Хода без слів розкаже про особливості вашого старіння: експерт

Річ у тім, що при ходьбі відбувається передача величезної кількості сигналів між мозком та м'язами рук, грудей, спини, живота, тазу та ніг.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Стиль ходи – зокрема її темп і плавність – є індикатором здоров’я та особливостей старіння.

З віком тіло втрачає масу, силу та якість. Цей процес, що запускається в середньому в сорок років, називається саркопенією. Паралельно піддається «атрофії» й нервова система: всі нерви функціонують менш ефективно. Ба більше: їхня кількість зменшується.

Про сумні тенденції організму, що старіє, та їхній вплив на стиль ходи розповів професор Адам Тейлор, директор Центру вивчення клінічної анатомії Ланкастерського університету (Велика Британія).

Вважається, що у віці від 20 до 60 років людина щорічно втрачає 0,1 відсотка нейронів (нервових клітин), а потім цей процес пришвидшується. За період від 50 до 90 років мозок людини втрачає 150 г тканини.

Дослідження показали, що швидкість ходьби у віці 45 років є сильним предиктором фізичного та психічного здоров’я в подальшому житті. І на той час, коли людині виповнюється 60, швидкість її ходьби помітно падає.

Зменшення швидкості ходьби, а також плавності ходи можуть бути ранніми ознаками нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Паркінсона. Ця хвороба порушує передачу сигналів мозку опорно-руховому апарату, через що хода людини стає повільнішою, менш симетричною та більш хиткою. Такі ознаки можуть бути ледь помітними на ранніх стадіях захворювання.

За словами професора Тейлора, при зниженні когнітивних здібностей людини довжина її кроку значно скорочується. А час, необхідний для завершення кроку, збільшується.

У ході старіння стає дедалі складніше не спотикатися. М’язи на передній частині гомілки призначені для того, щоб підтягувати ногу догори, коли вона робить мах вперед. З віком цей механізм нерідко дає збій, і людина починає спотикатися.

чоловік і жінка гуляють парком

Звуження артерій

Якщо ви відчуваєте біль у сідничних м’язах, що віддає в задню частину ноги та навіть в ікру при ходьбі, але він зникає, коли ви припиняєте рух, у вас може бути захворювання периферичних артерій. Воно полягає у звуженні артерій, які постачають кров до ніг. Коли ви ходите, збільшується потреба м’язів ніг у кисні.

Внаслідок звуження артеріальна кров, що надходить до ніг, не може задовольнити потребу в кисні. Тоді м’язи стають анаеробними (мають нестачу кисню). Це призводить до виділення молочної кислоти, що спричиняє судоми. Але коли ви припиняєте рух, м’язам потрібна мінімальна кількість кисню, тож біль зникає.

Серед факторів ризику захворювання периферичних артерій Адам Тейлор назвав куріння, високий рівень холестерину, гіпертонію та діабет. Наявність сімейного анамнезу судинних захворювань також є фактором ризику, розповіло видання Science Alert.

люди похилого віку сидять на лавці

Втрата рівноваги

Нестійка хода та проблеми з рівновагою часто пов’язані з надмірним вживанням алкоголю, але також можуть вказувати на брак вітаміну B12 в організмі.

На щастя, лікування дефіциту вітаміну B12 ін’єкціями відносно просте та добре переноситься в більшості випадків. У деяких випадках додавання до раціону їжі, багатої на B12, таких як м’ясо, риба, яйця та молочні продукти, може бути достатнім для усунення симптомів.

Проблеми з внутрішнім вухом також можуть бути короткостроковою причиною проблем з рівновагою та ходою. Зазвичай вони минають самі собою – без лікування.

З віком хода неминуче стає менш плавною та легкою, констатував професор Тейлор. Але якщо ви помітили, що стали частіше спотикатися, хитатися та падати, або вам просто складніше ходити, варто звернутися до лікаря.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.