Ця лінія пролягає через північну півкулю Марса. Команда астрономів з Гонконзького політехнічного університету повідомила, що понад 3,5 мільйона років тому океан, швидше за все, покривав значну частину північної півкулі планети.
Цього місяця на Червоній планеті розпочався новий рік. Це – 38-й марсіанський новий рік відтоді, як люди стали його відзначати 12 листопада 1956 р. (Марс здійснює повний оборот навколо Сонця за 1,88 земного року).
Нинішній марсіанський новий рік розпочався з публікації аналізу даних, які Zhurong надіслав на Землю під час своєї нетривалої місії. Марсохід проводив дослідження на Червоній планеті з 2021 року, допоки не постраждав від надмірного накопичення піску на сонячних панелях та припинив свою діяльність у травні 2022-го.
Про що дізналися вчені?
Університетська команда, яка вивчала матеріали досліджень марсохода, стверджує, що отримала нові підтвердження гіпотези стосовно існування древнього океану на Марсі мільярди років тому.
З моменту посадки Zhurong в одному з найбільших та найстаріших ударних басейнів Марса, відомому як рівнина Утопія, марсохід подолав близько двох кілометрів, вивчаючи місцеву геологію в пошуках ознак води чи льоду.
Об’єднавши спостереження з бортових камер марсохода з даними дистанційного зондування з орбітальних супутників, науковці виявили кілька пов’язаних з водою об’єктів. Серед них, зокрема, кратероподібні конуси, жолоби та осадові канали, в яких команда побачила сліди стародавньої берегової лінії.
У звітній статті вчені зазначили, що океан, імовірно, існував на півночі Марса близько 3,68 мільярда років тому. Дослідники вважають, що на дні океану формувалися пов’язані з водою мінерали, такі як гідратований кремній. Потім океан замерз приблизно на 10-100 тисяч років – відносно короткий період з огляду на геологію, внаслідок чого берегова лінія згладилася. А близько 3,4 млн років тому океан щез, залишивши сліди берегової лінії, розповіло видання Live Science.
Наявність води в ті далекі часи може свідчити про те, що Червона планета колись могла мати умови, сприятливі для мікробного життя. Вчені також припустили, що принаймні частина океану мала зникнути під землею. Дані, отримані апаратом NASA Insight, показали, що чимало води, якої достатньо для того, щоб покрити Марс океаном глибиною один-два кілометри, просочилося в кору планети. Вона зберігалася в крихітних тріщинах і порах.
Учені наголосили, що дані про марсіанський океан можна буде підтвердити лише після того, як деякі зразки порід з планети будуть доставлені на Землю. Відповідь на багаторічну загадку щодо зникнення води на Червоній планеті дослідники зможуть отримати в ході майбутніх марсіанських місій.
Результати дослідження опублікував журнал Scientific Reports.
Фото: pixabay.com