Рекорд Марії Браньяс офіційно зафіксували експерти з Книги Гіннесса. Щоб з’ясувати, як пані Марії вдалося прожити так довго, вчені з Інституту досліджень лейкемії імені Хосепа Каррераса (Іспанія) проаналізували всі показники її здоров’я: від генів і білків до мікробіому та метаболізму.
Про що дізналися науковці?
Марія була супердовгожителем – людиною, що досягла віку 110 років або більше. І це її велика перемога. Лише близько одного з 10 людей, які відзначили своє століття, потім проживають ще десять років.
Використовуючи безліч різних аналітичних методів та вивчаючи прижиттєві опитування пані Марії, дослідники виявили, що жінка дотримувалася багатьох рекомендацій, які пов’язані зі здоровим старінням та довголіттям.
Наприклад, вона вела розумово, соціально та фізично активний спосіб життя, проводячи час із сім’єю та друзями. Як відомо, всі ці фактори стримують деменцію. Пані Марія добре харчувалася, віддаючи перевагу середземноморській дієті, яку медики вважають запорукою тривалішого життя.
Дослідники звернули увагу на те, що пані Марія любила йогурт. Її раціон сприяв розвитку здорових кишкових бактерій. А її кишковий мікробіом мав характеристики значно молодшої людини, розповіло видання Science Alert.
«Мікроорганізми відіграють вирішальну роль не лише у визначенні складу метаболітів нашого організму, але й у запаленні, проникності кишківника, когнітивних функціях, а також здоров’ї кісток та м’язів», – зазначили вчені.
Гени довгожительки були пов’язані з сильнішою імунною системою, кращим захистом від серцевих захворювань та зниженим ризиком раку.
Автори дослідження також розглянули метилювання ДНК – механізм хімічного маркування, що впливає на експресію генів. Оскільки цей механізм залежить від стресів у навколишньому середовищі, його часто використовують для оцінки біологічного віку.
«Примітно, що всі алгоритми визначення віку, які базуються на метилюванні ДНК, дали однаковий результат. Наша довгожителька продемонструвала набагато молодший біологічний вік, ніж був її хронологічний вік», – розповіли науковці.
Ще одним фактором, на якому зосередилися дослідники, був високоефективний метаболізм пані Марії. Він допомагав жінці позбутися «поганого» холестерину та підвищити рівень холестерину «хорошого», а також знизити ймовірність запалень.
Пані Марія пояснювала своє довголіття «впорядкованим життям та приємним оточенням». Але, ймовірно, її феномен є результатом впливу багатьох чинників. І хоча більшість людей не стають довгожителями, це дослідження допомагає усвідомити, що організму можна дати найкращі шанси на правильне старіння без хвороб.
«Картина, яка вимальовується в результаті нашого дослідження, показує, що надзвичайно літній вік і погане здоров’я не пов’язані між собою по суті й що обидва процеси можна розрізнити та проаналізувати на молекулярному рівні», – зауважила команда.
Фото з відкритих джерел