Мужність може бути токсичною, стверджують науковці з Чиказького університету. Дослідження команди показало, що «абсолютні» чоловіки вмирають на кілька років раніше за тих, в кого маскулінні риси виражені не так яскраво.
Маскулінність – це набір характерних рис, ознак, поведінкових проявів та ролей, що в межах певного суспільства вважаються істинно чоловічими.
Але причиною ранньої смерті справжніх чоловіків є не перевантаження на тренажерах, не автомобільні перегони й навіть не шкідливі звички. Дослідники з’ясували, що представники сильної статі цього типу скорочують собі життя на кілька років через те, що вони надто горді, аби звернутися зі своїми проблемами до медиків. Ці чоловіки бояться, що їх вважатимуть слабкими.
Про що дізналися вчені?
Під час дослідження команда спостерігала за 4000 чоловіків віком від 12 до 42 років. Усі вони мали високий кров’яний тиск, що, як відомо, наражає на ризик інфарктів, інсультів та деменції, розповіло видання Daily Mail.
Як виявилося, учасники з більш вираженими чоловічими рисами на 11 відсотків рідше приймали рецептурні препарати від артеріального тиску.
Команда також констатувала, що ті, хто виявляв ознаки мужності з юного віку, на 7 відсотків рідше приймали прописані ліки проти гіпертонії у 30-40 років та на 10 відсотків рідше приймали ліки проти діабету.
На думку науковців, прагнення чоловіків здаватися самостійними та сильними заважає їм звертатися за медичною допомогою. Вчені зауважили, що навіть після того, як цим учасникам поставили діагноз, вони відмовлялися лікуватися.
А це небезпечно через те, що в маскулінних чоловіків розвиваються серйозні проблеми, зокрема серцево-судинні. Їм можна було б запобігти, якби ці герої серйозно ставилися до свого здоров’я.
Тиск суспільства
Чоловіки, які демонструють більш виразні риси мужності, постійно наголошують на своєму домінуванні та заперечують, що вразливі, насправді є жертвами суспільних стереотипів. Вони впевнені, що за жодних обставин не мають плакати, скаржитися, виявляти слабкість. І, як їм здається, вони не мають бігти до лікаря через кожну «дрібницю».
«Наша гіпотеза полягає в тому, що соціальний тиск призводить до поведінкових відмінностей, які впливають на зусилля щодо зниження ризику серцево-судинних захворювань», – зазначив провідний автор дослідження, доктор медицини Натаніель Глассер. Бажання відповідати іміджу «абсолютного» чоловіка стоїть на заваді здорового глузду, що скерував би цього пана до лікаря.
Через те, що мужні чоловіки рідше звертаються за медичною допомогою, діагноз може залишатися непоміченим протягом багатьох років, доки не переросте в щось серйозніше.
А тим часом опитування, проведене клінікою Клівленда у штаті Техас, показало, що 65 відсотків чоловіків уникають походів до медиків якомога довше, посилаючись на те, що вони надто зайняті, вірять, що проблема розв’яжеться сама собою, або не хочуть почуватися слабкими.
У суспільстві дедалі частіше обговорюється питання прийняття чоловіками своєї вразливості. Однак багато хто з них стверджує, що на них чиниться тиск, який змушує їх бути жорсткими.