Перша у світі «дитина» зі штучним інтелектом на ім’я Тонг Тонг – тобто «маленька дівчинка» – має дещо моторошний вигляд. Вона ніби завітала в нашу реальність з фантастичного трилера про дитину-андроїда. Однак, на відміну від кіношних героїв такого типу, Tong Tong не має фізичної форми. З нею можна взаємодіяти лише віртуально.
Автори проєкту з Пекінського інституту загального штучного інтелекту (BIGAI) вперше продемонстрували можливості Тонг Тонг на виставці Frontiers of General Artificial Intelligence Technology. Як стверджують вчені, йдеться про великий прорив у галузі ШІ.
Що собою являє дівчинка зі ШІ
Тонг Тонг має вигляд та інтелект трирічної дитини. І, що цікаво, вона навіть може відчувати певні емоції. Зокрема, радість, гнів та смуток.
Науковці кажуть, що ШІ-дівчинка спроможна автономно вчитися та досліджувати навколишнє середовище. Вона віртуально взаємодіє з людьми, завдяки чому невпинно опановує знання та навички.
Гості виставкової презентації, приміром, спілкувалися з Тонг Тонг та доручали їй завдання. Наприклад, дівчинку зі ШІ програмували на наведення порядку у приміщенні. Розлите кимось молоко вона витирала рушником, який знаходила самотужки, розповіло видання Daily Mail. А ще лагодила криву рамку для фотографій. Якщо рамка висіла надто високо, Тонг Тонг ставала на табуретку та виконувала завдання без чиєїсь допомоги.
Але найунікальнішою особливістю Tong Tong є її здатність самостійно ставити собі завдання. Чат-боти зі штучним інтелектом, такі як ChatGPT або Google Bard, виконують лише ті завдання, які поставили перед ними людьми, і нічого не роблять, якщо про це не попросять.
За словами дослідників з BIGAI, Тонг Тонг визначає для себе нові завдання, ґрунтуючись на цінностях та здоровому глузді, спорідненому з людським. Учені запевняють, що їхня «дитина» є значно незалежнішою, ніж попередні ШІ-розробки.
«Аби просунутися до загального штучного інтелекту, ми маємо створити сутності, які можуть розуміти реальний світ та володіти широким спектром навичок», – зауважив Чжу Сунчун, директор BIGAI.