Вогнища, вінки і квіт папороті – колоритні ритуали, повір’я, прикмети та заговори наділяють улюблене українцями старослов’янське свято визнаною етнографами культурною цінністю.
Як Купало став Іваном
У церковному календарі цей особливий день називається Різдвом предтечі та хрестителя Господнього. Але в нашій споконвічній обрядовості Іоанн Хреститель витісняється образом Івана Купала. У народній уяві християнський святий поєднався з язичницькими водяними божествами купалами та східнослов’янським міфологічним персонажем на ім’я Купало.
За аналогією з давнім богом сонця Ярилом, Купало став вважатися божеством літнього сонця. Але насправді язичницький пантеон такого персонажа не мав. На думку істориків, Купало виник унаслідок неточності літописця, який прийняв назву свята з купальськими ігрищами за ім’я язичницького бога. Літопис той, до речі, писався на території України – на Чернігівщині, а саме – у тамтешньому Густинському монастирі, що свого часу мав славу видатного культурного і літературного центру. Упорядником Густинського літопису початку XVII століття церква вважає архімандрита Київської лаври Захарія Копистенського.
«Ніч на Івана Купала», Генріх Семирадський
Стародавні ігрища східних слов’ян були присвячені літньому сонцестоянню та піку розквіту природи. Відповідно і відзначалося головне народне свято літнього циклу в день літнього сонцестояння, яке припадає на 21-22 червня. Але з прийняттям християнства язичницька обрядовість була перекрита біблійними догматами, тож наступний двотижневий зсув у церковному календарі перемістив дату свята Івана Купала на 7 липня. Тепер, з переходом ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар, день Івана Купала ми будемо святкувати в ніч проти 24 червня.
Символізм обрядів
День Івана Купала називається також Івановим днем, Іваном-травником, Іваном злісним, Іваном чаклунським, Іваном Лопуховим, Купальником, Травником та Першим покосом.
Оскільки «сонячні» свята у давніх слов’ян мали прив’язку до сонцестояння та рівнодення, головним символом дохристиянських обрядів був вогонь, що символізував денне світило. Так само, як сонячне світло розправляється з темрявою, полум’я купальських багать, через які стрибає молодь, очищає від темних сил. Леся Українка зазначала, що саме з метою очищення життя в купальському вогнищі було прийнято спалювати сміття. За аналогією із сонячним світлом, вогонь ніс торжество правди та справедливості.
Палаюче колесо – символ сонця
Багато купальських ворожінь і ритуалів для залучення щастя, любові та здоров’я пов’язані з рослинами, що досягають до літнього сонцестояння і найдовшого світлового дня свого апогею. Заведено вважати, що купальські рослини є максимально цілющими і наділеними магічною силою. Знахарі вирушали на Івана Купала по коріння, квіти і трави, намагаючись зібрати їх до сходу сонця, поки рослини не обпалили жаркі промені.
Поганою прикметою вважалося наступити на звіробій та календулу, тому наші пращури утримувалися цього дня від лісових прогулянок, аби зненацька не «витоптати здоров’я». Не ходити в ліс на Купала наказувало також повір’я, що людину може переслідувати лісовик. Нечисть розперезувалася напередодні свята, тому люди остерігалися купатися у водоймах, щоб не стати жертвами водяних та русалок.
Відьмінська ніч
За легендою, з 23 на 24 червня чаклуни та відьми влаштовують шабаш на Лисій горі у Києві. Це час застережень та заборон, містичних обрядів та ворожінь. З давніх-давен у ніч на Івана Купала не прийнято було спати, щоби людською безпорадністю не скористалася нечиста сила. З вечора на Аграфену-купальницю (23 червня) наші предки запалювали на природі ритуальні багаття, в яких спалювали домашній мотлох і опудало відьми. Через таке багаття стрибали пари, взявшись за руки. Якщо в стрибку руки закоханих не розмикалися, то вони мали одружитися. Найбільш імовірним вважалося весілля у пари, вслід за якою летіли іскри.
Молодь, що захистилася вогнем від підступної дії нечистої сили, вирушала до річки. Дівчата кидали у воду два вінки і стежили, як вони попливуть: якщо поряд, то наречений на себе чекати не змусить. Ще ворожниці опускали в річку квіти іван-да-мар’ї і чекали на щастя, якщо рослина залишиться на плаву.
Згідно з повір’ям, опівночі на Івана Купала розкриває пелюстки небачена ніким квітка: цієї магічної ночі нібито єдиний раз на рік цвіте папороть. Той, хто зірве чарівну квітку, знайде скарб і долучиться до думок звірів та птахів. Вважалося, що тварини говорять у купальське свято зрозумілою нам мовою, бо цього дня «відкриваються» небеса, наділяючи землю та воду чудодійною силою.
Обряди та заговори
Купала – привід запитати поради у духів, звернувшись до стихій Вогню та Води та попросивши заступництва у сил природи.
Обряд на добробут
У ніч на Івана Купала треба налити в посуд джерельну воду і кинути в неї монети, а вранці вийняти гроші та сховати, щоби не витратити. Такі монети в домівці мають зберігатися для матеріального достатку.
Купальське багаття
Аби позбавитися негараздів, наявні проблеми треба зафіксувати на папері і потім спалити разом із аркушем на купальському багатті.
Наші пращури також вірили, що спалювання в купальському багатті речей хворої людини зцілить її від недуг.
За народним повір’ям, стрибок через обрядове багаття має зробити людину щасливою. Під час стрибка треба загадати бажання. З проханням до сил природи потрібно тричі обійти багаття за годинниковою стрілкою.
Хустка на удачу
Використану білу носову хустку потрібно кинути в багаття зі словами: «Плачу відкуп і приваблюю удачу», «Віддаю вогню все погане і прошу все добре». Дивіться на полум’я, поки горить хустка, і уявляйте виконання мрії.
Сила ранкової роси
Для подолання депресії вранці потрібно вмитися колодязною водою. Цілющим для здоров’я та стану шкіри вважається вмивання купальської росою. Для омолодження та одужання вранці на Купала треба побігати босоніж по росі.
Для родинного достатку розділіть між членами сім’ї коровай, випечений із борошна з купальською росою. Для благополуччя в домівці оросіть купальською росою кути та стіни зі словами: «Бути моєму дому чистим, як ця роса, амінь!».
Для залучення удачі та щастя одягніть білу сорочку, станьте на траву босими ногами і вилийте на себе відро купальської води. При цьому треба сказати: «Зроби так, Купало, щоб щастя в мене переважало!».
Заговір на іван-та-мар’ю
Зібрані 23 червня квіти дикої рослини потрібно розкласти по кутках житла зі словами: «Захисти, іван-та-мар’я, мій дім від злодіїв і пристріту, лих та зарази!».
Заговір на кохання
Зірваним у купальську ніч листом папороті обв’яжіть фотографію коханого зі словами: «Як буде сохнути ця папороть, так нехай сохне і тужить за мною мій коханий, амінь!».
Ворожіння на купальських травах
Напередодні Івана Купала незаміжні дівчата збирають квіти та рослини не лише для плетіння вінків, а й для нічного ворожіння.
Завдання для подорожника
За стародавніми уявленнями, ця придорожня рослина зустрічає багато людей на своєму віку, тож може допомогти дівчині знайти свою долю. У купальську ніч треба покласти листок подорожника під подушку і вимовити: «Віщий подорожнику, покажи мені уві сні мого нареченого!».
Пророцтво дванадцяти трав
Для цього ворожіння треба зібрати на Івана Купала дванадцять рослин: материнку, люпин, волошку, осот, барвінок, чебрець, мак, настурцію, м’яту, ехінацею, мелісу, жито чи іншу комбінацію. Різні види зелені потрібно на ніч покласти під подушку, а вранці рослини слід перерахувати. Якщо кожну з дванадцяти трав ви знайдете на місці, то невдовзі можна готуватися до весілля. Проте, загублені трави (ті, що впали на підлогу), стануть знаком наступного року без нареченого.
Ворожіння на листі клена
За повір’ям, кленовий лист може стати провісником реалістичності бажань. Уявіть образ своєї мрії, зірвіть навмання один із листків на дереві і порахуйте гострі кути: вдалим вважається парна кількість.
Ворожіння на вінку №1
Якщо в купальському водоймищі пустити на воду власноручно сплетений вінок, то по ньому можна дізнатися особисті перспективи. Повернення вінка до берега розповість про те, що чекати на шлюб його власниці не варто. Вінок, що потонув, стане провісником майбутнього розставання з коханою людиною. А символом швидкого весілля вважається вінок, що поплив за течією.
Ворожіння на вінку №2
Дізнатися своє майбутнє за вінком можна навіть тоді, коли поблизу немає річки. Зробити це допоможе купальське вогнище. За старих часів дівчата одночасно відправляли свої вінки у вогонь і спостерігали, як довго вони горять. Власниця вінка, що згорить раніше за інших, і сама вийде заміж першою.
Квітковий вінок, пов’язаний із днем Івана Купала, потрібно зберігати до наступного свята: це оберіг від нещастя на цілий рік.
Фото: УНІАН, ukr.media, Юлії Линник, uk.wikipedia.org