Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Піки життєвої активності: на кожну справу – свій вік успіху

Науковці з'ясували, що піки фізичної та інтелектуальної активності та успіх залежать від віку, але молодість при цьому не завжди є перевагою.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Зазвичай вважається, що молодь більш схильна досягти верхівки успіху у спорті чи творчості. Проте вчені виявили, що піки фізичної та інтелектуальної активності можуть значно залежати від віку, але молодість не завжди є перевагою.

Вік, інтелект та фізична активність

За спостереженнями науковців, найкращих успіхів при заняттях інтенсивними видами спорту (наприклад, спринтерським бігом) можна досягти у віці 20-30 років. Проте пік інтелектуальної активності припадає на вік 50 років, коли людина здатна генерувати найкращі «нестандартні» ідеї чи рішення.

Тому молодість ще не є перевагою, коли справа доходить до досягнення розумового та фізичного піка. Про це свідчать найновіші дослідження та ретельний аналіз широкого кола впливових економістів, вчених і психологів.

Успіх у спорті та вік спортсмена

Так, пік найвищої результативності у видах спорту, пов’язаних із витривалістю (марафонський біг, вітрильний спорт тощо), припадає на 40 років. Але середній спортсмен, який займається такими інтенсивними заняттями, як спринт і футбол, досягає свого розквіту приблизно у 25 років.

З точки зору гостроти розуму, люди досягають свого піка словникового запасу приблизно в 65 років. При цьому загальний інтелект і знання є найкращими в 40-50 років.

Віковий пік успіху у спорті залежить від певного напряму

Зазвичай під піком розквіту у певному віці розуміють, що людина досягла вершини своїх здібностей у певній сфері, включаючи фізичну форму та розумову гостроту. Зазвичай так кажуть про тих, хто був відмінником у середній школі чи коледжі, але чиї досягнення після цього були набагато менш винятковими.

Проте насправді здатність людини досягти найкращих результатів у легкій атлетиці чи інтелектуальних вправах (наприклад, грі у шахи) значно відрізняється залежно від віку. Першокласний спортсмен у швидкісних і силових вправах, таких як спринт, у віці 20 років зазвичай виступає краще, ніж старший конкурент. Проте марафонці та ті, хто займається спортом, де головна витривалість, досягають свого піка до 40 років.

Види спорту, які вимагають вибухової сили за короткий проміжок часу (спринт, гімнастика, швидке плавання), покладаються на швидкі м’язові волокна, що утворюють скелетні м’язи – найпоширеніші у тілі, які допомагають у повсякденній діяльності. Цей тип м’язів генерує потужні, швидкі скорочення для створення вибухової енергії.

Віковий пік успіху у спорті

Швидкоскорочувані м’язи покладаються на тип виробництва енергії, який не вимагає такої кількості кисню. Вони важливі у високоенергетичних видах спорту, коли потреба у виплеску енергії перевищує потребу у кисні. Але коли людина старіє, ці м’язові волокна починають атрофуватися.

Саме тому, як зазначає видання Daily Mail, спортсмени з віком не можуть бігати або плавати так швидко, як їхні молоді суперники. Проте у середньому віці вони досягають успіхів у витривалості, і здатні бігати чи їздити на велосипеді на довгі дистанції.

Для цих дій використовуються повільні м’язові волокна, які значною мірою покладаються на кисень, щоб генерувати енергію для безперервного скорочення м’язів протягом тривалого періоду часу. До того ж повільні м’язи можуть рости, особливо якщо людина продовжує тренуватися у видах спорту, які потребують більш тривалої форми енергії.

Різний тип мислення – різний вік піка інтелектуального успіху

На відміну від фізичної діяльності, успіх у творчості та інноваціях приходить у пізні роки, хоча зазвичай ці напрями пов’язують із молоддю. Проте не всі навички та моделі мислення досягають піка в одному віці. Нестандартне мислення в пошуках творчих рішень більш властиве літнім людям, тоді як молоді досягають найкращих успіхів у баскетболі, футболі чи легкій атлетиці.

Молодь має багату уяву та відкритість почути різні людські переживання. Але все більше досліджень демонструють, що це не є незламним правилом. Літні люди найбільш вправні в «експериментальному» мисленні, яке відображає роки накопичених знань, освіти та досвіду.

Мислителі-експериментатори, чиї навички досягають піка близько 50 років, здатні генерувати багато можливостей для різноманітних ситуацій, міркуючи нестандартно. Тому вони легше знаходять творче розв’язання проблем. Експериментальне мислення особливо важливе у сфері наукових досліджень, де середній вік коливається від 46 до 55 років.

Вік піка інтелектуального успіху

Інша модель творчого або інноваційного мислення відома як «концептуальна». Вона допомагає боротися з абстрактними ідеями та міркуваннями, що дозволяє розв’язувати проблеми з врахуванням різноманітних точок зору. Люди зазвичай досягають свого піка концептуального мислення у молодому віці, приблизно у 25 років.

Піковий вік для різних форм активності суттєво різниться залежно від рівня інтенсивності та кількості енергії, необхідної для досягнення найкращих результатів. Саме тому не слід впадати у відчай з віком, вважаючи, що вершини слави існують лише для молоді. Для кожної справи є свій віковий пік успіху, і це довели науковці.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU