Виявляється, коли ми балансуємо на одній нозі, будь-яке похитування чи падіння може вказувати на те, що тіло старіє швидше, ніж ми думали.
Команда дослідників з відомої Клініки Мейо в Міннесоті (США) стверджує: те, як довго ми можемо балансувати на одній нозі, вказує на швидкість старіння нашої нервово-м’язової сенсорної системи.
Ця система є сукупністю нервів, що з’єднують м’язи з головним і спинним мозком, та дають м’язам можливість рухатися, коли це необхідно. Погіршення роботи цієї системи йде пліч-о-пліч зі старінням та може призвести до вповільнення рухів і реакцій.
Про що дізналися науковці?
Дослідження, опубліковане виданням PLOS, оцінило здатність 40 учасників віком 50-80 років балансувати на одній нозі. Всі вони мали схожі показники зросту, ваги та рівня регулярної активності. Головна різниця між ними полягала у віці.
Кожного добровольця попросили балансувати протягом 30 секунд чотири рази: по дві спроби на кожну ногу, спочатку із заплющеними очима, потім знову з відкритими. Щоб побачити, як вік впливає на рівновагу, команда відстежувала, скільки секунд кожній людині фактично вдавалося балансувати протягом 30-секундного періоду.
Команда виявила, що кожні наступні 10 років похитування збільшувалося на 6,3 відсотка, якщо очі були відкриті, і на 10,5 відсотка, якщо очі були заплющені. Дослідження також показало, що час, протягом якого учасники могли балансувати, зменшувався на 2,2 секунди за десятиліття на недомінантній нозі й на 1,7 секунди – на домінантній.
Це свідчить про те, що тривалість часу, протягом якого людина може зберігати рівновагу, є правдивим показником старіння.
«Для балансування на одній нозі потрібні численні компоненти фізіологічної функції, кожна з яких зазвичай знижується з віком, як-от сила м’язів ніг, нервово-м’язова координація, а також збереження сенсорної інформації та рефлексів», – розповів читачам BBC Science Focus професор Девід Проктор, експерт зі старіння та фізичних вправ в Університеті штату Пенсільванія (США), який не брав участь в дослідженні.
Насправді балансування протягом 30 секунд не потребує занадто великої м’язової сили, але вимагає адекватного нервово-м’язового контролю. Однак з віком кількість похитувань збільшується, а час балансування скорочується.
Тож що з цим робити? На думку вчених, вправи на рівновагу та аеробні навантаження, такі як плавання, біг або їзда на велосипеді, можуть сповільнити ці вікові процеси.
Фото: pexels.com