Незалежно від того, чи є ви шеф-кухарем із мішленівською зіркою, чи скромним домашнім кулінаром, добра оливкова олія зазвичай виконує на вашій кухні роль першої скрипки.
Однак фахівці з якості харчових продуктів попереджають, що світовий ринок оливкової олії переповнений підробками. Деякі недобросовісні виробники стали додавати до своєї продукції дешеві жири, зокрема й такі, що їх визнано непридатними для споживання людиною.
Тому важливо дослухатися до експертів, котрі знають, на що передусім потрібно звертати увагу, купуючи оливкову олію.
Два найпоширеніші види фальсифікацій
Підробка цього продукту може набувати різних форм. Але найчастіше зустрічаються два види фальсифікацій.
Перший: виробники беруть оливкову олію нижчої якості та видають її за високоякісну продукцію. Зокрема, за оливкову олію першого віджиму.
Другий: у численних випадках оливкову олію змішують з дешевими нейтральними оліями, як-от соняшникова або ріпакова, щоб вона стала еластичнішою.
Буває, нечесні виробники забарвлюють партії високоякісного продукту зеленим хлорофілом та жовтими каротинами, щоб він мав привабливіший вигляд. Якщо підфарбовування й не є 100-відсотковою фальсифікацією, це теж неприпустимий обман споживача.
Хоча більшість підробок має дрібний характер, деякі з них здійснюються у промислових масштабах організованими злочинними угрупованнями.
У липні цього року італійська влада конфіскувала 42 тонни підробленої оливкової олії вартістю 900 тисяч євро. Під час того самого рейду поліція виявила також 71 тонну «маслянистої речовини» та 623 літри хлорофілу.
Як відрізнити підробку від справжньої оливкової олії?
Єдиний спосіб напевно дізнатися, чи є оливкова олія підробкою, – лабораторне дослідження. Однак існує і нелабораторні способи відрізнити фальсифікат від якісного товару, розповіло видання Daily Mail.
Смак. Одна з головних ознак справжності оливкової олії – це її смак. Експерти стверджують: якщо вона його позбавлена, це викликає підозру.
Отже, підробні олії практично не мають смаку, тоді як справжнім притаманний насичений, складний смак.
Маркування на пляшці. Ви можете підвищити свої шанси на придбання справжньої оливкової олії, знаючи, що лише високоякісна оливкова олія першого віджиму може мати законне маркування «extra virgin». Але це ще не все. На пляшці також має бути текст: «Оливкова олія вищої категорії, отримана безпосередньо з оливок та виключно механічним способом».
Назва виробника та регіону. Коротко кажучи, ці дані – обов’язкові. Загалом, що більше інформації на етикетці, то надійнішим є продукт. Це допомагає споживачам відстежувати походження оливкової олії.
Позначка DOP. А ще на пляшці повинна бути печать DOP, що, так би мовити, захищає місце походження продукту та засвідчує те, що олію виробили в певному регіоні. Крім того, більш авторитетні бренди вказують ім’я виробника та точний район вирощування оливок, а також дату збирання врожаю.
Схвалення стороннім органом сертифікації. Також слід звертати увагу на наявність сертифікатів від сторонніх тестувальних організації, які можуть гарантувати якість олії. Наприклад, NAOOA або COOC.
Як не варто перевіряти оливкову олію
Одним з найпопулярніших є тест за допомогою холодильника. Цей метод часто пропонують інтернет-блогери. Вони, зокрема, запевняють, що можна відрізнити справжню оливкову олію від підробної, помістивши невеликий зразок продукту на ніч у холодильник. Мовляв, якщо оливкова олія справжня, в холодильнику вона загусне або стане желеподібною. Тоді як підроблена, яку перемішали з дешевшими оліями, залишиться рідкою.
Насправді, якщо оливкову олію розбавляють невеликою кількістю іншої рослинної олії, така підробка може загуснути в холодному середовищі.
А тим часом іспанська експертка з оливкової олії Алексис Кернер стверджує, що тест з холодильником не працює, адже не кожна оливкова олія застигає на холоді. За словами пані Кернер, «всі види оливкової олії мають унікальний склад». Деякі її види замерзають, а деякі – ні.