Сидяча робота приховує смертельну небезпеку: як цьому протидіяти

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Міжнародна команда вчених присвятила масштабне дослідження людям, котрі більшу частину життя проводять у сидячому положенні, та з’ясувала, чим це їм загрожує.

За статистикою, мешканці розвинених країн перебувають в такій позі в середньому дев’ять-десять годин на день. Вони сидять за комп’ютером, в автомобільних корках, перед телевізором тощо. Щороку життя людства стає дедалі малорухливішим.

І це неабияк непокоїть науковців. Адже тривалий час, проведений у сидячому положенні, пов’язаний із низкою проблем зі здоров’ям. Зокрема, ожирінням, хворобами серця та деякими видами раку. Ці проблеми можуть спричинити передчасну смерть.

Проблеми від сидячої роботиАле, як показало нове дослідження, лише 22 хвилини щоденної фізичної активності можуть знизити ризик ранньої смерті через сидячий спосіб життя.

Про що дізналися дослідники

Команда об’єднала дані кількох досліджень, які проводилися в різні періоди часу протягом 2003-2020 рр. у Норвегії, Швеції та США. Загалом до них залучили близько 12 000 осіб у віці 50 років і більше. Добровольці носили трекери для відстеження повсякденної активності, пише Science Alert.

У своєму аналізі експерти враховували такі складові способу життя та здоров’я учасників, як освіта, вживання алкоголю, куріння. Також вчені зважали на їхню попередню історію серцево-судинних захворювань, раку та діабету.

Загалом за час спостереження померло 805 учасників.  Дослідники виявили, що передчасна смерть передусім загрожувала тим людям, які вели сидячий спосіб життя понад 12 годин на день. Цей ризик був на 38 відсотків вищим, ніж у тих, хто щодня перебував у сидячому положенні протягом восьми годин.

Але якщо добровольці щоденно присвячували помірній або інтенсивній фізичній активності бодай 22 хвилини, ризик померти завчасно вже не був таким високим.

Ризики сидячого способу життя До слова, говорячи про фізичну активність, дослідники насправді мали на увазі сукупність різних активностей протягом дня. Зокрема таких, як фізичні вправи, підйом сходами, прогулянку, роботу на присадибній ділянці, прибирання тощо.

Висновки та плани

Експерти переконалися, що триваліша активність корелює з нижчим ризиком передчасної смерті, незалежно від загального часу сидячого життя. Наприклад, команда повідомила, що додаткові десять хвилин помірної та інтенсивної фізичної активності щодня можуть знизити ризик смертності на 15 відсотків у тих людей, які ведуть сидячий спосіб життя менш як 10,5 години на день. А в тих, хто веде геть малорухливий спосіб життя (10,5 години на день і більше), додаткові десять хвилин фізичних вправ знижують ризик смертності на 35 відсотків.

Дослідження довело, що поєднання коротких сплесків активності протягом дня може істотно вплинути на покращення нашого здоров’я та збільшити тривалість життя. Причому значення має кожна хвилина будь-якої активності: чи то швидкої прогулянки під час обіду, чи то підйому сходами, чи то короткого тренування вдома.

Прогулянки збільшують тривалість життяМіж тим вчені зазначили, що до наукової роботи були залучені лише особи, яким вже виповнилося 50 років. Отже, у майбутньому команда збирається провести аналогічні дослідження й для молодших вікових груп. Крім того, на результати аналізу могли вплинути культурні відмінності та відмінності у способі життя в різних країнах.

До речі, одне з попередніх досліджень виявило, що фізична активність та скорочення часу щоденного сидіння позитивно впливають на когнітивне здоров’я.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU