Археологи Дослідницького центру зі збереження історичної та культурної спадщини при Університеті Чженчжоу відтворили імператорське вино в копії понад 2000-річного бронзового дистилятора. Тим самим вони довели: технологія дистиляції спиртних напоїв існувала в Китаї ще за часів династії Західна Хань (206 р. до н. е. – 25 р. н. е.). Тобто приблизно на 1000 років раніше, ніж вважали науковці.
Бронзову посудину виявили у гробниці Лю Хе – дев’ятого імператора династії Західна Хань. Це одна з гробниць династії, які збереглися найкраще.
Лю Хе зійшов на трон у 74 р. до н. е. Його правління було недовгим: воно тривало лише 27 днів. Через недостойну поведінку імператор був повалений та засланий. Але його гробниця, знайдена на сході Китаю у 2011 році подарувала науці безліч цікавих артефактів.
Серед них – найстаріша відома картина Конфуція та 6000 обладунків, виготовлених із заліза, міді та шкіри.
Відповідно до знаної китайської фармацевтичної збірки «Бен-Цзяо Ган-му», написаної Лі Шичженем, видатним лікарем та фармакологом часів династії Мін (1368–1644), технологія дистиляції відома з часів династії Юань (1279–1368).
Команда виготовила копію бронзового дистилятора, що його було знайдено у винній камері гробниці, розповіло видання Arkeonews. Він складався з трьох частин: основного горщика, відомого як «небесний горщик», циліндричної посудини та котла.
Копія дистилятора була зроблена в масштабі 1:2 від оригіналу. Щоб перевірити функціональність виробу, команда використовувала рідкі вихідні матеріали, такі як пиво та жовте вино. Науковці отримали доволі гарні результати: ефективність дистиляції перевищила 70 відсотків, а смак та концентрація алкоголю в напоях були збережені.