Експерти прискіпливо дослідили поширений стереотип про користь одного келиха вина на день. Результат сподобається не всім.
Прихильники так званого французького парадокса, який набув популярності у 1990-х роках, стверджували, що один бокал червоного вина на день боронить від серцевих захворювань і що саме завдяки цій щоденній «панацеї» у Франції відносно низький рівень недуг такого роду.
Тепер науковці винесли новий вердикт попереднім дослідженням, згідно з якими вживання невеликих доз алкоголю може бути корисним. Ці роботи низькоякісні навіть вже тому, що їхні автори часто ставили в один ряд помірно питущих людей і тих, хто був змушений відмовитися від алкоголю за станом здоров’я.
А тим часом помірне вживання алкоголю несе в собі потенційні небезпеки для здоров’я, зокрема підвищену ймовірність виникнення деяких видів раку.
Про що дізналися вчені
Так вважає команда Тіма Стоквелла, провідного науковця з Канадського інституту досліджень вживання психоактивних речовин при Університеті Вікторії. Автори нової роботи категорично не погодилися з тим, що їхні попередники порівнювали помірно питущих людей з непитущими й тими, хто вживав алкоголь раз у раз.
Як зазначив доктор Стоквелл, «у порівнянні з ними люди, що продовжують пити, виглядають набагато здоровішими».
Команда проаналізувала результати 107 опублікованих досліджень та з’ясувала, що в людей, котрі вживають спиртне в малих або помірних дозах (від однієї порції на тиждень до двох на день), ризик смерті протягом періоду дослідження був на 14 відсотків нижчим, ніж у непитущих.
Доктор Стоквелл звернув увагу на те, що саме «найслабші» дослідження «доводили» користь малих доз алкоголю для організму. Ці роботи стосувалися переважно літніх людей та не враховували різницю між тими, хто вживав спиртне раніше, та довічно непитущими.
Однак кілька якісніших досліджень не пов’язували помірне вживання алкоголю з тривалішим життям, розповіло видання Independent.
«Абсолютно безпечного рівня вживання алкоголю не існує», – заявив Тім Стоквелл.
А тим часом дедалі більше національних служб охорони здоров’я у світі переглядають твердження, що міцно засіло у свідомості людей, мовляв, певна доза алкоголю корисна для серця.
До сьогоднішнього часу чимало цих служб (зокрема, служба охорони здоров’я Великобританії, NHS) запевняли, що вживання менш як 14 порцій алкоголю на тиждень корелює з низьким ризиком розвитку захворювань. Проте, як слушно зауважили канадські вчені, низький ризик – не одне й те саме, що відсутність ризику. А безпечної дози вживання алкоголю, на їхню думку, взагалі не існує.
Що таке порція алкоголю? Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), одна порція алкоголю дорівнює 30 мілілітрам міцного спиртного напою. Ця доза еквівалентна 150 мл вина або 350 мл пива.
Результати дослідження опублікувало видання Journal Of Studies On Alcohol and Drugs.