Не знаючи броду, не лізь у воду: користь та заборони зимового купання

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Сприйнятливість холоду й опірність до стресової температури є індивідуальними якостями, що залежать від фізіологічного стану та психологічної установки. Тож шлях до ополонки слід починати з належної підготовки і мотивації.

Для чого це треба?

Найпростіше відповісти на таке питання на Водохреща: у свято вода в ополонці вважається цілющою, тому занурюватися в мороз може мати сенс для зміцнення здоров’я. Віруючі люди не беруть до уваги ризик застуди, бо вбачають у крижаній воді благо змивання гріхів та зцілення від недуг. Витоки цієї впевненості – у свідомості: глибокій і міцній вірі.

Шанувальників зимового купання – «моржів» – теж «штовхають» до ополонки переконання. Друзі холодної води таким чином підтримують адаптивні можливості організму. Фанати зимового пірнання стверджують, що знаходять у крижаній воді засіб для порятунку від хвороб, покращення самопочуття та підвищення життєвого тонусу. І медицина це підтверджує: правильне заґартовування і справді оздоровлює організм і береже від застуд, підвищує стійкість до стресів і зміцнює імунітет. Але користь від занурення в ополонку отримають не всі, а ґартуватися варто поступово.

imgonline com ua bigpicture agoyqkxqalcm - Здоров'я - 50Plus

Стоп-хвороби

Медичними протипоказаннями до зимового купання є:

  • бронхіальна астма, запалення легень, емфізема, туберкульоз;
  • захворювання ЛОР-органів (горло, вухо, ніс): отит, запалення носоглотки та носових порожнин;
  • очні хвороби: глаукома, кон’юнктивіт;
  • запалення придатків або передміхурової залози, цистит, нефрит;
  • хвороби серця та кровоносних судин;
  • перенесена черепно-мозкова травма, епілепсія, склероз судин головного мозку;
  • виразка шлунку, холецистит, ентероколіт, гепатит;
  • гіперглікемія, цукровий діабет;
  • неврит та поліневрит;
  • венеричні хвороби.

Групи ризику

Екстремальне купання в ополонці є небезпечним для:

  • осіб «під градусом»;
  • тих, хто щойно перехворів і має ослаблений та непідготовлений організм (ризик пневмонії);
  • людей похилого віку (при різкому охолодженні можливий спазм судин та інфаркт);
  • гіпертоніків та гіпотоніків (при підвищеному та зниженому артеріальному тиску може статися інсульт, інфаркт, гіпертонічний криз);
  • діабетиків (холод активізує вироблення гормонів наднирковими залозами, що підвищує рівень цукру в крові)
  • осіб із гострими запаленнями;
  • вагітних;
  • дітей до трьох років.

pexels frank willenberg 8482661 - Здоров'я - 50Plus

Підготовка до занурення

Не ходіть до ополонки наодинці. Для пірнання краще вибирати «організовану» купіль, уникаючи непристосованих місць та тонкої криги (безпечна товщина покриву для однієї людини – від 7-8 сантиметрів, для групи людей – вдвічі більша). Подбайте про зручний підхід до води: місце для зимового купання має бути з пологим берегом або сходами. Випадкове падіння у воду виключить огорожа купелі. Глибина купелі має не перевищувати 1,8 метра. Запобіжні заходи позбавлять додаткових проблем в екстремальному випадку.

Передбачте захист від вітру, створіть умови для витирання насухо та перевдягання в теплий одяг після купання.

Не приходьте купатися без комплекту сухого одягу, махрового рушника та  халату. Крім купальника або плавок, необхідно мати в екіпіруванні окреме взуття, щоб не виходити на лід босоніж (ковзаюча гумова підошва не підійде). Досвідчені купальщики добираються від берега та від ополонки у вовняних шкарпетках, навіть у воду в них заходять. Після пірнання треба швидко змінити одяг на сухий.

pexels olavi anttila 14815629 - Здоров'я - 50Plus

Правила зимового купання

Роздягнувшись, розігрійте м’язи: махайте руками, нахиляйтеся і присідайте. Але не допускайте спітніння: тіло має просто зігрітися.

Температура води в ополонці – хоч і плюсова, але дуже низька: 2-4°C. У холодній воді може спочатку збитися дихання: перед тим, як занурюватися, потрібно дочекатися його нормалізації.

Не піддавайтеся ейфорії (приплив радості під впливом ендорфінів є реакцією на холод) та не зловживайте рекомендованим часом купання: перше занурення має тривати не довше кількох секунд.

Не обов’язково взимку поринати з головою: це не догма, а лише хрещенська традиція. З мокрим волоссям перебувати на холоді небезпечно.

Після виходу із води випийте гарячого чаю. Алкоголь на зимовому купанні –  під забороною. Поширена думка про зігрівальну дію спиртного є хибною. Рятувальники попереджають, що цей ефект закінчується вже через півгодини після вживання, змінюючись на протилежний.

Особливість стресу

Сенс «моржування» як екстремального методу заґартовування полягає в тому, що в умовах гіпотермії організм пристосовується до холоду, а заодно й до інших дискомфортних факторів зовнішнього середовища: спеки, перепадів температури, підвищеної вологості та вітру. Заґартування знижує чутливість до кліматичних негараздів і магнітних бур. Саме стрес підвищує наші адаптаційні здібності, терміново мобілізуючи внутрішні ресурси з максимальною функціональною напругою.

Доведено, що систематичне «моржування» підвищує активність мітохондрій (це своєрідні енергетичні станції клітин) і тим самим активізує обмінні процеси, виводить із організму шлаки та омолоджує. У досвідчених «моржів» лікарі фіксують збільшення обсягу легень, підвищення м’язової сили та працездатності.

pexels simon berger 3695557 - Здоров'я - 50Plus

Науково доведено

Механізм змін є науково вивченим. Оскільки теплопровідність води майже у три десятки разів перевищує теплопровідність повітря, при підлідному пірнанні організм втрачає тепло дуже швидко. Короткочасна дія холоду уповільнює пульс (на 15%), збільшує приплив кисню (в 5-6 разів) і посилює вироблення тепла (в 10 разів) за рахунок того, що через стискання судин шкіри більшу кількість крові одержують внутрішні органи.

Реакція на холодовий стрес надниркових залоз полягає у виділенні гормонів, призначених для термінової підтримки органів та фізіологічних систем. Називаються ці гормони кортикостероїдами, і вони відомі високим протизапальним потенціалом. У цьому й ховається розгадка оздоровлюючого ефекту зимового купання, коли крижана вода позбавляє хронічних запальних процесів. Вірусні інфекції у «моржів» перебігають без ускладнень: одужання настає утричі швидше, ніж зазвичай. Дослідження показали, що «моржі» в 5 разів рідше хворіють на застуду: такого профілактичного ефекту не вдалося домогтися навіть від потужних фармацевтичних імуностимулюючих препаратів.

Фото: pexels.com, uk.wikipedia.org

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU