Дослідники Кіпрського інституту (CyI) роздивилися прихований чоловічий портрет, що протягом століть ховався під знаменитою картиною Тиціана Ecce Homo («Ось, Людина») 1570 року.
На цьому полотні зображений Ісус Христос перед розп’яттям поряд із Понтієм Пілатом. Готуючи картину до реставрації, експерти помістили її під мікроскоп і раптом помітили крізь кракелюр – візерунок із дрібних тріщин, що утворюється на поверхні старих картин, – якісь інші пігменти.
Використовуючи передові методи візуалізації та неінвазивного аналізу, дослідники з Лабораторії вивчення творів мистецтва імені Андреаса Піттаса (APAC) у CyI зібрали воєдино портрет, що століттями був прихований під шарами фарби.
«Це було схоже на розгадування головоломки», – сказав професор Ніколас Бакірціс, який очолював команду.
Що приховувала картина майстра?
Порівняно з трагедією Христа, сюжет прихованого твору прозаїчніший. На портреті, який відтворили експерти, можна побачити чоловіка з тонкими вусами та пером у руці. Він стоїть біля стосу книжок або паперів, розповіло видання Independent.
«Це явно портрет банкіра, юриста, якогось професіонала на своєму робочому місці», – припустив професор Бакірціс.
За його словами, особистість людини на прихованому портреті залишається загадкою, що додає ще один рівень інтриги до цієї чудової знахідки. Подальші дослідження, як сподіваються експерти, проллють нове світло на цю майже детективну історію.
Відтворена картина, прихована під «Ecce Homo » Тиціана
Науковці знають, що Тиціан нерідко повторно використовував полотна частково завершених робіт. Але в цьому випадку художник написав картину Ecce Homo на повністю завершеному портреті.
Картини Тиціана, а також репродукція прихованого портрета, нині експонуються в Лімасолі.
Фото: Andreas Pittas Art Characterization Laboratories/STARC, The Cyprus Institute