Свинина та кутя: рецепти обрядових страв Старого Нового року

Що можна приготувати на Щедрий вечір, які страви обов’язково повинні бути на столі, крім куті, а яких подавати не можна.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Додатковим приводом для пишного застілля українці зобов’язані не лише пам’яті про колишнє літочислення, а й улюбленим народним святам: Маланці (13 січня) та Василю (14 січня). У Щедрий вечір потрібно прикрашати стіл із наїдками вишитими рушниками та хлібними снопами, подавати кутю та запалювати свічку на згадку про предків. Оскільки Василь вважався покровителем свинарів, на староноворічному столі є обов’язковими страви зі свинини. Натомість рибу та птицю подавати не можна, аби щастя у Новому році не спливло і не відлетіло.

Щедра кутя

Починається трапеза з обрядової каші, в якій поєднуються варена зернова крупа, сухофрукти, мед та мак. Різниця між Щедрою (Староноворічною) та Голодною (Різдвяною) кутею – у тому, що цього разу страва не повинна бути пісною: у кашу додається молоко, вершки, вершкове масло чи свинячий жир (смалець).

Інгредієнти: пшенична або рисова крупа – 400 г, мак – 200 г, мед, сухофрукти, горіхи – по 100 г, вершкове масло – 3 ст. ложки, бренді або ром – 1 ст. ложка (за бажанням).

Приготування:
Пшеницю замочуємо близько 2 годин (на одну частину зерна – 2,5 частини води) та варимо до готовності. На чверть години заливаємо окропом мак та розтираємо у ступці. Подрібнюємо курагу, інжир, чорнослив, родзинки і змішуємо з маком та кашею асорті із сухофруктів. Розмішуємо в склянці узвару або підігрітої кип’яченої води (не гарячої) мед і теж виливаємо в кашу, стежачи за тим, щоби кутя не вийшла рідкою: не обов’язково виливати всю склянку. Перед подачею додаємо в обрядову страву масло та ароматний алкоголь (на шанувальника), ретельно перемішуємо та ставимо у центр столу.

Приготування куті.

Фото: flickr.com/photos/mandarina94

Вареники з картоплею та салом

Інгредієнти для тіста: борошно – 500 г, вода – 250 мл, яйця – 2 шт., вершкове масло – 2 ст. ложки, сіль – за смаком.

Інгредієнти для начинки: картопля – 500 г, сало для шкварок – 200 г, цибуля – 2 шт., перець мелений і сіль – за смаком.

Приготування:
Просіюємо борошно, додаємо яйця, олію, сіль та вливаємо теплу воду. Перемішуємо до однорідного стану: тісто має вийти крутим. Накриваємо тісто плівкою або рушником і відставляємо на 30 хвилин у тепле місце. Варимо картоплю і розтираємо з вершковим маслом у пюре. Розкочуємо тісто та обідком перевернутої склянки «розкраюємо» на ньому кружечки, на які кладемо начинку. Загортаємо вареники та защипуємо краї. Опускаємо вареники в окріп і варимо п’ять хвилин після випливання. У цей час обсмажуємо на сковороді шматочки сала та цибулю. Посипаємо вареники шварками із розтопленим жиром і подаємо на стіл.

Вареники з картоплею і салом.

«П’яна» свинина

Інгредієнти: ошийок або свиняча вирізка – 1 кг, пиво – 0,5 л, лимон – 1 шт., ціла часничина, мелені кардамон та кориця – по дрібці, лавровий лист – 3 шт., запашний перець – 3 горошини, чорний мелений перець та сіль – за смаком.

Приготування:
Очищаємо часник, подрібнюємо зубчики на чотири частини та солимо. Промиваємо свинину, робимо в м’якоті надрізи і вставляємо часник. Натерши сіллю, залишаємо м’ясо на чверть години для просолювання, після чого обсмажуємо п’ять хвилин з різних боків до рівномірної позолоти. Вливаємо в товстостінний сотейник зі свининою пиво, додаємо приправи і тушкуємо на слабкому вогні близько 40 хвилин. Потім посипаємо свинину подрібненою лимонною цедрою та меленим перцем і продовжуємо тушкувати ще півгодини, до повної готовності м’яса. На стіл «п’яну» свинину подаємо з овочевим гарніром та зеленню.

Свинина, тушкована у пиві.

Свинячі реберця «Верещака»

Інгредієнти: свинячі ребра – 500 г, сало – 50 г, білий хліб – 200 г, цибуля –  2 шт., буряк для квасу – 500 г на 1 л води, сіль та спеції – за смаком.

Приготування:
Спочатку займемося приготуванням квасу. Заливаємо літром кип’яченої води очищені і дрібно нарізані буряки і настоюємо чотири дні в теплому місці до появи кислинки в смаку. Солимо і перчимо ребра, обсмажуємо до утворення скоринки в глибокій пательні. Заливаємо буряковим квасом (0,5 мл) і півгодини тушкуємо в духовці. За п’ять хвилин до закінчення готування додаємо до реберець шматочки білого хліба та смажену на салі цибулю. Подається «Верещака» в порційних мисках (прикрашаємо готові реберця зеленню).

Свинячі реберця.

Свинячі крученики з грибами

Інгредієнти: свиняча м’якоть – 500 г, печериці – 400 г, цибуля – 1 шт, борошно – 3 ст. ложки, вершкове масло – 1 ст. ложка, сіль та прянощі – за смаком.

Приготування:
М’ясо нарізаємо як на відбивні шматками товщиною 1 см. Відбиваємо, солимо і перчимо. Підсмажуємо гриби з цибулею та травами: базиліком, коріандром, майораном, чебрецем, материнкою (орегано). Готуємо до випаровування рідини. На свинину кладемо грибну начинку і згортаємо рулетом, закріплюючи зубочисткою. Обвалявши в борошні, обсмажуємо м’ясні рулети до скоринки. Укладаємо крученики в каструлю шарами, між якими насипаємо гриби, що залишилися, заливаємо водою і солимо. Тушкуємо крученики 40 хвилин під кришкою на слабкому вогні до готовності і подаємо з овочевим гарніром або картопляним пюре.

Свинячі крученики з грибами.

Млинці з м’ясом

Інгредієнти для тіста: борошно – 300 г, молоко – 300 мл, яйця – 2 шт, олія – 1 ст. ложка, перець та сіль – за смаком.

Інгредієнти для начинки: відварена свинина – 400 г, цибуля – 1 шт, рослинна олія – 3 ст. ложки, зелень – пучок, приправи, перець та сіль – за смаком.

Приготування:
Збиваємо яйця з сіллю та перцем, вливаємо молоко, перемішуємо, додаємо потроху борошно і весь час розтираємо грудочки. Смажимо млинці з двох боків, по хвилині. Готуємо начинку. Подрібнюємо в м’ясорубці відварену свинину (можна з яловичиною), ріжемо цибулю та зелень. Підсмажуємо з олією всі інгредієнти з прянощами. На середину млинців викладаємо начинку і загортаємо конвертиком або зеленим луком зав’язуємо зверху мішечок.

Млинці з м'ясом.

Узвар з родзинками

Інгредієнти: на 100 г цукру – 600 г сушених вишень, яблук, груш, родзинок, чорносливу та кураги (по 100 г кожного інгредієнта).

Приготування:
Промиті сухофрукти заливаємо в каструлі 3 літрами води і доводимо до кипіння. Зменшуємо вогонь і варимо 15 хвилин, накривши кришкою. Засипаємо цукор та доварюємо ще 5 хвилин. Узвар має півдоби настоятися. Потім його слід процідити і перелити у глечик, в якому обрядовий напій подаватиметься на стіл.

Узвар з сухофруктів.

Щедрого застілля на Щедрий вечір!

Фото: pexels.com, uk.wikipedia.org, nta.ua

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU