Серйозно і надовго: фізичні вправи покращують роботу мозку в літньому віці

Австралійські нейробіологи виявили, що ефект поліпшення роботи мозку, спричиненого інтенсивними фізичними вправами, може розтягнутися на роки.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Зв’язок між фізичними вправами та поліпшенням здоров’я мозку добре відомий науці. Але нове дослідження показало, що ефект покращення когнітивних функцій унаслідок певних фізичних навантажень може зберігатися в людей похилого віку протягом тривалого часу. Принаймні, п’ять років.

Дослідники з Університету Квінсленду докладно вивчили, як збереження фізичної активності може запобігти деменції. Зокрема, скільки та яких вправ необхідно виконувати для покращення когнітивних функцій.

жінки займаються у залі

Як проходило дослідження

Університетська команда виявила, що високоінтенсивні інтервальні тренування, які проводилися протягом пів року, досягли порогу поліпшення роботи мозку, після чого гострота когнітивних функцій зберігалася наступними роками.

«Шість місяців високоінтенсивних інтервальних тренувань достатньо, щоб перемкнути вимикач», – сказав Перрі Бартлетт, професор нейробіології та провідний автор роботи.

У ході дослідження 151 учасника віком 65–85 років розділили на три групи. Протягом шести місяців добровольці з першої групи виконували вправи низької інтенсивності (наприклад, на розтяжку), другої – середньої інтенсивності (швидка ходьба на біговій доріжці), а третьої – високої інтенсивності (максимальні навантаження на велотренажерах).

Використовуючи комбінацію сканування мозку та зразків крові, дослідники виміряли зміни в мозку всіх учасників. Як з’ясувалося, по завершенні програми вправ лише учасники третьої групи показали негайні ознаки покращення роботи мозку. І цей ефект зберігався протягом тривалого часу, розповіло видання Science Alert.

«Ми спостерігали за ними за п’ять років після закінчення програми, і хоч як це дивно, але ефект від вправ щодо когнітивних здібностей зберігався, навіть якщо вони не продовжували тренування», – заявив доктор Деніел Блекмор, співавтор дослідження.

жінки роблять фізичні вправи

Яких висновків дійшли вчені

У команди нейробіологів попереду ще багато роботи. Хоча сканування мозку в поєднанні з біомаркерами дало гарне уявлення про вплив на когнітивні здібності, вчені мають краще зрозуміти, як саме мозок отримує користь та які біологічні механізми до цього залучені.

Науковці також прагнуть вивчити, як генетичні фактори можуть впливати на виявлений зв’язок між вправами та здоров’ям мозку в більших групах людей. Організм різних людей по-різному реагує на фізичні вправи. Тож, імовірно, вправи високої інтенсивності не у всіх випадках є панацеєю від погіршення когнітивних здібностей.

Та в будь-якому разі, результати дослідження – це ще один доказ того, що фізкультуру можна використовувати для боротьби зі слабоумством, від якого щороку страждає дедалі більше мешканців планети. При цьому захисний ефект для мозку може розтягнутися на роки.

«Якщо ми зможемо змінити траєкторію старіння та довше підтримувати когнітивне здоров’я людей за допомогою простого втручання, наприклад, фізичних вправ, то зможемо потенційно врятувати наше суспільство від величезних особистих, економічних та соціальних витрат, пов’язаних з деменцією», – зауважив професор Бартлетт.
Результати дослідження опублікував журнал Aging and Disease.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU