Тих, хто полюбляє довше полежати у вихідні, очікує доволі неприємна новина. Науковці стверджують, що сон, триваліший на 1,5 години, ніж зазвичай, порушує біологічний годинник людини та може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.
Тривалий сон у вихідні порушує біологічний годинник
Нове дослідження виявило, що різний режим сну у будні та вихідні дійсно може збільшити кількість кишкових бактерій, пов’язаних з ожирінням, інфарктами та інсультами. На думку вчених, достатньо лише 90 додаткових хвилин у ліжку, щоб порушити внутрішній біологічний годинник, впливаючи на ряд функцій від імунної до травної системи.
Дослідження британських вчених показало, що навіть невелика зміна часу, коли людина прокидається, може вплинути на її біологічний ритм. У надмасштабному проєкті з питань харчування було оцінено 934 переважно худих та здорових людей, які спали щонайменше 7 годин на ніч. Дослідники взяли низку зразків, включаючи зразки крові, калу та мікробів кишківника та вимірювання рівня глюкози, та порівняли їх між тими, хто мав регулярний та нерегулярний режим сну.
Регулярний режим сну – запорука здоров’я
За словами дослідниці Кейт Бермінгем, сон є ключовою запорукою здоров’я, і це дослідження є особливо своєчасним, враховуючи зростальний інтерес до добових ритмів та кишкового мікробіому. Навіть 90-хвилинна різниця між режимами сну можу стимулювати види мікробіоти, які мають несприятливий зв’язок зі здоров’ям людини.
Згідно з висновками дослідження, відпочинок у вихідні дні, прийнятий на відміну від звичайного будильника, пов’язаний з поганою якістю дієти, ожирінням, серцевими нападами, інсультом, діабетом і серцево-судинними ризиками. Також було виявлено, що ті, хто дрімав більше, частіше споживали солодкі напої та їли менше фруктів та горіхів.
Як зазначає видання Daily Mail, у попередніх дослідженнях цей «соціальний часовий лаг» асоціювався з розумовою втомою та збільшенням ваги. За словами докторки Сари Беррі, підтримання регулярного режиму сну (мається на увазі час, коли людина лягає спати та коли прокидається щоденно) – це спосіб життя, який можна легко змінити, і який може вплинути на здоров’я людини через мікробіом кишківника на краще.
Фото: pexels.com