Селера: знахідка для схуднення

Навіщо потрібно їсти сезонний овоч із негативною калорійністю?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

На засвоєння цього продукту організм витратить більше енергії, ніж отримає від його вживання. Але навіть серед городніх культур із подібними властивостями селера вирізняється власною неповторністю. По-перше, «вершки та корінці» в цій рослині є однаково корисними: їстівними в ній визнані водночас усі частини. По-друге, особливістю її кореня та бадилля є мінімальна кількість калорій при максимумі поживних речовин. Давайте познайомимося з цим унікумом ближче: дізнаємося про його історію, корисні властивості та рецепти страв.

Символ щастя

Українська назва овочевої культури перегукується з німецьким sellerie та французьким céleri– запозиченнями з латинського selīnum та грецького σέλινον– «блискучий». Слово «селера» вживав ще Гомер в «Одіссеї». У Стародавній Греції та Римі було прийнято саме цією запашною рослиною увінчувати героїчних воїнів. Перепадало й їхнім коням: при вшановуванні переможців бадиллям селери урочисто пригощали скакунів для відновлення сил та підвищення витривалості. Зображення листя селери розміщено на коринфських колонах.

Селера - лікарська та харчова рослинаАле якщо стародавні єгиптяни знали селеру лише як лікарську рослину, то в середні віки європейці стали культивувати її у якості харчової культури. З XVI століття селера освоїлася на городах у німців, котрі першими використали запашну зелень у їжу. А в XVII – XVIII століттях овоч потрапив на кухню до італійців, французів та англійців.

Поряд із часником та цибулею ароматні стебла та корінці культурного дворічника раніше підвішували у житлах для відлякування злих духів. Вважалося, що зелена овочева рослина приносить щастя.

Негативна калорійність

Модна у всьому світі селерова дієта дозволяє швидко скинути зайву вагу, завдяки так званій негативній калорійності продукту. Це означає не відсутність енергетичної цінності (взагалі позбавлена калорій лише вода), а малу кількість калорій при високих витратах на їх засвоєння. Якщо на перетравлення 15 кілокалорій організм витрачає 130, то негативна калорійність становитиме 115 кілокалорій. Серед усіх харчових продуктів, що мають таку властивість (а це не тільки більшість овочів і фруктів, а й низькокалорійна білкова їжа: морепродукти, нежирна риба, відварені яловичина та біле куряче м’ясо), селеру визнано чемпіоном. Цей овоч має найнижчу калорійність серед овочів (12-15 ккал у 100 г продукту), а енергії на перетравлення селери витрачається в рази більше.

Дієтична селераЗавдяки мінімальній «енергетичній вазі», селера перевершує дієтичну ефективність всіх конкурентів. З нею не можуть змагатися навіть «побратими» з негативною калорійністю. Вона залишає позаду петрушку, базилік, кріп, спаржу, цвітну капусту, броколі, шпинат, кабачок, огірок, листовий салат, цибулю, часник, моркву, редьку, ріпу, перець, томат, баклажан, гарбуз, квасолю, інжир, манго, ананас, апельсин, мандарин, грейпфрут, лайм, лимон, яблуко та ін.

Корисні властивості

Селера – популярний продукт здорового харчування. Вона є багатою  провітаміном А, вітамінами С, Е, К, групи В, а також цинком, калієм, кальцієм, залізом, магнієм, фосфором та ін. Цей овоч у раціоні прискорює засвоєння білків, активізуючи обмін речовин та покращуючи апетит. Селера зміцнює імунітет і нервову систему, уповільнює старіння шкіри та блокує інфекції.

Позаяк рослина сприяє розщепленню підшкірного жиру, знижує потяг до жирних та солодких продуктів, дієтична клітковина у складі селери забезпечить підтримку у зниженні ваги. Масаж із олією селери рекомендується, щоб позбавитись целюліту, для лікування подагри, ревматизму та артриту. А сік селери нормалізує роботу ендокринних залоз, регулює температурний баланс у спеку, запобігає запорам і кальцифікації в організмі.

Селера коренеплодКористь селери для здоров’я полягає в антисептичному, протиалергічному та тонізуючому ефекті. Завдяки проносній властивості, цей овоч корисний для травної системи: він показаний при гастриті, виразці шлунку та інших проблемах шлунково-кишкового тракту. Селера становить користь серцю, кровообігу та кровоносним судинам. Вона нормалізує підвищений артеріальний тиск, розслаблює гладкі м’язи стінок кровоносних судин, усуває капілярну сітку і бореться з варикозним розширенням вен. Цей овоч підвищує гемоглобін у крові та знімає набряклість.

Показання та протипоказання

Селера має лікувальні властивості, затребувані представниками різної статі. Жінкам селера допоможе пережити клімакс, гормональний збій та хворобливі менструації. У критичні дні рослина утихомирить біль, впорається зі слабкістю і подолає поганий настрій. Якщо раз на квартал пити курсами відвар насіння селери після 35 років, то настання менопаузи не зашкодить доброму самопочуттю. Для чоловіків зелень і корінь селери принесуть користь вмістом андростерону, що покращує потенцію. Це ефективний засіб для профілактики простатиту. Показання до вживання листя та коріння селери – старечі запори, зайва вага, цукровий діабет та астма.

Фреш із стебел рослини стане підтримкою в лікуванні хвороб сечостатевої системи, виведенні токсинів та прискоренні метаболізму. Вичавлений сік із стебел та листя селери зцідіть через марлю і пийте по кілька ковтків тричі на день перед їжею. Сечогінна дія соку допоможе у боротьбі з інфекціями сечостатевої системи та репродуктивних органів, лікуванні хвороб печінки та нирок. Зокрема, сік селери допоможе безболісно вивести пісок із нирок. Але за наявності каменів від селерової дієти доведеться утриматися, щоб не спровокувати їх рух.

Фреш зі стебел селериСелера може бути забороненою до вживання під час вагітності та при маткових кровотечах. Від цього овочу потрібно відмовитися при прийомі діуретиків – поєднувати їх не можна через надмірне навантаження на нирки. Селера є так само протипоказаною при підвищеній кислотності шлунку, холециститі та панкреатиті. Не можна вживати цей овоч за наявності в анамнезі епілепсії, варикозу, тромбофлебіту, захворювань щитовидної залози та хронічних хвороб у літньому віці.

Використання в кулінарії

Селера має терпкий аромат і пряний солодкувато-гіркий смак. Овоч можна варити, пекти, смажити чи їсти сирим. Соковиті, хрумкі стебла достатньо пошаткувати, видаливши жорсткі волокна, і подати з соусами.

Салат із селери, сиру та фініків

Інгредієнти: стебла селери – 7 шт., пармезан або інший твердий сир – 50 г, фініки без кісточок – 6 шт., оливкова олія – ¼ склянки, мигдальний горіх –½ склянки, лимонний сік – 3 ст. ложки, сіль та перець – за смаком.

Салат із селериВідокремивши листя, дрібно рубаємо стебла селери. Злегка обсмажені мигдальні горіхи (ставимо їх на 10 хвилин у духовку) подрібнюємо. Сир натираємо на тертці. Перемішуємо в салатнику стебла та листя селери, горіхи і фініки з оливковою олією та лимонним соком. Солимо і перчимо перед подачею.

Гарбузовий суп із селерою

Інгредієнти: корінь селери – 150 г, гарбуз – 300 г, морква – 150 г, цибуля ріпчаста – 1 шт., часник – 1 зубчик, імбир мелений – 1 ч. ложка, сіль, перець, оливкова олія – за смаком.

Почищений від шкірки та насіння гарбуз потрібно порізати кубиками і додати порізану моркву. Висипаємо овочі в каструлю та заливаємо водою так, щоб вона їх покрила повністю, але не доверху. Варимо, посоливши до м’якості. Обсмажуємо порізану цибулину з часником та селерою. Додаємо з імбиром до гарбуза та моркви. Подрібнюємо блендером, перчимо і подаємо суп-пюре із зеленню та підсушеним хлібом.

Картопляний суп із селери

Інгредієнти: селера – 1 корінь або стебло, цибуля ріпчаста – 1 шт., картопля – 2 шт., курячий бульйон – 3 склянки, сметана 21% – ½ склянки, вершкове масло –100 г, оливкова олія – 1 ч. ложка, кріп – 2 гілочки, сіль та перець – за смаком.

Подрібнюємо селеру, цибулю й очищену від шкірки картоплю. Підсмажуємо овочі на пательні у вершковому маслі та гасимо 10 хвилин із додаванням бульйону. Подрібнюємо суп блендером, додавши сметану. При подачі на стіл прикрашаємо кропом і збризкуємо оливковою олією.

Лагман

Інгредієнти: баранина – 600 г, борошно – 1 кг, яйце – 1 шт., цибуля ріпчаста – 320 г, цибуля зелена – 20 г, помідори – 200 г, болгарський перець – 420 г, часник – 100 г, квасоля – 100 г , стебло селери – 100 г, листя селери – 20 г, олія – 150 мл, томатна паста – 120 г, кріп – 20 г, бодян– 5 г, коріандр (насіння) – 5 г, сіль – 20 г, паприка мелена – за смаком.

Рецепти страв з селерою

Для приготування цієї смачної узбецької страви висипаємо в таз борошно, вбиваємо яйце і поступово вливаємо 2 склянки води з розчиненою в ній сіллю. Замішуємо еластичне тісто, накриваємо плівкою та відставляємо на 2 години. М’якуш баранини нарізаємо середніми шматочками і обсмажуємо в казані на розігрітій олії. Очищаємо і нарізаємо цибулю, болгарський перець, помідори, селеру та часник. Додаємо до них квасолю. Гасимо з м’ясом протягом 2 годин. Наприкінці додаємо зелень селери.

Тісто розділяємо на кілька частин, змащуємо кожну олією і розкочуємо в джгут. Укладаємо тісто на тарілку спіраллю і витягуємо, як спагеті. Виклавши локшину в сито, опускаємо її в киплячу підсолену воду і варимо 3 хвилини. Виймаємо та промиваємо в холодній проточній воді. Розкладаємо по тарілках, заливаємо підливу з казану і посипаємо порізаною селерою, кропом і зеленою цибулею.

Смузі з селери та яблук

Інгредієнти: селера – 1 стебло, яблука (солодкі) – 4 шт., йогурт – 200 г, мінеральна вода без газу– 2 склянки, мед – 1 ст. ложка.

Смузі з селериДо подрібнених у блендері яблук додаємо подрібнену селеру, йогурт, воду, лимонний сік та мед. Повторно все пропускаємо через блендер і подаємо як десерт.

Спробуйте цівдалі рецепти і переконайтеся, що смакові властивості селери – так само високі, як і користь від її вживання.

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU