Щороку у світі від інсульту помирає близько 7 мільйонів людей. На жаль, населенню нашої планети бракує знань про фактори ризику інсульту. А тим часом його профілактика має бути пріоритетом для охорони здоров’я. Так вважає Сіобхан Маклернон, старша викладачка та дослідниця Лондонського університету Саут-Бенк, котра багато років поспіль спеціалізується на проблематиці інсульту.
Він являє собою гостре порушення кровообігу мозку, яке спричиняє розлад його функцій. За словами експертки, зазвичай інсульт вважають хворобою людей похилого віку. Та хоча ймовірність цього медичного стану з роками зростає, він може статися в будь-який момент життя. Останнім часом інсульт стрімко молодшає: його дедалі частіше діагностують в людей, яким ще не виповнилося 55 років.
Найпоширеніші фактори ризику інсульту – високий кров’яний тиск (гіпертонія), значний рівень холестерину, ожиріння, діабет, відсутність фізичної активності, куріння, вживання алкоголю та наркотиків.
Деякі з факторів ризику змінити не можливо. Це, зокрема, «стать, етнічна приналежність, сімейний анамнез інсульту, генетика та деякі спадкові захворювання», зазначила докторка Маклернон. Жінки, до речі, більшою мірою схильні до інсультів, ніж чоловіки, пише Science Alert.
Ризики інсульту, що властиві лише жінкам, – вагітність, вживання деяких протизаплідних таблеток (особливо тими, хто курить), ендометріоз, передчасне згасання функції яєчників (до 40 років) та рання менопауза (до 45 років).
Однак часто інсульт є наслідком соціальних факторів. Дослідження показали, що люди з нижчим доходом і рівнем освіти схильні до вищого ризику інсульту. До слова, нездорові звички, такі як куріння, зловживання алкоголем та низький рівень фізичної активності, частіше зустрічаються в людей з низькими доходами.
Попри все вище сказане, докторка Маклернон стверджує, що ризики інсульту можна істотно знизити, скориставшись її вісьмома важливими рекомендаціями.
1. Киньте курити. У курців інсульт діагностують вдвічі частіше, ніж у некурців. Куріння пошкоджує стінки кровоносних судин, підвищує артеріальний тиск та частоту серцевих скорочень, а також знижує рівень кисню. Воно призводить до того, що кров стає в’язкою, а це збільшує ризик утворення тромбів, які закорковують кровоносні судини.
2. Контролюйте артеріальний тиск. Унаслідок гіпертонії стінки кровоносних судин стають слабшими та схильнішими до розриву або закорковування. Високий тиск також призводить до утворення тромбів, які можуть потрапити в мозок і заблокувати кровотік, що призведе до інсульту.
3. Стежте за рівнем холестерину. За даними Британської асоціації боротьби з інсультом, його ризик зростає у майже три з половиною рази, якщо в людини одночасно виявляють високий рівень холестерину та гіпертонію.
Щоб знизити рівень холестерину, потрібно уникати насичених жирів, які містяться в жирному м’ясі, олії, сирі та деяких молочних продуктах.
4. Контролюйте рівень цукру у крові. Через надлишок цукру у крові пошкоджуються кровоносні судини, що може призвести до утворення тромбів, які потраплять до мозку. Щоб знизити рівень глюкози в крові, намагайтеся регулярно займатися спортом, дотримуватися збалансованого раціону, пити багато води та уникати стресів.
5. Підтримуйте здорову вагу. Зайві кілограми підвищують ймовірність інсульту на 22 відсотки. Надмірна вага пов’язана з кожним п’ятим інсультом. А тим часом ожиріння збільшує цей ризик на 64 відсотки.
6. Дотримуйтесь середземноморської дієти. Цей корисний раціон ефективно захищає організм від інсульту. Ключову роль в цьому захисті відіграють оливкова олія та горіхи.
7. Добре висипайтеся. Постарайтеся спати від семи до дев’яти годин. Недосип є причиною високого артеріального тиску, одного з найважливіших факторів ризику інсульту. Однак занадто довгий сон також пов’язаний з підвищеним ризиком інсульту.
8. Залишайтеся активними. Численні дослідження рекомендують людям уникати тривалого сидячого способу життя, щотижня приділяючи щонайменше 150 хвилин помірній фізичній активності або 75 хвилин високій активності.
Дотримування цих простих правил може допомогти знизити ризик інсульту та загалом покращити здоров’я.
Фото: pexels.com