У вигляді харчової добавки хлорофіл використовується вже понад півстоліття. Втім, останнім часом популярність продукту стрімко зросла і вийшла за межі спортивного харчування: він став модним суперфудом. Ресторанні меню поповнюються стравами із хлорофілом, аптеки пропонують фармацевтичні препарати з ним, а виробники косметики та парфумерії освоюють за допомогою цього інноваційного компонента нові ніші на переповненому ринку засобів догляду. Тож яку функцію виконує хлорофіл і чи потрібен він людині насправді?
За що відповідає хлорофіл
Про пігмент, який забарвлює рослини в зелений колір, ми зі школи знаємо те, що він бере участь у фотосинтезі – важливому хімічному процесі утворення на світлі органічних речовин із неорганічних. Запасена в органічних речовинах енергія сонячного світла використовується рослиною на потреби власної життєдіяльності: доставку харчування, розвиток і розмноження. А у використанні людиною хлорофіл цінується за схожість молекули зі структурою найважливішого компонента крові – гемоглобіну (складного залізовмісного білка, що доставляє в тканини організму кисень і забирає вуглекислий газ).
Визнавати чи ігнорувати біологічну силу хлорофілу – думки експертів розходяться. У той час як виробники відповідних біологічно активних добавок ставлять у заслугу зеленому пігменту насичення крові киснем, стимулювання кровотворення, підвищення гемоглобіну, активізацію азотного обміну і виведення з клітин шлаків та токсинів, нутриціологи відзначають у цій фітохімічній речовині, передусім, підвищений вміст клітковини, корисної для імунної системи, травлення, кісток, зубів та нігтів. При цьому дієтологи нагадують, що не обов’язково шукати хлорофіл у пігулках чи капсулах: його джерелами можуть служити всі зелені плоди та листя.
Де багато хлорофілу?
Ми вживаємо хлорофіл у зелених яблуках, ківі, винограді, кропі, петрушці, спаржі, салаті та селері. Продуктами, де міститься багато хлорофілу, є листова та пряна зелень, зелені сорти капусти, шпинат, квасоля та горох. А найбільшим вмістом хлорофілу могли б похвалитися морські водорості хлорелла та спіруліна, паростки ячменю і пшениці, кінза та люцерна, шпинат і броколі. Але людина не зможе щодня з’їсти стільки їжі, скільки необхідно для отримання оздоровчих доз хлорофілу. Та й у самих продуктах вміст зеленого пігменту знижується на 15–50 % при термічній обробці, заморожуванні та навіть тривалому зберіганні. Наприклад, заморожений шпинат позбавляється третини початкової кількості хлорофілу, а варений недораховується половини.
Тому доцільним вважається вживати хлорофіл у вигляді біологічно активної добавки, водорозчинну діючу речовину якої отримують із люцерни. Якщо хлорофіл є природним жиророзчинним пігментом, то препарат на його основі під назвою хлорофілін – це напівсинтетична суміш виділених із хлорофілу водорозчинних солей міді та натрію. У процесі екстракції ядро молекули хлорофілу у вигляді іону магнію замінюється динатрій-мідь хлорином або тринатрій-мідь хлорином, в результаті чого речовина стабілізується і легше засвоюється порівняно з природним хлорофілом.
Користь та шкода хлорофілу
Хлорофілін натрію і міді – це антиоксидант, що має протизапальну дію. Зберігаючи всі корисні мікроелементи люцерни, включаючи магній, калій, кальцій, залізо, цинк, фосфор, марганець, селен, криптоксантин, бетаїн, жирні кислоти, каротин, вітаміни A, Е, К та групи В, екстракт перешкоджає засвоєнню шкідливих хімічних речовин, що збільшують ризик захворювання на рак. Але перед тим як приймати хлорофіл, потрібно усвідомлювати, що захищаючи організм від канцерогенів, рекламована як протираковий засіб хлорофілін-мідно-натрієва сіль, згідно з деякими дослідженнями, сама може стати канцерогеном, якщо вживатиметься у високих дозах.
Максимальна тривалість прийому хлорофілу в інструкціях до добавок не зазначається, а медичною рекомендацією є 12 тижнева перерва після тримісячного курсу. Дозволу лікаря потребує вживання БАДів із хлорофіліном вагітними та жінками, що годують, а також дітьми до 14 років. Не варто приймати хлорофіл одночасно з фотосенсибілізуючим препаратом, бо таке поєднання здатне викликати алергічну кропив’янку і сонячні опіки. Побічні дії хлорофілу можуть проявитися при тривалому передозуванні, що призводить до діареї, зміни кольору язика (на жовтий, зелений або чорний) та потемніння випорожнень. При почорнінні калу прийом препарату слід відмінити на три доби і зробити аналіз на приховану кров.
Для чого потрібно пити хлорофіл
Для більшості людей хлорофілін небезпеки не становить, адже він не є токсичною сполукою. Зелений пігмент усуває або знижує характерний для деяких станів неприємний запах калу, сечі, поту, менструальних виділень та дихання. Хлорофіл нормалізує роботу ШКТ: блокує процеси бродіння та гниття, посилює вироблення ферментів підшлункової залози, знімає запалення та захищає слизову оболонку шлунку чи кишківника, підтримуючи здорову мікрофлору. Він перешкоджає розвитку раку товстої кишки, печінки та підшлункової залози, позитивно впливає на роботу печінки та нирок, знімає похмільний синдром, пов’язує та виводить токсини й алергени.
За рахунок антибактеріального впливу хлорофіл прискорює загоєння тканин, стимулює синтез колагену та покращує стан шкіри. Доведено, що зелений пігмент блокує всмоктування канцерогенних вуглеводнів тютюнового диму, загальмовує окисне ушкодження, спричинене хімічними канцерогенами, вільними радикалами, радіоактивним чи променевим опроміненням. Хлорофіл активізує синтез еритроцитів, зменшує концентрацію поганого холестерину та знижує pH крові, покращуючи її склад. Крім того, він стимулює фагоцитоз, підвищуючи опірність вірусним інфекціям.
Схуднення та спорт
У фізичних навантаженнях користь хлорофілу полягає в покращенні тканинного дихання, яке підвищує працездатність, стимулює витривалість та прискорює відновлення після тренувань. Міцно зв’язуючись із молекулами сечової кислоти, хлорофілін виводить їх із організму, нівелюючи прояви крепатури. М’язи швидко відновлюються після мікротравм, отриманих у процесі фізичного навантаження, завдяки таким складовим хлорофіліну як лейцин, ізолейцин, лізин, треонін та валін (це природні білки або протеїнові амінокислоти). Нормалізація хлорофілом pH-балансу та стимулювання вироблення колагену сприяють зміцненню сухожиль, а також покращують стан хрящової тканини суглобів.
Крім того, регулярний прийом хлорофілу усуває запах поту і зменшує потовиділення при фізичних навантаженнях. Окремо даються рекомендації, як приймати хлорофіл у бодібілдингу. Прийом препарату за тиждень до змагань сприяє рівномірному покриттю шкіри спеціальним гримом. Як показує практика, якщо пити рідкий хлорофіл хоча б раз на день, це допоможе більш продуктивній втраті ваги бодібілдерами на сушці (період, у процесі якого людина знижує відсоток жиру в організмі, прагнучи при цьому максимально зберегти м’язову масу і силові показники), а також стане в нагоді всім, хто дотримується системи тренувань чи дієти для схуднення.
Як приймати хлорофіл
Якщо лікарем або тренером не призначено іншого дозування, то хлорофіл у гелевих капсулах (60 мг) п’ють, згідно з рекомендаціями Орегонського університету, за 15-20 хвилин до їжі у такій кількості: для оздоровлення – по 1 капсулі вранці; для схуднення на сушці – по 2-3 капсули вранці та вдень; для «дезодорації» поту та зниження пітливості – по 2 капсули тричі на день; для підвищення працездатності, синтезу колагену, протекції печінки та профілактики онкології – по 5 капсул тричі на день; для профілактики залізодефіцитного стану при рясних жіночих крововтратах, передменструальному синдромі та клімаксі – по 1 капсулі тричі на день.
Через ефективну стимуляцію кровотворення жінкам показано починати пити добавку з хлорофілом перед початком менструації і продовжувати це робити до її закінчення. Курс прийому препарату здатний послабити прояви симптомів ПМС та клімаксу, завдяки кверцетину й ізофлавоноїдам у складі хлорофілу. А добавка під назвою «хлорела», крім хлорофіліну, мінералів та вітамінів, містить ще й йод із пепсином, які входять до складу однойменної мікроводорості. Йод потрібен щитовидній залозі, а пепсин посилює оздоровчий вплив хлорофілу на слизові оболонки ШКТ та кишковий мікробіом.
Комерційне обґрунтування
Відомі парфумерні бренди включають хлорофіл в ароматичні рідини, дезодоранти, креми та засоби для вмивання. Але цей компонент, власне кажучи, не є «новим словом» у виробництві гігієнічних засобів та парфумерії. Справді інноваційним елементом він міг вважатися ще у минулому столітті. Родоначальниця рідкого мила, парфумів, одеколонів та туалетної води з хлорофілом жила ще за часів Коко Шанель: додавати у воду для вмивання препарати з хлорофілом, що регенерують шкіру, придумала італійська модельєрка Ельза Скіапареллі.
Обґрунтування використання хлорофілу в косметичній продукції базується на зниженні кислотності. Нормальне вироблення колагену в нашій шкірі ускладнює, як вважається, окислення крові (воно може викликатися стресами, фізичними навантаженнями, запальними процесами, неправильним харчуванням, курінням та вживанням алкоголю). Те, за що відповідає хлорофіл, – це пружність м’яких тканин: їх еластичності сприяє певний білок у його складі. Тож зелений пігмент працює на оздоровлення шкіри, зробили висновок маркетологи.
Аргументи проти
На баночках і тубах із кремом споживачам пишуть, що хлорофіл покращує стан шкіри, усуває вугровий висип, звужує пори та запобігає старінню. Але науковці мають з цього приводу слушне зауваження: з акне бореться не хлорофіл, а хлорофілін, і відбувається це завдяки міді в його складі. Тобто якість шкіри, на думку вчених, покращує саме метал, відомий своїми антибактеріальними властивостями. «Антиоксидантна сила хлорофілу, багатого на вітаміни A, E, C, K, дійсно протистоїть вільним радикалам, які пошкоджують шкіру, але рідкий хлорофіл впорається лише із запальними висипами, а не з глибокими кістозними прищами», – уточнює сертифікований дерматолог із Техасу, засновниця американського бренду Visha Skincare доктор Пурвіша Пател.
Ще більш радикальною є оцінка значення хлорофілу від засновниці швейцарського бренду Meder Beauty Science, дерматолога і косметолога Тійни Орасмяе-Медер. Посилаючись на гомеостаз (підтримку живим організмом стабільного кислотно-лужного балансу в біологічних рідинах), відома експертка з проблем безпеки косметичних засобів зазначає, що «природа не допустить закислення крові, тож у вживанні хлорофілу немає сенсу». А популяризаторка наукового підходу до краси, відома б’юті-блогер Мішель Вонг нагадує про відмінність людського і рослинного організмів. «Для чого потрібно пити хлорофіл, якщо він не залучений в нашому тілі до процесу фотосинтезу?», – не розуміє кандидатка хімічних наук, називаючи придбання модних препаратів «витратами на дорогу сечу».
Фото з відкритих джерел