Любителі нічного неспання більш схильні до депресій

Згідно з новим дослідженням, люди-сови, які пізно лягають спати та пізно прокидаються, відчувають симптоми депресії частіше за жайворонків.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Ви сова? Тоді ви, ймовірніше за все, є жертвою перманентної депресії. Науковці з Університету Суррея (Велика Британія) намагалися з’ясувати, чому сови є депресивнішими за жайворонків.

Згідно з новим дослідженням, люди, які звикли лягати спати та прокидатися пізно, відчувають симптоми депресії частіше, ніж жайворонки.

За словами вчених, це може бути пов’язане з тим, що сови, як правило, гірше сплять, поводяться менш відповідально та вживають більше алкоголю.

«Пізній хронотип, відомий як сова, – це біологічна тенденція віддавати перевагу вечірній активності, а також лягати спати та прокидатися пізніше», – розповів виданню BBC Science Focus викладач когнітивної нейробіології Саймон Еванс, який керував дослідженням. Він додав, що «хронотип має генетичну основу, тому бути совою – це природна біологічна тенденція».

Про що дізналися дослідники?

Команда доктора Еванса попросила 564 студентів університету заповнити анкету про їхній режим сну, усвідомленість, вживання алкоголю, рівень депресії та тривожності, а також схильність до занурення в роздуми, зокрема про негативні ситуації або події.

Науковці засвідчили, що пізній хронотип притаманний 50 відсоткам молодих людей. На думку доктора Еванса, це є проблемою, «оскільки наявність пізнього хронотипу пов’язана з підвищеним ризиком депресії, тривожності та вживання наркотиків».

Дівчина з пляшкою на вечірці

Дослідження підтвердило, що сови схильні до значно більшого ризику розвитку депресії, ніж жайворонки. Також прихильники нічного неспання частіше за жайворонків повідомляли про схильність до глибоких роздумів.

Студенти з пізнім хронотипом зізналися, що сплять гірше, ніж ті, хто встає рано-вранці. Вчені припустили, що це можна пояснити «соціальним джетлагом», коли природний біологічний годинник людини не відповідає її щоденному графіку.

«Психічне здоров’я серед молодих людей – це серйозна проблема, тому графіки роботи та навчання потрібно адаптувати так, щоб вони краще підходили совам, допомагаючи їм ліпше висипатися», – зауважив доктор Еванс.

Команда не виявила доказів того, що алкоголь збільшував ризик депресії серед студентів, які брали участь у цьому дослідженні. Натомість сови, які вживали алкоголь, були менш депресивними, ніж ті, хто не пив узагалі.

Результати дослідження опублікував журнал PLOS One.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU