У ніч із суботи (28 жовтня) на неділю (29-те) о 04:00 ми переведемо стрілки наших годинників на годину назад. Це означатиме, що ми знову перейдемо на зимовий час.
Суперечки стосовно доцільності цього переходу не вщухають десятиліттями. А тим часом дослідники традиційно попереджають, що така зміна може негативно відобразитися на наших циркадних ритмах та здоров’ї загалом.
Біологічний годинник та інсульт
Професор Рассел Фостер з Оксфордського університету – один з провідних світових експертів із циркадних ритмів – стверджує, що передусім від переходу на зимовий час постраждає режим сну. Але це ще не все.
Річ у тім, що наш біологічний годинник задає ритми нашого життя. Від нього залежить, наскільки ясно ми думаємо, чи готова наша система травлення до приймання їжі, коли наші м’язи найбільш сильні тощо. Циркадні ритми також мають вирішальне значення для метаболізму, температури тіла та рівня гормонів.
Протягом дня сонячне світло змушує мозок посилати сигнали неспання, які підтримують нас бадьорими та активними. Вночі ця система, яку можна порівняти зі складним механізмом усередині старовинного годинника, запускає вироблення мелатоніну – гормону, що сприяє сну.
Переведення стрілки годинника руйнує ці процеси. За словами професора Фостера, порушення режиму сну разом зі збоєм циркадних ритмів може спровокувати інсульт.
Є також загроза підвищення кров’яного тиску, що своєю чергою може призвести до утворення тромбів та блокування кровотоку в артеріях, які ведуть до мозку. Внаслідок цього клітини головного мозку починають помирати, через що виникають характерні ознаки інсульту, як-от невиразна мова та слабкість однієї сторони тіла.
Як зауважив професор Фостер, для здорових людей переведення стрілки годинника не є таким вже загрозливим. Але для тих, хто перебуває у групі підвищеного ризику, перехід на зимовий час може створити додаткове навантаження на організм.
Британське дослідження 2016 року показало, що у дводенному вікні після переведення стрілки на годину вперед або назад кількість госпіталізацій з інсультом виростає на 8 відсотків. Причому більший ризик стосується тих, кому вже є 65 років.
Серцеві напади
Доктор Джон О’Ніл з Кембриджського університету – ще один провідний експерт із циркадних ритмів. Він стверджує, що стрес, спричинений переведенням стрілки годинника, може збільшити ризик серцевих нападів.
При цьому доктор О’Ніл наполягає на тому, що перехід на зимовий чи літній час впливає на здоров’я лише незначною мірою. Приблизно так само, як зміна часових поясів. Він зазначив: «Якщо циркадні ритми систематично порушуються, наприклад, при позмінній роботі, то це дійсно шкідливо для здоров’я».
А тим часом дослідження Університету Колорадо (США), присвячене переведенню стрілки на годину, показало, що воно відчутно пов’язане зі збільшенням кількості інфарктів. При переході на літній час вчені фіксували 24-відсотковий показник цього збільшення. При переході на зимовий час відсоток інфарктів був дещо меншим, розповіло видання Daily Mail.
Депресія
Переведення стрілки годинника і порушення режиму сну можуть вплинути не лише на фізичне, а й на психічне здоров’я.
Дослідження команди Університету Глазго 2018 року, результати якого опублікував журнал The Lancet Psychiatry, показало: порушення біологічного годинника пов’язане з депресією та біполярним розладом.
А дослідження італійських вчених 2020 року (стаття у Journal of Sleep Research) засвідчило: брак сну є однією з ключових причин поганого настрою.
Хвороба Альцгеймера
На думку деяких експертів, переведення годинникової стрілки вперед або назад провокує посилення симптомів хвороби Альцгеймера. Професор Фостер перелічив їх у своїй книзі «Час життя». Це, зокрема, сплутаність свідомості, занепокоєння, агресія, бажання бігти або блукати. Такі симптоми виникають ввечері або ранньої ночі та посилюються під час переведення стрілки.
Аварії
Згідно з дослідженням швейцарських науковців, додаткова година в ліжку після переходу на зимовий час пов’язана зі збільшенням кількості автомобільних аварій. Адже водіям доводиться адаптуватися до триваліших темних вечорів.
Команда проаналізувала тисячі випадків ДТП за 2018-2020 роки й виявила, що до осіннього переведення годинника чверть автомобільних аварій відбувалася між 16:00 та 19:00. Але після переходу на зимовий час частка аварій в цей відрізок часу вже становила третину всіх ДТП.
Як пом’якшити перехід на зимовий час
Експерти радять бодай за три дні до переведення годинникової стрілки лягати спати на пів години раніше. Також важливим є здорове харчування та обмеження вживання алкоголю. Регулярні прогулянки або заняття фізкультурою на свіжому повітрі теж полегшать перехід на зимовий час. А ще слід намагатися бути у гармонії із собою та уникати стресів. Дослідники вважають, що найважливішим у ці дні є контроль свого здоров’я. Особливо це стосується сердечників та гіпертоніків.
Фото: pexels.com