Топ-5 видів сміття, що найчастіше потрапляє в унітаз

Норвезькі дослідники назвали п’ять найпоширеніших предметів, якими люди вперто засмічують унітаз, хоча знають, що цього робити не можна.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Хоч як це дивно, але суспільство споживання робить людей дедалі неохайнішими, якщо не сказати жорсткіше – свинуватими. За свідченням дослідників, багато хто зазвичай викидає в унітаз побутові відходи, які потрібно викидати у відро для сміття.

Навіть діти знають, що в унітаз можна змивати лише фекалії, сечу та туалетний папір. Проте експерти з SINTEF – дослідницької організації з міста Тронгейм (Норвегія) – у ході свого проєкту CLIMAREST з відбору проб стічних вод виявили купи різноманітних предметів, що засвідчують порушення цього правила.

За словами науковців, до п’ятірки найпоширеніших речей, що попри табу регулярно потрапляють в унітаз, входять:

  • ватяні палички
  • контактні лінзи
  • презервативи
  • предмети жіночої гігієни
  • вологі серветки.

ватні палочки і спонжі

Що це: дурість, байдужість чи нерозуміння проблеми?

Написи на упаковці деяких із цих продуктів, особливо вологих серветок, часто натякають на те, що їх можна змивати. Адже райтери використовують такі слова, як «натуральний» та «розкладний». На пакетиках з вологими серветками інколи навіть є напис: «Змиваються». Однак це не так.

При цьому, на жаль, нечасто побачиш застереження стосовно того, що викидання таких предметів у каналізацію геть неприпустимо. Адже це призводить до утворення гігантських гір сміття, що не розкладається. На їх усунення можуть знадобитися місяці.

«Навіть якщо продукт маркується як натуральний, це не означає, що він просто розчиняється в довкіллі. Такі продукти мають дуже довгий період розкладання, і їх не слід змивати в унітаз, навіть якщо на них зазначено, що вони є біорозкладними», – наголосила Іда Беате Оверйордет, старша наукова співробітниця SINTEF.

Як відомо, незнання не позбавляє покарання за злочин. Але «злочинця», який закидав унітаз недозволеними речами, виявити зазвичай не можливо. Тож і карати немає кого.

сміття у воді

Як експерти пояснили небезпечність такої поведінки?

За даними екологічних організацій, час розкладання тих самих вологих серветок, маркованих як «натуральні» продукти, становить близько 200 років. А для тих відходів, що містять пластик, цей термін ще більший, розповіло видання Daily Mail.

Коли таке сміття змивають в унітаз, воно врешті потрапляє трубами до величезного колектора, в якому накопичуються відходи з багатьох будівель. Неочищені стічні води надходять на очисні споруди, де їх піддають фільтрації. В ідеалі очищену воду потім можна безпечно зливати в річки. Адже передбачається, що ці споруди вловлюють все, що змивається. Але це, на жаль, не так.

Значна частина очисних споруд, зокрема і в Норвегії, є доволі «примітивними», зазначили дослідники. Ці споруди вловлюють лише незначну частину відходів.

А отже, предмети з каналізації зрештою потрапляють до річок, а потім – до океанів, де забруднюють воду та вбивають морське життя.

Екологи радять населенню завжди мати відро для сміття у ванній кімнаті. Це допомагає боротися зі згубною звичкою змивати відходи в унітаз.

Дослідники також звернули увагу на ще один прикрий факт. Очисні споруди неспроможні відфільтровувати хімічні залишки ліків, які ми приймаємо. Ці залишки, що виводяться в каналізацію із сечею, є дуже небезпечними для довкілля, наголосила пані Оверйордет. Але як виправити цю ситуацію, поки що невідомо: люди не можуть не приймати ліки.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.