Малина – ласощі та ліки

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Висока концентрація вітамінів та антиоксидантів виділяє малину навіть серед ягідних культур. Але правильніше називати її не ягодою, а багатокістянкою: так визначається плід здоров’я та довголіття в біологічній класифікації. У сезон збору познайомимося з цим даром природи ближче – цікавими фактами, лікарськими властивостями й актуальними рецептами.

«Трішечки для себе»

Чи знаєте ви, що з виробництва малини Україна входить до сімки світових лідерів? Саме так: у нас збирається 35 тисяч тонн цієї ягоди на рік. І на відміну від інших виробників, майже все вирощене ми з’їдаємо самі. Вітчизняна малина призначається передусім для внутрішнього споживання, а експортується з країни лише 2% урожаю. Ще одна цікава деталь: 90% валового збору, за статистикою, забезпечують господарства населення. Регіонами-лідерами з вирощування української малини залишаються Київська, Харківська, Дніпропетровська та Вінницька області.

У центрі ягідного садівництва на Вінниччині навіть проводився липневий фестиваль «Малина Фест», присвячений сезону збирання основної тутешньої культури. У селі Чернятин під Жмеринкою було встановлено національний рекорд із випікання найбільшого малинового пирога завдовжки 18 метрів.

А українське село Садове, що спеціалізується на вирощуванні малини в Токмацькому районі Запорізької області, стало місцем проведення «Фестивалю щасливих ягід». Це місце відзначилося встановленим тут пам’ятником малині.

malina pamyatnik - Їжа - 50Plus

Пам’ятник малині в с. Садове

Знак добробуту

Згадка про цю ягоду міститься ще у давньогрецькому міфі: малина відіграла ключову роль у порятунку головного олімпійського бога. Відомо, що титанові Кроносу було передбачено повалення власними дітьми, через що він розправлявся зі спадкоємцями з дитинства. Вціліти вдалося лише Зевсові. Його сховали німфи, котрі допомогли майбутньому громовержцеві не видати себе дитячим плачем, годуючи малюка малиною.

«Щасливою ягодою» малина здавна вважалася і в східних слов’ян, які частіше за інші плоди згадували її у фольклорі. У народних піснях, прислів’ях і загадках ягода-малина з давніх-давен асоціювалася зі здоров’ям, щастям і добробутом. І хіба не той самий сенс ми вкладаємо в сучасну приказку про безтурботне існування: «Життя – малина»?

yagody malyny na palczyah - Їжа - 50Plus

Культурні сорти цієї рослини відомі з XVI ст. Їхньою прародичкою стала лісова малина. На сьогоднішній день селекціонерами виведено понад 600 сортів, серед яких чагарники з рожевими, білими, червоними, жовтими та чорними ягодами. Садові гібриди відрізняються покращеним смаком та підвищеною врожайністю: ремонтантні сорти плодоносять навіть на однорічних пагонах. Однак багато врожайних новинок поступаються вмістом корисних речовин диким ягодам, тому збирачі лікарської сировини, як і колись, віддають перевагу дикорослій малині.

Антиокислювальний ефект

Завдяки природним антиоксидантам – флаваноїдам, фенольним сполукам, антоціанам, каротиноїдам, вітамінам С та Е – ця чарівна ягода може стати помічником людини при електромагнітному, ультрафіолетовому та радіоактивному випромінюванні, а також забрудненні організму токсинами. Несприятливі чинники викликають в організмі надлишок вільних радикалів, через що окислюються макромолекули та руйнуються клітини. Висока антиоксидантна активність малини відновлює порушений баланс, омолоджуючи та оздоровлюючи наше тіло. Ця ягода добре вгамовує спрагу й активізує травлення, тож її використовують так само для прискорення протверезіння.

Феноли у вигляді Р-активних сполук не лише виводять токсини та нейтралізують вільні радикали, а ще й підвищують еластичність і покращують проникність капілярів. Антиоксидантний елемент марганець у складі ферментів сприяє синтезу білків. Елагова кислота, що входить до складу ягід, знижує кров’яний тиск і перешкоджає розвитку ракових клітин. У малиновій «коморі» ми знайдемо саліцилову, яблучну, мурашину та інші цінні органічні кислоти.

malyna u chashczы - Їжа - 50Plus

Для статури, серця та розуму

Поряд із залізом, міддю та цинком, у складі плодів малини є такі важливі для здоров’я нутрієнти як магній та фосфор. Дефіцит фосфору в організмі позначається на роботі нирок і формуванні нервової та кісткової тканин, а ще призводить до зниження когнітивних здібностей – аж до розвитку недоумства та хвороби Альцгеймера. Магній зміцнює серцевий м’яз, сприятливо впливаючи на серцево-судинну та нервову системи. Вітамін К нормалізує згортання крові. Фітостерин у складі малини знижує рівень шкідливого холестерину в крові, запобігаючи розвитку атеросклерозу. Для запобігання судинним катастрофам лікарі радять випивати 275 мл малинового соку щодня.

Соковитий плід малини на 86% складається з води. У ньому міститься 11% вуглеводів і майже повністю відсутні білки та жири (близько 1%). Низька калорійність ягоди (52 ккал на 100 г продукту) дозволяє використовувати малину в раціоні розвантажувальних днів. Позаяк малина містить особливий кетон, що прискорює обмін речовин і розщеплює жир, це рекомендований компонент дієтичного харчування у програмах схуднення.

malyna v roti - Їжа - 50Plus

Використання у народній медицині

Лікувальні властивості малини обумовлені її бактерицидною, потогінною та знеболювальною дією. Лікарською сировиною є не лише плоди чагарника, а й так само коріння, пагони, листя та квіти.

Застуда

При хворобах дихальних шляхів малина виступає потогінним, жарознижувальним і відхаркувальним засобом. Можна заварювати сирі та сухі ягоди, квіти, листя чи молоді стебла. Ягідний настій готують так: 200 г сухих плодів заливають 0,5 л окропу і настоюють півгодини. Для лікування застуди потрібно випити дві склянки настою впродовж двох годин. Від кашлю допомагає квітковий настій малини: 20 г квіток потрібно залити склянкою окропу, настояти півгодини, процідити і вживати по 1 ст. ложці тричі на день. Висушені пагони потрібно перемолоти та заварювати лікувальний порошок у пропорції: одна велика ложка на дві склянки окропу.

Діарея

Як в’яжучий засіб від проносу допомагає чай із сухих ягід, відвар малинових пагонів та листяний настій: пити по склянці тричі на день. Ягоди використовуються у пропорції 30 штук на склянку окропу, а квіти – 20 г на 200 мл води.

Висип

Для лікування вугрів та шкірних запалень потрібно заварити квіти та листя малини у пропорції 1:20, змочувати в цьому відварі тампон та накладати на проблемні ділянки шкіри, тричі змінюючи протягом однієї процедури. У курсі лікування передбачено 20 процедур, половину з яких потрібно проводити щодня та половину – через день.

lystya malyny - Їжа - 50Plus

Геморой

Запалення гемороїдальних вен лікується відваром малинових коренів та квітів, а крововиливи зупиняються відваром листя. Для лікування геморою промиту лікарську сировину потрібно прокип’ятити 10 хвилин і півгодини витримати в остигаючій воді.

Склероз

У народній медицині відвар з малинового листя використовується як антисклеротичний засіб для поліпшення стану судин. Із профілактичною метою відвар п’ють як чай і зберігають у холоді не більше доби.

Безпліддя

Відновити репродуктивну функцію знахарі пропонують спиртовим настоєм малинових пагонів та листя: потрібно зібрати молоді частини чагарника, промити, подрібнити і залити у банці горілкою у пропорції 1:5. Вживати настоянку слід по 1 ст. ложці перед їжею. Цей же рецепт у народній медицині показаний при чоловічому статевому безсиллі.

Зміцнення та фарбування волосся

Полоскання листяним відваром малини тонує волосся в темний колір, покращуючи його стан та стимулюючи ріст.

malyna v doloni - Їжа - 50Plus

Кулінарні поради

З цієї ароматної ягоди вийде смачний кисіль та компот, варення чи джем, пастила або желе. Це чудова основа для мармеладу, начинка для випікання і наповнювач у десертах. Ягода гармонійно поєднується з морозивом, вершками, кефіром, молоком та сиром. Малину можна використовувати як у виготовленні солодощів, так і в соусних заправках для салатів і м’ясних страв.

Правильне заморожування

Оскільки при термообробці багато корисних елементів у плодах руйнуються, а зірвана з куща ягода зберігається недовго, найкращий спосіб зберегти малину до зими – заморозити за нашим рецептом. Бажано використовувати свіжі ягоди в першу добу після збору. Заморожувати малину потрібно пошарово, щоб ягоди не злипалися в змерзлі грудки.

Заморожування проводимо поетапно, розкладаючи підготовлені ягоди на деку. Перед відправкою кожного шару до морозильника малину промиваємо та висушуємо. Коли ягоди промерзнуть, виймаємо їх із морозилки і швидко перекладаємо в контейнер, куди висипатимемо заморожені шари. На тривале зберігання в герметичний посуд або пакет зсипаємо лише повністю затверділі плоди: вони залишаться розсипчастими і не деформуються під вагою верхніх ягід. Правильне заморожування дозволяє зберегти малину без втрат до наступного врожаю.

zamorozhena malyna - Їжа - 50Plus

Малина на зиму без варіння

Мінімальний консервант для свіжої ягоди – цукор. Малину, перетерту із цукром, можна залишити без термічної обробки.

Отже, 1 кг чистої малини засипаємо 1 кг цукру, перемішуємо та залишаємо суміш у посуді на дві години, періодично розтираючи. Коли цукор повністю розчиниться, виливаємо масу до простерилізованої банки, засипаємо зверху сантиметровим шаром цукру і щільно закриваємо кришкою. Зберігати такий десерт потрібно на полиці холодильника і подавати до млинців та чаю.

malynove varennya - Їжа - 50Plus

Малиновий соус на червоному вині

Для рецепту знадобиться: 250 г ягід, 100 г цукру, 100 мл червоного сухого вина та 5 горошин чорного перцю.

Промиті ягоди засипаємо в каструлі цукром, заливаємо вином і ставимо на вогонь. Коли цукор повністю розчиниться, знімаємо каструлю з вогню, охолоджуємо та перетираємо суміш через сито. Додаємо до запашної маси духмяний перець (горошини попередньо треба розмолоти) і подаємо соус до столу.

Пряний соус на білому вині

Готуємо за тим самим рецептом, замінивши червоне вино білим сухим і збагативши склад компонентів лимонною цедрою, імбиром, гвоздикою, корицею та червоним перцем.

malynovyj sous - Їжа - 50Plus

Малиновий сік

Для переробки краще вибрати темні ягоди з максимальною антиоксидантною активністю. Промиваємо малину в проточній воді, просушуємо і подрібнюємо в пюре в соковижималці або віджимаємо вручну за допомогою марлі. Рештки після вичавлювання соку не викидаємо: це цінне джерело поліфенолів, органічних кислот і харчових волокон можна використовувати для випікання або приготування наливки.

Для зниження холестерину малиновий сік потрібно вживати у свіжому вигляді – буквально впродовж кількох годин після віджиму. Інакше напій швидко окислиться через контакт із киснем і втратить свої корисні властивості. У крайньому випадку сік можна пастеризувати чи заморозити. Останній варіант не вплине на антиоксидантну активність, бо феноли та аскорбінова кислота залишаться у такому напої в незмінному вигляді.

Малиновий сік потрібно пити невеликими обсягами в проміжках між їжею. Через вміст алергену гістаміну добове споживання малинового соку не має перевищувати 300 мл. Дітям цей продукт слід давати із трирічного віку, поступово збільшуючи мінімальну порцію до 100 мл на добу. Як і решта ягідних соків, концентрований малиновий напій може прискорити розвиток карієсу. Для запобігання руйнівному впливу на зубну емаль малиновий сік варто пити через коктейльну трубочку.

malynovyj sik - Їжа - 50Plus

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU