Після балу: як правильно вийти зі свята

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Психологи дають поради, як уникнути погіршення настрою, а гастроентерологи не рекомендують починати розвантажувальні дієти з першого тижня січня.

Емоційне спустошення

Відразу після Нового року багато людей відчувають пригніченість та депресію. У зоні ризику – перфекціоністи і жінки: за спостереженням фахівців, чоловіки відчувають такий емоційний розлад удвічі рідше. Цей факт має пояснення. Страждають переважно ті, хто бере на себе відповідальність і більше за інших вкладається в організацію щасливого святкування. Позаяк більше клопоту зазвичай лягає на жінок, їм і доводиться частіше переживати через ошукані сподівання. Завищені очікування від свят спричиняють емоційне спустошення, коли люди недоотримують відчуття єднання.

З іншого боку, тепло від зближення із сім’єю та друзями, а також яскраві враження від зимового відпочинку теж можуть стати прелюдією до мінорного настрою після святкування, бо робочі будні змінюють ритм життя, охолоджують тепло спілкування та знеструмлюють контакти. Для людей, які болісно сприймають повернення до самотності, причиною післяноворічної хандри може стати обрив зв’язків.

Змінити перспективу могло б інше налаштування на подію. Не варто змінювати звичний ритм та спосіб життя заради «особливої» дати. Психологи не радять пов’язувати надмірні надії з календарними цифрами. Самі по собі дні в календарі не змінюють наше життя на краще, і «новорічне диво» частіше відбувається у казках та мелодрамах, ніж у реальності. Уникнути розчарування та занепаду духу дозволять улюблені заняття та соціальна активність: не знижуйте інтенсивність спілкування і знайдіть можливість за власною ініціативою підтримати стосунки з близьким оточенням після свята.

cholovik ide po snigu 1 - Здоров'я - 50Plus

Не слушний час худнути

Зимові свята – це випробування калоріями. У холод ми охоче переглядаємо зважений раціон харчування, додаючи в нього жирів і вуглеводів. А традиції щедрого новорічного столу порушують режим навіть прихильникам суворих дієт. Тимчасове послаблення обмежень на вживання калорійних страв відразу обертається помітним набором ваги. «Схаменувшись», люди сідають на дієту і біжать до спортзалу в перші ж дні після святкування – у розрахунку на те, що лише так завадять закріпитися зайвим кілограмам. Однак це є помилкою: гастроентерологи забороняють розпочинати худнути одразу після свят.

Лікарі звертають увагу, що «округлитися» після Нового року можна не лише через переїдання. Причиною зайвої ваги може стати затримка повітря, води та їжі у кишківнику. Фахівці не радять вживати заходів у перший післясвятковий тиждень. Зганяти жир можна з другого та третього тижня Нового року. Позбутися зайвих кілограмів у цей час буде легше, адже протягом першого тижня після пересичення відбудеться призупинення процесу набору ваги.

За словами гастроентерологів, динаміку схуднення прискорює справна робота шлунково-кишкового тракту з виконанням трьох основних функцій – травної, ферментної та моторної. Допомогти ШКТ можна рясним питтям: для полегшення схуднення організм має отримувати 30 мл води на 1 кг маси тіла. При нормальній кислотності шлунку до питної води можна додавати лимонний сік. Обмін речовин так само прискорить огірковий сік, а також імбирний напій, м’ятний чай, мате та каркаде.

zhinka zi sklyankoyu vody - Здоров'я - 50Plus

Розвантажуємо печінку

Після свят експерти рекомендують перейти на середземноморську дієту, тобто на помірне споживання пісних білків і рослинні продукти. Можна або голодувати через день, або влаштовувати два розвантажувальні дні на тиждень, або вводити щоденні обмеження часу вживання їжі. Найпростішим для організму і найбільш дієвим для контролю ваги є метод 16/8 – тобто впродовж 8 годин будь-якої треті доби їсти можна, а на 16 годин від їжі треба повністю відмовитися. Така система харчування змушує тіло спалювати жирові відкладення у той час, коли не надходять поживні речовини. Перевагою фастингу є те, що не потрібно відмовлятися від їжі зовсім, а достатньо пропустити лише сніданок, обід або вечерю. Але треба пам’ятати, що інтервальне голодування (переривчасте харчування) є небезпечним для людей із діабетом та цирозом печінки.

За словами лікарів, оздоровити печінку після свят дозволить режим харчування зі зниженням вмісту жирів та посиленням чутливості до інсуліну. Ви ж хотіли розпочати нове життя з Нового року? Січневі дні – слушний період для відмови від алкоголю. Для розвантаження печінки утримайтеся від згубної звички хоча б на місяць. Дослідження показало покращення у добровольців за місяць без алкоголю артеріального тиску, ліпідного профілю, інсулінорезистентності та тестів функції печінки. Разом із оздоровленням важливого органу безалкогольна дієта дозволила учасникам контрольної групи скинути за цей час і зайву вагу.

Саме після новорічних свят у лікарів зростає кількість пацієнтів із гострим панкреатитом. Навантаження на підшлункову залозу та печінку може призвести до серйозних наслідків: якщо панкреатит перетвориться на панкреонекроз, людина помре. А за своєчасно вжитих заходів та успішного лікування може знадобитися довічна сувора дієта. Хіба це не обґрунтована мотивація для зміни способу життя? Давайте в новому році правильно харчуватися і дбати про власне здоров’я, адже у здоровому тілі – здоровий дух.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU