Фізичний стан організму не завжди відповідає паспортним даним. Дізнайтеся за допомогою кількох тестів, скільки вам років насправді, та зробіть висновки.
Експрес-перевірка
1. Зафіксуйте пульс: перед 30 присіданнями у динамічному темпі та після них. Цифра різниці так співвідноситься із віковим станом здоров’я:
- понад 40 – від 60 років;
- від 30 до 40 – 50 років;
- від 20 до 30 – 40 років;
- від 10 до 20 – 30 років;
- До 10 – 20 років.
2. Ущипніть руку на кисті й утримуйте шкіру в такому стані п’ять секунд. Розтисніть пальці і простежте, як швидко шкіра, що зблідла, відновить нормальний колір:
- 15 секунд – 60 років;
- 10 секунд – 50 років;
- 8 секунд – 40 років;
- 5 секунд – до 30 років.
3. У положенні стоячи зробіть нахил тулуба вперед і спробуйте дістати долонями підлогу. Оцініть результат:
- долоні дотягуються лише до колін – від 60 років;
- руки дістають лише гомілки – 50 років;
- пальці торкаються підлоги – 40 років;
- долоні лежать на підлозі – від 20 до 30 років.
4. Прибравши руки назад, зчепіть їх за спиною в «замку» на лопатках:
- не вдається відвести руки за спину – 60 років;
- не виходить зіткнутися руками – 40 років;
- лише торкаєтеся пальцями – 30 років;
- легко – 20 років.
5. Заплющте очі і без опори зберігайте рівновагу на одній нозі – по черзі лівій та правій. Скільки зможете так простояти:
- до 10 секунд – від 60 років;
- 15 секунд – 50 років;
- 20 секунд – 40 років;
- від 30 секунд – 20 років.
Якщо результати не влаштовують, працюйте над зміцненням здоров’я.
Час збирати каміння
Боязнь старості науковою мовою називається геронтофобією. Болюче сприйняття одряхління проявляється не лише страхом перед втратою колишньої краси та сили, а й так само неприязню до старих, котрі втілюють нашу власну перспективу. Нерідко перші ознаки старості провокують неадекватну реакцію: хтось із нею змагається і прагне «обдурити», інші впадають у депресію.
Ігнорування зрілими людьми вікових змін є помилкою. Поправка на прожиті роки стосується корекції способу життя та зовнішності. Недоречність стилю поведінки, манери одягатися, макіяжу та зачіски викликає співчуття у оточуючих. А інша крайність – припинення догляду за собою – викликає гидливість. Тож здаватися не варто.
Із завданням омолодження впорається навіть півгодинне м’язове навантаження протягом дня. Лікарі вбачають користь у регулярних піших прогулянках, адже дефіцит руху критично позначається на стані кровоносних судин та рівні цукру в крові. Втім, без фанатизму: старінню суглобів сприяють як зниження фізичної активності, так само й її різке збільшення.
Важливо прийняти вік органічно і зустріти старість гідно, налаштувавшись на нові реалії, пристосувавши до них життєвий ритм і не позбувшись інтересу до актуальних подій та навколишнього світу. Правильним підходом буде вибір зваженого способу життя і помірної корисної активності, що заслуговує на повагу суспільства.