Згідно з грецькою міфологією, Зевс покарав Прометея за те, що той дав людям вогонь. Він наказав прикувати Прометея до скелі та відправив орла ласувати його печінкою. Щоночі печінка відростала знову, і щодня орел повертався на свій бенкет. Тож чи справді цей важливий орган може відроджуватися?
Печінка – найбільший внутрішній орган людського організму. Він необхідний для сотень процесів, зокрема, розщеплення токсинів, як-от алкоголь. Оскільки це перший орган, який стикається з випитим алкоголем, не дивно, що він найбільш сприйнятливий до нього.
Про це розповів доктор-гепатолог Ашвін Дханда з Плімутського університету (Велика Британія), консультант з алкогольних захворювань печінки. Щодня він зустрічає людей із недугами, що пов’язані з алкоголем. Таких – цілий спектр: починаючи від відкладення жиру в печінці (жирова дегенерація печінки) та закінчуючи утворенням рубців (цироз печінки). Зазвичай ці захворювання не демонструють жодних симптомів аж до найпізніших стадій ушкодження.
Що відбувається з печінкою питущої людини
Алкоголь робить печінку жирною. Цей жир спричиняє її запалення. У відповідь вона намагається зцілити себе, утворюючи рубцеву тканину. Якщо це триватиме безконтрольно, вся печінка може перетворитися на мережу рубців з невеликими вцілілими острівцями. Такий вигляд має цироз печінки.
На пізніх його стадіях, коли печінка відмовлятиме, людина може пожовтіти (жовтяниця), опухнути від рідини, стати сонною, неадекватною і врешті попрощатися з життям.
У того, хто регулярно випиває більше за рекомендовану норму, спостерігається ожиріння печінки. (Офіційно прийнята в багатьох країнах щотижнева норма алкоголю – 14 порцій: тобто шість пінт пива середньої міцності або шість 175-мілілітрових келихів вина).
Як відмова від алкоголю корелює зі здоров’ям печінки
На щастя, є й добрі новини, пише Science Alert. У людей з ожирінням печінки вже за два-три тижні відмови від алкоголю орган може повністю відродитися та функціонувати як новий.
Навіть протягом семи днів після відмови від алкоголю в людей із запаленням печінки або незначними рубцями спостерігається помітне зменшення кількості жиру в ній та рубців. Тоді як припинення вживання алкоголю на кілька місяців дасть печінці змогу повністю відновитися та повернутися до нормального стану.
У алкоголіків з тяжкими рубцями або печінковою недостатністю відмова від алкоголю на кілька років знижує ймовірність печінкової недостатності та смерті.
Однак людям, які багато і регулярно п’ють, потрібно знати, що раптова відмова від алкоголю може мати неприємні наслідки. Той, хто має більш легку залежність від «зеленого змія», відчує тремтіння в тілі та пітливість. Проте у важких випадках відмова від спиртного може спричинити галюцинації, напади та навіть смерть. Стабільно питущим особам не рекомендується різко кидати пити. Ашвін Дханда вважає, що їм потрібно звернутися до лікаря, який порадить способи безпечної відмови від алкоголю.
Переваги безалкогольного життя
За словами експерта, відмова від алкоголю позитивно впливає на сон, роботу мозку та рівень кров’яного тиску.
Якщо не пити спиртне протягом тривалого часу, істотно зменшиться ризик розвитку деяких видів раку (печінки, підшлункової залози та товстої кишки). Також зменшиться ймовірність занедужати на серцево-судинні захворювання та мати інсульт.
Однак, як зауважив доктор Ашвін Дханда, алкоголь – не єдина причина поганого здоров’я. А відмова від нього не є панацеєю. Факт незалежності від алкогольних напоїв слід розглядати як частину здорового способу життя, що передбачає збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи.
Отже, відповідаючи на запитання міфу про Прометея, можна сказати, що печінка має дивовижну здатність відновлюватися після пошкодження. Але, на жаль, вона не може стати новою, якщо на ній були серйозні рубці.
Експерт рекомендує: якщо ви хочете по-справжньому дбати про свою печінку, пийте помірно і влаштовуйте два-три безалкогольні дні на тиждень. «Таким чином, аби залишатися здоровим, вам не доведеться покладатися на магію самовідновлення печінки», – сказав Ашвін Дханда.
Фото: pixabay.com