Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Біда не приходить одна: як правильно обрати лікаря

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Жарт із лікарського чорного гумору: «Пекло – це коли болять тридцять два зуби, ви прив’язані до крісла, а стоматолог – теща». Про алгоритм дій та «техніку безпеки» при зверненні за допомогою: кому довірити здоров’я, щоб не зіткнутися з додатковими проблемами?

«Тривожні дзвіночки»

Не завжди фахівець у білому халаті є рятівником, він може бути і підприємцем. Як в анекдоті про успіх випускника медінституту, що за місяць вилікував батькового пацієнта, котрого старий одеський уролог «доїв» тридцять років: «От нездара, я на нирках Михайла Мойсейовича тебе вивчив, дві машини придбав і дачу біля моря збудував, а ти так легковажно занапастив справу всього життя». Отже, що має насторожити під час вибору лікаря?

Ознаки «бізнесу»

З часів безкоштовної медицини ми привчені до «подяки» лікареві, бо «дарма лікуватися – лікуватися даремно». Втім, якщо лікар у поліклініці рекламує чи призначає якусь медичну продукцію, роздає буклети та візитівки з адресами спеціалістів платної медицини, рекомендує придбати у нього або в місцевій аптеці конкретний препарат чи виписує рецепт на коштовні ліки замість доступних аналогів, то перед вами – агент фармацевтичних компаній і бізнес-партнер інших клінік. Такі лікарі зацікавлені у реалізації певних препаратів та послуг, працюючи «за відсоток», а ваша хвороба для них – передусім засіб заробітку. Самі ескулапи радять остерігатися колег, котрі з першого відвідування призначають велику кількість прийомів, аналізів та процедур. Це може бути тактикою викачування грошей.

Знак недовіри

Успіх лікування не в останню чергу залежить від взаємної симпатії між лікарем і пацієнтом та комфорту спілкування. Якщо обидві сторони уникають погляду у вічі, лікар зайнятий заповненням паперів та сторонніми справами – про довіру говорити не доводиться.

Не на боці пацієнта

На прийомі у фахівця хворий має право розраховувати на співчуття. Через погане самопочуття пацієнт перебуває у вразливому стані. Демонструючи свою слабкість сторонній людині, ми стаємо беззахисними. Від лікаря хворий очікує не засудження та глузувань, а хоча б «байдужої толерантності».

Черствість, уїдливість, грубість, цинічність і хамство з боку лікаря неприпустимі. Якщо доктор сумнівається у чесності хворого, повчає, підвищує голос і ображає – це аб’юз, перевищення повноважень та порушення професійної етики. Контакт із бездушним лікарем може погіршити самопочуття хворого. Із порушником заповіді «Не нашкодь!» треба прощатися без зволікання.

Про лікарську таємницю

Не покладайтеся на порядність фахівця, з яким маєте спільних знайомих. Як доводить практика, тримати язика за зубами багатьох лікарів не навчено. Через балакучість дільничних лікарів люди намагаються зайвий раз не звертатися до поліклініки за місцем проживання, інакше сусіди будуть у курсі всіх новин. Потрібно бігти з кабінету, де лікар при сторонніх розкриває ваш діагноз чи обговорює проблеми іншого пацієнта.

Не пуста цікавість

Чи може лікар перейматися подробицями життя пацієнта: сімейними та професійними нюансами, характером роботи і умовами побуту? Так! Хорошому фахівцеві потрібно бути обізнаним не лише в деталях самопочуття хворого, а й у його ймовірній спадковості, щоденних навантаженнях, шкідливих звичках тощо.

Прислухайтеся до організму

Незалежним арбітром в оцінці лікаря є наше тіло. Проте союзником воно стане лише тим, хто вміє його слухати. Не ігноруйте сигнали організму про «поломки» і перевіряйте правильність лікування за своїм станом. Зміни у здоров’ї дадуть відповідь на питання, чи потрібно вам міняти цілителя.

likar i pacziyent - Здоров'я - 50Plus

Як знайти сімейного лікаря?

Ключовою фігурою в українській медичній системі після реформи охорони здоров’я став спеціаліст загальної практики. Наше медичне обслуговування починається з оформлення декларації із сімейним лікарем. Можливість вибору визначається не лише бажанням пацієнтів, а й наявністю вільних місць. Якщо в поліклініці за місцем проживання таких немає, можна підписати декларацію в іншій медустанові.

Паперову роздруківку документа пацієнт отримує на руки. При втраті декларації електронну версію та свого лікаря можна знайти онлайн – у медичній інформаційній системі Helsi. Цей ресурс адресований пацієнтам і лікарям державних та приватних клінік. За його допомогою легко знайти потрібного спеціаліста та свою медичну картку, а також записатися на прийом.

Як знайти сімейного лікаря онлайн

Не виходячи з дому, це можна зробити на сайтах: Helsi, Health24, Medics, Medcard24, Поліклініка без черг, Портал Пацієнта, Мій Медкабінет. Порядок дій скрізь є однаковим: реєструєтеся в особистому кабінеті та знаходите у ньому інформацію про сімейного лікаря.

Як це зробити, наприклад, в Helsi:

  • зайти за посиланням https://t.me/helsiua та відкрити портал;
  • перейти на сторінку «Особистий кабінет пацієнта»;
  • ввести номер телефону для авторизації;
  • отримати код підтвердження та ввести його у відповідну графу;
  • вказати свої стать і дату народження;
  • придумати пароль, вказати електронну адресу і відповісти на запропоноване питання (кодове слово);
  • натиснути «Зберегти».

У такий спосіб ви зайдете до свого кабінету, а на головній сторінці знайдете інформацію про сімейного лікаря. Якщо дані відсутні, то декларація, ймовірно, не укладена. Завітайте до медустанови та підпишіть договір із лікарем сімейної практики. Зробити це можна й онлайн.

Що робити за відсутності сімейного лікаря

Деякі пацієнти зіткнулися з проблемою, коли їхній терапевт звільнився, а укладені з ним декларації установа анулювала. Розрив договорів у такому разі відбувається автоматично. Про зміни в обслуговуванні, коли фахівець полишив установу, захворів або пішов у відпустку, клініка має в місячний термін повідомити пацієнтів і запропонувати укласти договір із іншим лікарем. Проте на практиці так не відбувається. Порушення не тягне за собою санкцій, і пацієнтові залишається самотужки стежити за тим, щоб його декларація була актуальною.

Якщо доведеться переукладати договір обслуговування з новим сімейним лікарем, вільних фахівців потрібно шукати на порталі НСЗУ (рубрика «Е-дані»). В іншому випадку вас приймуть у будь-якій установі, де є резервні місця, або на платних засадах.

Новий лікар може стати проблемою: чимало фахівців виїхали за кордон, а у співробітників, що залишилися, ліміти на декларації геть вичерпані. Нормативне навантаження на сімейного лікаря в Україні – 1800 пацієнтів.

Порядок укладання нової декларації онлайн

Зайдіть в опцію «Лікар приймає декларації» на порталі Helsi.me та виберіть когось із вільних фахівців. Зробити це можна і на головній сторінці сайту у розділі «Декларація з лікарем».

Обравши лікаря, запишіться до нього на прийом. До призначеного часу візьміть із собою паспорт, ідентифікаційний код та телефон з номером, на який було укладено попередню декларацію. Отримавши нову паперову версію, перевірте свій екземпляр на коректність внесених даних і підпишіть документ. Під час прийому вам буде запропоновано підтвердити свій профіль. Відвідавши розділ «Мій лікар» у додатку Helsi.me, перевірте правильність оформлення документа.

Якщо ваш лікар не звільнився, а є тимчасово відсутнім, нової декларації укладати не доведеться. Зверніться до лікаря, котрий замінює колегу на час хвороби або відпустки. Безкоштовний пакет послуг за декларацією буде надано у повному обсязі, крім електронного рецепту на доступні ліки: таке призначення має право виписати лише лікар, зазначений у декларації. По пільговий е-рецепт потрібно звертатися заздалегідь, з урахуванням графіка відпусток фахівців на сайті клініки.

Невідкладна медична допомога надається за номером 103. Сімейний лікар не зобов’язаний виїжджати до пацієнтів.

likar bilya notbuku - Здоров'я - 50Plus

Як записатися на прийом до сімейного лікаря?

З урахуванням великого навантаження на фахівців доступ до потрібного медика регулює попередній запис. Пацієнтам зручно користуватись електронними сервісами. Запис онлайн дозволяє ознайомитися з розкладом прийомів та забронювати вільний час для відвідування сімейного лікаря, який направить вас до вузьких спеціалістів. Ваші кроки можуть бути наступними.

  1. З комп’ютера або телефону з інтернет-доступом зайдіть на портал Health24, виберіть установу, в якій працює ваш сімейний лікар, та запишіться на вільний час.
  2. Зайдіть на сайт потрібного медичного центру та забронюйте час для свого візиту за посиланням «Запис до лікаря» (можливі варіанти: «Запис на прийом через сайт», «Запис на прийом онлайн», «Записатися через інтернет», «Інформація про розклад роботи лікарів» та ін.).
  3. Запис до вузьких спеціалістів здійснюється за електронним направленням сімейного лікаря. Алгоритм дій є таким самим, як при попередньому записі.

Залишіть заявку на сайті поліклініки або централізованого сервісу та приходьте до лікаря у зручний час.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU