Мова брехні: наш мозок схильний до теорії змов

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Історія знає не один випадок, коли диктатори та соціальні маніпулятори використовували теорії змови, аби спонукати громадськість ненавидіти окремих людей і цілі соціальні групи, які відрізняються від них самих. На жаль, за новими висновками дослідників, людський мозок може бути налаштованим вірити такій брехні.

Професор семіотики та лінгвістичної антропології Марсель Данезі у своїй науковій праці «Політика, брехня та теорії змови» проаналізував виступи таких диктаторів, як Гітлер, Муссоліні та Сталін, а також промови відомих груп ненависті, щоб підкреслити їх специфіку та здатність до переконання.

Дегуманізуючі метафори як потужна складова мови брехні

За дослідженням професора Данезі, у всіх цих промовах прослідковується тенденція до використання дегуманізуючих метафор, через які прищеплюється та поширюється почуття ненависті до інших. Наприклад, нацистський режим часто використовував такі слова, як «шкідники», «паразити» або «рептилії» щодо євреїв чи гомосексуалістів.

Вплив брехні на мозок

Тваринні та брудні метафори у своїх промовах застосовують і сучасні расистські спілки та спільноти. Зі зростанням ультраправих і популістських політичних рухів у 2010-х рр. метафорична мова брехні для розпалювання ненависті до меншин поширилася по всьому світу.

Як зазначає видання Earth, навіть політичні постаті сучасності використовують цей підхід: наприклад, щодо біженців та мігрантів, стверджуючи, що вони є «отрутою». Як пояснює професор Данезі, головна мета таких промов – атака тих, не належить до мейнстріму.

Мозок схильний до віри у брехню

За словами дослідника, дегуманізуючі метафори настільки потужні, бо використовують існуючі нейронні ланцюги у мозку. Вони змушують людей зосереджуватися на певних речах і ігнорувати інші.

Чим більше таких ланцюгів активовано, тим більш жорсткими стають нейронні зв’язки, аж поки практично неможливо раціонально керувати ними щодо переосмислення конкретних сценаріїв. З часом мозок вже майже не в змозі скасувати вкорінені ідеї.

Професор Данезі попереджує, що люди навіть не підозрюють, як велика брехня чи теорії змови легко формують їх погляди та ідеї. На думку дослідника, вплив дегуманізуючих метафор може розвинути ворожі почуття до певних груп. Саме тому диктатори та керівники груп ненависті використовують їх, щоб увімкнути перемикачі, які спонукають людей до конфліктів та насильницької активності.

Мова брехні сприяє поширенню ненависті

На жаль, як показали попередні дослідження, починаючи вірити брехні та теоріям змови, люди вже навряд чи змінять свою думку, навіть зіткнувшись із суперечливими доказами. Натомість вони часто шукатимуть інформацію, яка підтверджувала б їхні переконання, та уникатимуть всього, що могло б змусити їх переглянути свій світогляд. Саме це нерідко призводить до руйнівних наслідків.

Мова брехні викликає ненавистьЯк пояснює пан Данезі, використання брехні для викликання ненависті зазвичай призводить до шкідливої поведінки. Через це виникає насильство та геноцид проти цільових груп.  Професор зазначає, що поширення брехні також стає потужним фактором у створенні політичної та соціально нестабільності в усьому світі, дестабілізації демократій.

Теорії змови та суспільство

Теорії змови – гіпотези, згідно з якими дуже важливі події нерідко є результатом таємних маніпуляцій двох або більше осіб чи організацій. Вони часто характеризуються вірою в навмисні таємні дії потужних або впливових груп (урядів, корпорацій, таємних товариств). До найбільш відомих теорій змов належать вбивство Джона Кеннеді, висадка на Місяць та терористичні атаки 11 вересня.

Хоча ці теорії іноді виникають через брак інформації або неправильне розуміння складних питань, вони також можуть слугувати простим поясненням складних або тривожних подій. У деяких випадках вони можуть підживлювати страх і параною, призводити до соціального розколу та використовуватися для політичних маніпуляцій.

Попри поширеність цих теорій, завжди важливо критично оцінювати інформацію, брати до уваги джерело та шукати інформацію в надійних, рецензованих та визнаних ЗМІ. Саме ігнорування суперечливих доказів часто відіграє роль у поширенні та стійкості теорій змови.

Як уникнути омани?

Робота професора Данезі є першою, в якій когнітивна лінгвістика застосована до аналізу політичної брехні та теорій змови, які процвітають в епоху інтернету. Його дослідження підкреслюють, що мова брехні створює потенційну небезпеку у вигляді ескалації насильства та політичної нестабільності.

Теорії змовЩоб захистити себе від сили брехні та теорій змови, пан Данезі пропонує людям намагатися бути в курсі метафор, які використовуються для створення ненависті до певних соціальних груп. На думку професора, підвищення обізнаності про метафоричну структуру може допомогти відійти від них на певну дистанцію та погодитися на те, що на нас поширюються різні ідеї та точки зору.

Однак, історія та наука демонструють нам, що це навряд чи спрацює. Дослідження показують, що як тільки брехня сприймається як правда, мозок стає більш сприйнятливим до наступної брехні.

Фото: pixabay.com, unsplash.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU