніми роками салати в пакетах спричинили бурю критики через зараження покупців лістеріями.

Такі салати виробляються на переробних підприємствах, де працює велика кількість персоналу, який може бути джерелом зараження.

Віддавайте перевагу маленьким контейнерам

За словами експертів, якщо продукти зберігаються у великих посудинах, вони частіше стають уразливими для мікробів.

Наприклад, картопляне пюре або макарони нерідко кладуть до холодильника у каструлях, в яких їх зготували. Проте такі страви стигнуть з різною швидкістю, внаслідок чого внутрішні шари стають вразливими для зростання бактерій.

Доктор Детвайлер радить ділити їжу на менші порції та складати її у невеличких контейнерах до холодильника або морозильної камери.

yizha v kontejnerah - Спосіб життя - 50Plus

Частіше оновлюйте дошки та посуд

Використання для різних продуктів одного ножа й дошки для нарізання може спричинити перехресне зараження.

Наприклад, нарізка овочів тим ножем, яким ви чистили курку, може призвести до поширення таких бактерій, як сальмонела, що найчастіше ховається у продуктах тваринного походження. Ополіскування дошки та ножа не допоможе: на них часто-гуто залишаються сліди бактерій. Тому доктор Детвайлер рекомендує купити різні дошки, ножі та інший посуд для обробки різних продуктів.

А от миття посуду для приготування їжі в посудомийній машині є гарною ідеєю. Її високі температури знищують хвороботворні мікроорганізми.

brudnyj posud - Спосіб життя - 50Plus

Позбавтеся звички готувати їжу на тиждень

Люди нерідко готують запас страв на весь тиждень, аби не заморочуватися до наступних вихідних. Але експерти виступають проти цього. Вони стверджують, що зберігати готові страви в холодильнику можна максимум три-чотири дні.

На четвертий день в їжі починають розмножуватися бактерії. Навіть якщо продукти зберігаються в ізольованих контейнерах у холодильнику.

Оптимальний варіант – заморозити їжу на початку тижня, аби потім її розігрівати, каже доктор Детвайлер.

Не дозволяйте собаці перебувати на кухні під час готування їжі

Якщо ви готуєте та одночасно дозволяєте собаці лизати вашу руку, майбутня страва може заразитися хвороботворними мікроорганізмами, що їх переносять свійські тварини.

Капноцитофага є одним з найпоширеніших мікробів, що є звичною частиною флори собак та кішок, але людям він загрожує лихоманкою, блювотою та діареєю.

sobaka na kuhni - Спосіб життя - 50Plus

Ніколи не мийте мясо перед приготуванням

«Люди часто думають, що промивання м’яса допомагає позбавитися деяких бактерій, насправді це збільшує ризик забруднення ними раковини та стільниці», – попередила пані Амідор.

Дослідження Міністерства сільського господарства США показало, що чверть учасників, які мили сирого птаха, перенесли його бактерії на салат. Замочування м’яса в солоній воді, за свідченням міністерства, теж «не сприяє безпеці харчових продуктів».

myaso - Спосіб життя - 50Plus

Купуйте лише пастеризовані молочні продукти

Доктор Детвайлер закликає з обережністю ставитися до молочних продуктів, які не були пастеризовані. Більшість таких продуктів потрапляють на полиці магазину після пастеризації, на відміну від фермерських та ринкових, які можуть містити шкідливі мікроорганізми.

Молочні продукти, яких оминув цей процес, можуть бути смертельно небезпечними для найуразливіших груп населення. Як-от, для вагітних жінок та людей похилого віку.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU