Обережно – сонце! Воно пошкоджує шкіру навіть крізь зачинене вікно

Чи можна отримати сонячний опік або серйозно захворіти, сидячи в машині із зачиненими вікнами? Ось вичерпна експертна відповідь на це запитання.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Коли ви їдете в автомобілі, потязі або автобусі, який бік вибираєте – сонячний чи навпаки? Наші роз’яснення та рекомендації допоможуть вам робити більш усвідомлений вибір.

Тереза ​​Ларкін, доцентка кафедри медичних наук Університету Вуллонгонга (Австралія), розповіла, скільки ультрафіолетового випромінювання проходить крізь різні типи скла, що блокує ультрафіолет та коли потрібно користуватися сонцезахисним кремом.

Чи блокує скло вплив UVA та UVB?

UVA та UVB – два типи ультрафіолетового випромінювання, що досягають Землі. Причому на перший припадає близько 95 відсотків, а на другий – близько 5.

Ультрафіолет UVB досягає лише верхніх шарів нашої шкіри. Але при цьому він є причиною сонячних опіків, катаракти та раку шкіри. UVA-промені проникають глибше та спричиняють пошкодження клітин, що призводить до раку шкіри.

Скло, що використовується у вікнах будинків, офісів та автомобілів, по-різному блокує вплив UVA та UVB.

Повністю блокувати вплив UVA-випромінювання може лише ламіноване скло. Коли цей тип ультрафіолету проходить крізь інші види скла, він може спричиняти пошкодження шкіри та збільшувати ймовірність раку.

сонце над скляною пірамідою

Лобове скло автомобілів краще захищає від UVA-випромінювання

Лобове скло автомобіля блокує 98 відсотків UVA-випромінювання, оскільки складається з двох шарів ламінованого скла. Але бічні та задні вікна автомобіля, що зроблені із загартованого скла, не повністю захищають від ультрафіолету цього типу. Згідно з дослідженням, крізь ці вікна проходить до 56 відсотків UVA.

Захист від ультрафіолету не пов’язаний з віком або класом автівки, але безпосередньо залежить від типу скла, його кольору та тонованості. Сіре або бронзове скло, а також тонування вікон – фактори, що збільшують захист від UVA. Тонування вікон блокує близько 95 відсотків випромінювання цього типу.

люди в салоні автівки

Місце водія – зона найбільшого ризику

Найбільше рак шкіри загрожує тим, хто сидить на місці водія або на його боці. Дослідження, проведене у США, виявило більше випадків раку шкіри з лівого боку, ніж з правого (зокрема, на обличчі, голові, ногах та особливо – на руках). 74 відсотки ракових утворень виявили в тих, хто сидів ліворуч, а 26 – в тих, хто праворуч.

Американські науковці також зауважили, що ці випадки частіше стосуються чоловіків, аніж жінок.

Катаракта та інші ушкодження очей теж частіше зустрічаються на боці водія.

чоловік в сонцезахисних окулярах

Про ультрафіолет, що проникає крізь вікна будинків

Зазвичай ми помічаємо сліди впливу ультрафіолетового випромінювання, що проникає крізь вікна наших помешкань та офісів, на вицвілих стінах та меблях.

І це не дивно. Більшість типів скла, що використовується в будівлях, пропускає значну кількість UVA-випромінювання: від 45 до 75 відсотків. Більшою мірою захищені від цього впливу ті, хто встановив вікна з товстішого, тонованого або покритого плівкою скла. Найкращими варіантами є багатошарове скло або двокамерні тоновані вікна, розповіло видання Science Alert.

Більшість сучасних офісних будівель доволі надійно захищені від ультрафіолету. Завдяки використанню новітніх технологій вікна в цих спорудах пропускають менш ніж 25 відсотків UVA. А деякі «розумні» вікна блокують випромінювання внаслідок спеціальної хімічної обробки.

Захисний крем та протисонцеві окуляри

Чи потрібно використовувати захисний крем, перебуваючи під прямими сонячними променями? Це залежить від типу шкіри та пори року. А ще від того, чи тоноване скло.

авто з тонованим склом

Якщо вікна вашої машини тоновані, вам не потрібно користуватися сонцезахисним кремом під час поїздки.

При цьому слід пам’ятати, що в машині без тонованого скла можна обгоріти за одну годину в середині дня влітку та за дві години – в середині дня взимку.

Тим часом, сидячи біля вікна в будинку, можна отримати сонячні опіки лише за пів години влітку та одну годину взимку.
Що стосується сонцезахисних окулярів, то їх потрібно вдягати під час водіння або поруч із вікном у будинку, якщо УФ-індекс перевищує 3. Нагадаємо, що є 13 рівнів УФ-індексу. Що рівень вищий, то більша небезпека для шкіри та очей людини.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU