Не нервуйте: чи заспокоює ромашковий чай?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Турботи та стреси військового часу перевіряють нас на емоційну рівновагу і психологічну стійкість. Чи допоможе відновити душевний спокій та втрачену працездатність рекомендована звідусіль аптечна ромашка? Яким рослинам під силу нас заспокоїти і розслабити?

Теорія та практика

Завдання боротьби з безсонням та неспокоєм для хімічної структури ромашки є теоретично досяжним. Дієвою речовиною у провокуванні сонливості виступає активний компонент рослинного екстракту – апігенін. Саме він забезпечує зв’язок із гальмівним медіатором нервової системи (це такі специфічні  рецептори у мозку).

Проте, під час практичних досліджень снодійного та  розслаблюючого ефекту ромашки науковці дійшли суперечливих результатів. У 2015 році експеримент, описаний у виданні Journal of Advanced Nursing, дієвість ромашки вичерпно довів: жінки з групи породіль, яким регулярно протягом двох тижнів давали пити заспокійливий чай, і справді позбавлялися післяпологової депресії, тривожності та безсоння.

Чого не можна сказати про іншу контрольну групу піддослідних, яким ромашкового напою не пропонували. Натомість у попередньому подібному дослідженні, в 2011 році, залежність якості сну від ромашкового напою доведена не була. Капсули з ромашковим екстрактом, що їх протягом місяця приймали учасники експерименту, лише незначно поліпшували тривожний стан та тривалість сну піддослідних порівняно з учасниками, котрі вживали плацебо.

Спеціалісти дійшли висновку, що варто враховувати безліч супровідних факторів, що можуть впливати на нервову систему впродовж дня та перед нічним відпочинком. Зокрема, стресогенною звичкою вони назвали користування гаджетом у ліжку. Якість сну страждає від впливу яскравого екрану та голосних звуків так само, як від спеки, задухи, нездужання чи стресу.

Фахівці з медицини сну визнали вечірнє чаювання з ромашкою корисним для розслаблення за умови віри в заспокійливі та снодійні властивості ромашкового чаю. Тобто напій, за висновком науковців, сприятливо подіє на того, хто готовий сам відпустити неспокій і заснути.

pexels anna pou 8330249 - Здоров'я - 50Plus

Рекомендовані напої

Тож приємний ритуал принаймні не зашкодить, і у всякому разі від запашного трав’яного чаю перед сном можна отримати задоволення. До того ж не даремно фітозбори від стресу та напруження становлять значну частину перевірених  століттями рецептів здоров’я, що передаються з покоління до покоління.

Лідерами з популярності серед компонентів заспокійливих напоїв треба визнати ромашку аптечну і м’яту перцеву, мелісу та валеріану, материнку і цикорій, звіробій та хмель, глід і кульбабу.

М’ятний напій із мелісою та базиліком

Нервозність має багато проявів, і у розладах сну, зокрема. Якщо вас непокоять регулярні пробудження серед ночі, коли вже неможливо заснути, зверніться про допомогу до меліси, м’яти та зеленого базиліка. Сушена та свіжа трава є однаково дієвою. На 250 мл води беремо столову ложку суміші (всі компоненти – в однаковій кількості), заварюємо та п’ємо на ніч при порушенні сну.

М’ятний напій із звіробоєм

«М’яку» заспокійливу дію забезпечує чай із суміші м’яти перцевої та звіробою (2:1). Чайну ложку трави слід залити склянкою окропу і настояти закритим 15 хвилин. Потім процідити і випити з чайною ложкою меду на ніч.

pexels mareefe 1638280 - Здоров'я - 50Plus

Чай із глодом

Подрібнені сухі квіти та плоди глоду можна заварювати разом або окремо. Заливаємо столову ложку сировини або суміші 200 мл окропу і настоюємо з півгодини у заварнику чи термосі. Регулярно пити такий чай варто при високому артеріальному тиску, головних болях та безсонні.

Заспокійливий чай із котовником

Легку седативну дію котовника оцінять люди, котрі страждають безсонням на тлі хронічної втоми. Котовник заварюємо свіжим або висушеним. Заливаємо столову ложку трави 200 мл окропу і додаємо настій до будь-якого чаю чи іншого напою. Заспокійливий ефект не примусить себе чекати.

Чай із цикорієм та кульбабою

Подрібнені сухі кореневища цикорію і кульбаби слід узяти по чайній ложці, змішати, залити двома склянками окропу і настояти під кришкою. Поласувати запашним напоєм можна двічі за вечір. Друге чаювання вам точно знадобиться, бо такий чай має досить приємний смак. Напій допомагає при розладах нервової системи і оздоровлює серцевосудинну систему.

Чай із орегано від роздратування

Коли важко тримати себе у руках, душевний спокій поверне орегано (материнка). Лише одна столова ложка запашної трави з терпкими нотками позбавить дратівливості та мінорного настрою. Заваріть сировину склянкою окропу і вживайте тричі на день як мікстуру від нервування та розладу сну. З їжею не поєднуємо. Максимального ефекту варто чекати при двотижневому курсовому прийомі.

Ромашковий збір від нервового розладу

Шість частин подрібнених сухих квіткових кошиків ромашки треба змішати з  частиною плодів кмину і чотирма частинами валеріани, залити окропом (склянка води на столову ложку суміші) і настояти 15 хвилин під кришкою. Перед вживанням напій слід процідити і додати до нього чайну ложку меду. Цю разову дозу треба випивати на ніч упродовж двох тижнів. Потім робимо тижневу перерву і за необхідності знову заварюємо лікувальний чай на два тижні.

Трав’яний чай для розслаблення

До подрібненої сушеної суміші входять кілька складників у рівних частинах: корінь валеріани, шишки хмелю, трава звіробою, листя м’яти, й окремо додаємо у подвійній кількості головні інгредієнти – суцвіття ромашки та мелісу.  Змішану сировину треба залити склянкою окропу, настояти півгодини під кришкою, процідити, розділити на дві порції та вживати при неврозах і  безсонні за дві години і за годину до відбою. Двотижневий курс можна повторити після тижневої паузи.

pexels lil artsy 1793035 - Здоров'я - 50Plus

Увага! При наявності алергії та хронічних захворювань вживання трав’яних напоїв слід узгодити з лікарями.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU