Археологи Берлінського державного управління з охорони пам’яток знайшли реліквію під час розкопок руїн часів Другої світової війни на місці найстарішого міського ринку – площі Молькенмаркт.
Розкопки тривали від 2022 року. За час, що відтоді минув, німецькі дослідники виявили на місці старовинного торгового району близько 300 тисяч артефактів. Таким чином археологи частково дізналися, що приховують колишні підвали житлових та комерційних будівель на Молькенмаркті, які були перетворені на руїни під час Другої світової війни. У 1960-х роках їх покрили тротуарами, розповіло видання Live Science.
Згідно із заявою команди, підвали були заповнені військовими артефактами, зокрема вуздечками, стременами та збруєю. Але виявлення раритетної японської холодної зброї стало для вчених несподіванкою. Експерти стверджують, що це самурайський меч, відомий як вакідзасі. Його датували XVII століттям.
Що це за меч та звідки він узявся в центрі Берліна?
Спочатку археологи припускали, що цей сильно кородований короткий меч був військовою парадною шаблею XX століття. Але подальший аналіз показав, що раритет родом з Японії епохи Едо (1603-1868). Співробітники Музею доісторичної та ранньої історії припустили, що клинок може бути ще старшим, можливо, датованим XVI століттям. Археологи вважають, що меч могли привезти до Німеччини у 1800-х роках у рамках дипломатичної місії.
«Хто міг уявити, що в ті часи, коли Японія була ізольована і в країну майже не приїжджали європейські мандрівники, така багато прикрашена зброя опиниться тут, у Берліні?», – сказав Маттіас Вемхофф, директор музею та державний археолог Берліна.
Що ще відомо про знахідку?
Як показали реставраційні роботи, цей артефакт був одним із тих мечів, що колись належали високостатусним особам. Пан Вемхофф розповів, що самураї носили вакідзасі як запасну зброю на той випадок, якщо їм потрібно було битися в невеликій кімнаті або в безпосередній близькості від супротивника, де складно оголити довший меч – катану. Вакідзасі також відомий як «меч-компаньйон».
Дерев’яний держак був істотно пошкоджений вогнем. При цьому деякі фрагменти деревини та текстильні обмотки меча на диво збереглися. А ще реставратори виявили біля металевого кільця, що відділяє держак від леза, зображення Дайкоку (або Дайкокутена) – бога процвітання та багатства, одного із семи японських богів щастя. Його впізнали за молотом та мішком із рисом.