Науковий прорив: учені переробляють пластик за допомогою вологи з повітря

Дослідники розробили екологічний метод переробки пластику за допомогою повітря. Побічний продукт можна перетворювати на цінніші матеріали.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідники Північно-Західного університету (США) навчилися розкладати пластикові відходи за допомогою вологи з повітря. Внаслідок процесу переробки одного з найпоширеніших видів пластику утворюється побічний продукт, який можна переробляти на цінніші матеріали.

Піддавши впливу недорогого каталізатора поширений тип пластику і залишивши його на відкритому повітрі, дослідники лише за чотири години розклали 94 відсотки матеріалу.

За словами авторів винаходу, цей процес є безпечнішим, дешевшим та екологічнішим, ніж багато інших методів переробки пластику.

Спресований пластик

У чому унікальність метода?

Шукаючи нові технології для розкладання пластикових відходів, університетська команда вирішила змішати зразки ПЕТ (поліетилентерефталату, найпоширенішого типу поліефірного пластику) з молібденовим каталізатором та активованим вугіллям. Унаслідок нагрівання суміші хімічні зв’язки полімеру були зруйновані протягом короткого часу, повідомило видання Live Science.

Потім команда піддала дослідний зразок впливу повітря. Його волога посприяла перетворенню матеріалу на терефталеву кислоту (ТПК), яку можна переробляти на цінніші матеріали.

Співавтор дослідження Йосі Кратіш зауважив: «Особливо цікаво те, що для руйнування пластику ми використовували вологу з повітря, досягаючи виключно чистого та селективного процесу».

Команда протестувала метод на змішаному пластику і виявила, що він діяв лише на поліефірні матеріали. Це означало, що пластик сортувати не потрібно. Технологія працювала на пластикових пляшках, футболках та кольоровому пластику, розкладаючи їх на ТПК.

«Коли ми додали більше води, система дала збій. Але виявилося, що вміст води в повітрі був оптимальним», – розповів Кратіш.

Наступними кроками команди стане адаптація процесу до великомасштабного промислового застосування.

«Наша технологія має потенціал для значного зменшення пластикового забруднення, зниження впливу пластику на екологію та сприяння круговій економіці, де матеріали використовуються повторно, а не викидаються», – зауважив провідний автор дослідження Навін Малік. «Це відчутний крок до чистішого, зеленішого майбутнього, і він демонструє, як інноваційна хімія може розв’язувати глобальні проблеми, узгоджуючись із природою», – додав він.

Дослідники опублікували свої висновки в журналі Green Chemistry.

Проблема пластикових відходів загострюється з кожним днем. Понад половину пластику населення світу виробило після 2000 року. А за прогнозами Європейського агентства з навколишнього середовища, до 2050 року річний обсяг виробництва пластику подвоїться.

На сьогодні перероблено лише 9 відсотків виробленого на планеті пластику. Решта може мати серйозні наслідки для довкілля та здоров’я. Пластикові відходи змиваються в океан, завдають шкоди дикій природі, розпадаються на мікропластик, який потрапляє в організм людини.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU