Гастрономічним сюрпризом для туристів при замовленні цієї національної страви в литовських ресторанах і кафе зазвичай стає «бонусна» страва-компаньйон: до місцевого холодного кисломолочного супу обов’язково додається гаряча варена картопля з кропом. Так у литовській кухні досягається ідеальний баланс смаку. В основній же страві «домінує» буряк, що є корисним для серцево-судинної та гормональної систем, покращує обмін речовин, поповнює дефіцит заліза та попереджає анемію. Фолієва кислота у складі червоного коренеплоду омолоджує тканини, ліпотропна речовина бетаїн виводить токсини та чистить печінку, а марганець сприяє здоров’ю кісток і мозку. Загалом у продуктовому наборі литовського літнього борщу корисними є всі компоненти. Ця легка та смачна страва здорового харчування – найкращий спосіб підтримати організм у спеку.
Інгредієнти (на 4 порції): буряк – 500 г молодого коренеплоду (можна з бадиллям), вода кип’ячена – 500 мл, кефір або кисле молоко – 750 мл, сметана – 100 г, яйця – 2 шт., огірки – 50 г, зелена цибуля – 20 г, кріп – 10 г.
Вимиті молоді буряки (якщо вага одного – 250 г, то знадобиться два коренеплоди) заливаємо в каструлі холодною водою, попередньо відтявши бадилля (у них різний час варіння). Ставимо на вогонь, доводимо до кипіння, накриваємо кришкою і варимо на середньому вогні близько години до готовності. Наприкінці вкидаємо у каструлю бадилля (можна обійтися і без нього). Готовий буряк охолоджуємо.
Варимо яйця круто (10 хвилин після закипання). Зливаємо окріп і заливаємо холодну воду для охолодження.
Очищаємо варені буряки від тонкої шкірки і нарізаємо тонкими брусками. Нашвидкуруч відварене бадилля, промите пір’я зеленої цибулі та кріп так само подрібнюємо. Вимиті огірки нарізаємо кружальцями, а варені яйця – часточками.
Збиваємо кефір чи кисле молоко. Вливаємо сметану та воду. Перемішуємо суміш і додаємо до неї інші компоненти, залишивши одне порізане яйце для подачі: прикрасимо яєчними часточками охолоджену протягом години страву. Подаємо литовський борщ-холодник з гарячою вареною картоплею.
Лайфхак
Прискорити приготування холодного супу допоможе запас у господині попередньо звареного або запеченого буряка. Без смакових втрат він може зберігатися у холодильнику до чотирьох днів.