Солодкий білий вбивця: правда і міфи про цукор

FacebookTwitterLinkedinTelegram

«Біла смерть» – так часто називають цей продукт дієтологи. Наскільки правдивим є це твердження і чи потрібно повністю відмовлятися від цукру у своєму щоденному раціоні? Які зміни в організмі відбудуться у такому випадку? Чи можна схуднути, якщо не виживати цукор? Ці та інші питання нерідко можна почути від людей. Відповіді на них можуть дати досвідчені лікарі та ті, хто займається формуванням дієт у сфері ЗСЖ.

Що таке цукор і яка його роль для організму?

Зазвичай ми використовуємо цей продукт у сипучому вигляді, адже так найбільш зручно його додавати у готові страви. З хімічної точки зору цукор являє собою двомолекулярну речовину, до складу якої входять фруктоза і глюкоза. Їх поєднання створює сахарозу. Коричневий формат продукту відрізнятиметься лише наявністю патоки, яка дає такий колір і своєрідний присмак.

При потраплянні до шлункового тракту сахароза відразу починає діяти, впливаючи на тканини й органи, які знаходяться поруч. Наявність її в кровоносній системі дозволяє цурку проникати до всіх клітин органів, забезпечуючи підвищення рівня енергії. У цьому випадку найважливішою є глюкоза – майже 80 відсоткам використання енергії організм завдячує саме їй.

Зазвичай дієтологія робить умовний розподіл цукру на «хороший» та шкідливий. У першому випадку це фруктоза, яка є у свіжих та сушених фруктах, та лактоза у молоці та в деяких натуральних молочних продуктах. Вживаючи їх, людина отримує максимально корисний цукор у необробленому вигляді.

Окрім того, до організму також надходить і маса різних корисних елементів. З іншого боку, так званий магазинний, рафінований цукор дієтологи відносять до шкідливого типу. Він є в фабричних соках, газованій воді, солодощах, оброблених продуктах. Споживання таких виробів щодня завдає великої шкоди для здоров’я людини.

kubyky czukru - Здоров'я - 50Plus

Користь цукру та норми його вживання

Відмовлятися зовсім від цього продукту все ж не варто. Адже він вважається «швидким» джерелом енергії, потрібної для правильного функціонування мозку та м’язів. Якщо організму не вистачатиме цукру, то це вплине на кровопостачання головного та спинного мозку, що призведе до загальної слабкості, сонливості, запаморочення та зниження інтелектуальних здібностей.

Глюкоза потрібна і для правильної роботи печінки. Вона допомагає видаляти токсини, і саме тому під час сильних інтоксикацій лікарі призначають ін’єкції глюкози. Окрім того, вона також сприяє виробленню серотоніну – гормону щастя та гарного настрою. Тому можна зазначити, що цукор полегшує протікання стресів.

Проте не варто зловживати цукром, оскільки велика його кількість у раціоні буде впливати на стан здоров’я негативно. Тому дуже важливо буде визначити добову норму цього продукту – щоб він приносив лише користь,а не шкоду.

Лікарі радять вживати дітям та дорослим не більше 50 грамів цукру на день – приблизно це складає 12 чайних ложечок. Але при цьому вони рекомендують при можливості знижувати цю кількість до 25 грамів.

Проблема вся в тому, що люди споживають цей продукт не завжди в чистому вигляді, і інколи буває досить складно правильно підрахувати кількість цукру у своєму щоденному раціоні. Оптимальний вихід з такої ситуації – уважно читати інформацію на етикетках товарів зі вмістом цукру. Причому список його різновидів може мати наступний вигляд:

  • коричневий цукор;
  • кукурудзяний підсолоджувач;
  • кукурудзяний сироп;
  • тростинний цукор;
  • патока;
  • солод;
  • інші речовини, які мають закінчення -оза: фруктоза, лактоза, глюкоза тощо.

Варто звертати увагу і на кількість цукру в одній порції продукту. Також спеціалісти відзначають і різницю в дозування для чоловіків і жінок. Наприклад, американські медики пропонують з’їдати за день не більше 9 чайних ложок чоловікам і всього 6 ложок жінкам. Такі розрахунки можна пояснити різницею в фізичній будові тіла та навантаженнях і різною швидкістю метаболічних процесів.

korychnevyj czukor - Здоров'я - 50Plus

У чому полягає шкідливість цукру для організму?

Про те, що цей продукт шкідливий, чув майже кожен. Але разом з тим, далеко не всі до кінця розуміють негативний вплив цукру на стан свого здоров’я, щиро вважаючи, що зайва ложка в день нічим не може зашкодити. Таким чином ми дозволяємо цукру «бешкетувати» в нашому організмі, піддаючи серйозній загрозі своє здоров’я. До чого ж може призвести неконтрольоване вживання солодкого?

Цукор стимулює продукування великої кількості дофаміну, аналогічно до наркотичних речовин. Різке підвищення глюкози в мозку викликатиме необхідність збільшити дозування, при тому такий поклик до їжі мозок не відрізнятиме від звичного голоду.

Також вживання цукру провокує шкідливу дію на основні органи тіла. Надмірна його кількість в організмі сприятиме вимиванню вітамінів групи В, викликатиме дисбаланс рівня мінеральних речовин. У людини можуть з’явитися проблеми із серцево-судинною системою, нирками, підшлунковою залозою тощо. Останні дослідження медиків вказують на те, що рівень імунітету багато в чому залежить від кількості цукру в крові.

Солодощі викликають різні запальні процеси організму. Про те, що цукру вживається надто багато, розкажуть часті головні болі, поганий сон, висипання на обличчі, жирний блиск шкіри, проблеми з волоссям. У цих випадках варто хоч трохи знизити кількість цукру – і позитивний результат буде видно дуже швидко.

Від зайвого цукру відбувається швидке старіння шкіри. Чіпляючись до білків у кровотоці, цукор формує AGE – особливо шкідливі молекули. Вони, у свою чергу, мають сильний вплив на еластин та колаген шкіри, зменшуючи її пружність та створюючи умови для появи зморшок.

Один з найпоширеніших наслідків надмірного споживання солодощів – велика маса тіла. При стимуляції організму солодким у печінці починає відкладатися глікоген – додаткове джерело енергії. Виробити повністю весь об’єм цукру, вживаного протягом доби, практично неможливо, і він переформатовується на жири. Найпомітнішими такі відкладення бувають на животі, стегнах та обличчі. Вживайте цукор разом з жирами у вигляді кремів на тортиках чи в тістечках – і процес буде ще швидшим, «забезпечуючи» додаткові кілограми.

Варто зазначити, що швидкі вуглеводи відразу піднімають рівень цукру в кровотоці, стимулюючи різкий викид інсуліну, перетворюючи набуті калорії на жири.

Надлишок цукру суттєво впливає на стан зубів. Після того, як ви з’їли що-небудь солодке, залишки бактерій у роті починають розвиватися, «поїдаючи» емаль зубів.

kubyky czukru diabet - Здоров'я - 50Plus

Як правильно відмовитися від надмірного цукру?

Змінити звичку їсти багато солодощів досить важко. Якщо ж ви все таки відчуваєте таку необхідність, то вам варто дослухатися до таких порад:

  • мотивація – чітко визначте для себе ціль: покращення стану здоров’я, омолодження організму, схуднення тощо;
  • поступовість – не відмовляйтеся відразу від солодкого, просто визначте для себе норми, зменшуючи їх щотижня; наприклад, для початку можна класти в чай однією ложечкою цукру менше;
  • інформація – привчіть себе ретельно вивчати склад інгредієнтів на упаковці з продуктами в магазині; не купляйте напівфабрикати, вуличну їжу, ковбаси, майонези, кетчупи; віддавайте перевагу власноруч вичавленим сокам, а не солодкій газировці чи іншим магазинним напоям;
  • замінники – у випадках, коли ви не можете побороти свій потяг до солодкого, майте у запасі аптечні замінники – ксиліт або сукразит; одна пігулка замінює ложку цукру, не маючи при цьому калорій;
  • замінники натуральні – у їх ролі виступають мед, свіжі овочі та фрукти, сухофрукти; проте при цьому треба знати, що вони містять калорії, і у випадку необхідності схуднення їх треба вживати в невеликих кількостях.

Як кажуть ті, хто пройшов цей нелегкий шлях відмови від солодкого, найважче буває в перші 3-4 тижні. Надалі при правильно розрахованому раціоні харчування організм не вимагатиме калорій, і підтримувати такий стиль життя стане набагато простіше.

med - Здоров'я - 50Plus

Переваги для організму від відмови від цукру

Чудовим стимулом для дотримання несолодкої дієти можуть бути наступні моменти:

  • Зменшення хворобливості. Великий вміст цукрових сполук в організмі призводить до появи хронічних захворювань, і як результат – виникають запальні процеси, застуди тощо.
  • Суттєве схуднення. Навіть якщо скоротити вдвічі вживання цукру, не відмовляючись від нього повністю, то цілком можна досягти дієвих результатів. Просто намагайтеся замінити його на корисні продукти – і ефект буде помітним буквально через місяць.
  • Здорові зуби. Механічне пошкодження емалі, карієс, хворі ясна – всього цього ви позбавитеся, коли з вашого раціона зникне цукор. Окрім того, ваше дихання стане свіжим, оскільки вживання солодкого підживлює бактерії в порожнині рота.
  • Міцний сон. Цукор перед сном стимулює викиди кортизолу, який заважає швидко поринути в сон. Відсутність його в раціоні зробить сон спокійним та міцним.
  • Чиста шкіра. Запалення, прищі, акне та інші вади на шкірі зникнуть, якщо їх не підживлювати цукром.
  • Краще травлення. Солодощі викликають руйнування захисного шару слизової оболонки кишківника. Страви без цукру позбавлять вас метеоризму, запальних процесів в органах ШКТ.
  • Покращення роботи серця. Кров, насичена цукром, перекачується серцем набагато важче. Окрім того, велике навантаження спостерігається на судини і нервові клітини. Саме тому у людей з цукровим діабетом часто зустрічаються проблеми з серцем.

Цікаві факти про цукор

  • Загалом на земній кулі виробляється до 110.000.000 тон цього продукту на рік.
  • Його додають до складу різної продукції не лише через солодкий смак, а й у ролі консерванту.
  • Індія і Бразилія використовують екологічне паливо для автомобілів, яке продукується зі спирту на основі тростинного цукру.
  • У середні віки в Європі цукор продавався в аптеці, як ліки.
  • Цукор використовується не лише в кулінарії – він присутній у фармакології, при виробництві пластику, тютюнових виробів.
  • Найбільше натурального цукру є у фініках – близько 33% від загальної маси фруктів.
  • Організмом краще засвоюється тростинний цукор, аніж буряковий.
  • Деякі дослідження вказують на те, що потяг до солодкого може передаватися на генному рівні.
  • Середньостатистична людина вживає біля 40 кг цукру на рік, враховуючи його споживання у прихованому вигляді – у різних стравах, випічці, десертах.
  • Пам’ятник цукру-рафінаду є в Чехії – саме там ще в середині 19 століття вперше була придумана і вироблена така форма солодкого продукту.
  • В Україні пам’ятник рафінаду є в Сумах, неподалік від пам’ятника відомому цукрозаводчику і меценату Івану Харитоненку.
  • Коли у Качанівці на Чернігівщині донька «цукрового короля» Харитоненка виходила заміж, 500-метрову алею від палацу до церкви всипали цукром-піском, щоб по ньому пройшли молодята на знак солодкого майбутнього життя.

Недаремно наші пращури говорили: що занадто, то не здраво. Якщо знати міру, то з усього можна отримати користь. А перевищення «дози» з усього, навіть найкориснішого, може зробити отруту. То знайте міру – і отримуйте від життя задоволення!

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU