NASA запустило в космос телескоп SPHEREx: він розгадуватиме таємниці Всесвіту

Новітня астрофізична обсерваторія НАСА за 488 млн доларів побачить те, що до цього часу не вдавалося виявити телескопу «Джеймс Вебб».

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Інфрачервоний телескоп SPHEREx стартував із космічної військової бази Ванденберг у Каліфорнії на ракеті SpaceX Falcon 9.
У Національному управлінні з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA, НАСА) повідомили, що виведений на орбіту SPHEREx має скласти конкуренцію космічному телескопу «Джеймс Вебб» (JWST) за безпрецедентним оглядом нашого Всесвіту. Нова інфрачервона космічна обсерваторія додасть відомостей про глибини космосу до тих, які раніше зібрали телескопи JWST і Hubble. Завдяки цьому астрономи зможуть розкрити найзаповітніші таємниці Всесвіту.

Що ще відомо про місію SPHEREx?

Телескоп SPHEREx чотири рази просканує все нічне небо, використовуючи 102 інфрачервоні кольорові датчики. Протягом двох років він збере дані з більш ніж 450 мільйонів галактик, розповіло видання Live Science. Отримана інформація стане для науковців ключем до розуміння деяких найважливіших питань космології: як-от способи формування та еволюції галактик, походження води та виникнення нашого Всесвіту.

У НАСА вважають, що SPHEREx буде ідеальним доповненням до JWST. «Зробити знімок за допомогою JWST – це все одно, що сфотографувати людину. А те, що може робити SPHEREx, схоже на перехід у режим панорамної зйомки, коли ви хочете зафіксувати велику групу людей і те, що є позаду або навколо них», – пояснив Шон Домагал-Голдман, виконувач обов’язків директора відділу астрофізики у штаб-квартирі NASA.

телескоп у космосі

SPHEREx, який коштував 488 мільйонів доларів і розроблявся близько десяти років, складатиме мапу Всесвіту, спостерігаючи об’єкти за допомогою як оптичного, так і інфрачервоне випромінювання. Телескоп обертатиметься навколо Землі близько 14,5 раза на день, а загалом протягом місії виконає 11 000 обертів.

Команда дослідників, що керує цим конусоподібним телескопом, сподівається скласти найповнішу мапу космосу, використовуючи частину його найдавнішого світла. Завдяки можливостям SPHEREx астрономи вивчатимуть галактики на різних стадіях їхньої еволюції; відстежуватимуть лід, що плаває в порожньому просторі, аби побачити, як могло зародитися життя; і навіть аналізуватимуть інформацію про так звану космічну інфляцію, яку пережив Всесвіт одразу після Великого вибуху.

SPHEREx – не єдиний корисний вантаж на борту ракети Falcon 9. Разом із телескопом у космічні простори вирушила група з чотирьох сонячних зондів PUNCH (Polarimeter to Unify Corona and Heliosphere). Ці супутники вивчатимуть, зокрема, як корона Сонця – зовнішній шар плазми – перетворюється на сонячний вітер.

«Ми очікуємо, що зробимо революцію у прогнозуванні космічної погоди. Це перша місія, здатна відстежувати події космічної погоди у трьох вимірах», – зауважив Крейг ДеФорест, геліофізик з Південно-Західного дослідницького інституту та головний дослідник місії PUNCH.

Фото: NASA

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU